Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Mercedes-Benz GLA 200 CDI 4Matic: Malý gladiátor

Jízdní dojmy

Kdo by čekal, že díky vyššímu podvozku GLA vyměklo, bude na omylu. nové nejmenší suv je ze stejného těsta jako áčko a na nerovnostech se občas projevuje jako drsoň, nabízí však i neméně dobré jízdní vlastnosti.

Silnou pozici mezi vozy SUV se Mercedes rozhodl upevnit novým malým modelem na platformě MFA, která je shodná s áčkem. Nabízí však světlou výšku o 4 cm větší než áčko a lze se celkem bez obav vypravit i do lehčího terénu, byť to asi většina majitelů a majitelek dělat nebude. Upřímně řečeno udělají dobře, protože ačkoli propracovaný pohon všech kol zaručuje velmi dobrou trakci, podvozek je pro jízdu mimo komunikace dosti nepohodlný.

 Nejvíce limitující pro jízdu v terénu bude výdrž posádky, odpružení není pro ni příliš komfortní.


Krátké zdvihy pružin a časté dosedání na dorazy z vás vytřesou duši i na středně rozbité polní cestě. Větší GLK by přitom o podobných nerovnostech posádce sotva něco prozradilo. GLA tak je sice i v terénu poměrně schopné, berte to však spíše jako bonus, pokud plánujete byť jen občasné jízdy do terénu.

Silnou stránkou GLA je především jízda na silnici, kde se prezentuje minimálními náklony v zatáčkách a směr jízdy mění s podobnou ochotou jako nižší áčko. Sedí se na poměry kategorie nízko, takže nebýt pohledu přes mohutnější kapotu, mohlo by se vám i stát, že zapomenete, v kterém z těchto dvou vozů právě jedete. Do velké míry je identická i palubní deska, odlišné ztvárnění nabízí pouze středový panel. Na rozdíl od áčka jsou kromě celistvých sedadel k dispozici i klasická, která se ukázala jako výrazně příjemnější a pohodlnější, zejména při delší jízdě.

Sedadla s výsuvnými opěrkami jsou podstatně pohodlnější než ta celistvá, ze kterých nás brzo bolela záda.


Z motorů jsme si k prvnímu svezení vybrali jednotku 200 CDI, tedy nejslabší diesel. Jedná se o solidní základ, nic víc, nic míň. Vzhledem k výkonu 136 k jsme čekali trochu více. Zejména v táhlých stoupáních na dálnici (na sedmičku 2300 ot/min) se motoru už do zrychlování nechtělo a příliš nepomohlo ani podřazení, přičemž automat si o dva stupně nepodřadil ani při kickdownu. Relativně slušná se ukázala být spotřeba, která při běžné jízdě v mírně kopcovitém terénu vykazovala hodnotu 6,4 l.

GLA oproti áčku nabízí dnes tolik žádaný vzhled SUV, více prostoru vzadu pro nohy a hlavně nad hlavou, i větší zavazadelník, jinak jsou si oba vozy poměrně blízké, a to jak velmi dobrými jízdními vlastnostmi, tak i omezeným komfortem odpružení.

Připojení zadních kol zajišťují hydraulicky ovládané lamelové spojky. Verze 4Matic mají i systém pro sjíždění svahů.

Závěr

GLA má po všech stránkách blízko k áčku, jezdí téměř stejně dobře, ale není o moc komfortnější, což znepříjemňuje jízdu zvláště v terénu. Benefitem je prostornější a praktičtější interiér a snazší nastupování.


Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Mercedes-Benz GLA 200 CDI 4MATIC
Technické informace:
Objem motoru 2143 cm3
Výkon 100 kW
Točivý moment 300 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 9,9 s
Spotřeba 4,9 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: