Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Peugeot 208 5 dv. 1.6 e-HDi 115 k Allure

Test

Malé lvíče je na scéně. Nový Peugeot 208 má nelehké úlohy, musí se nejen důstojně poprat se stále se zvyšujícími nároky na malé hatchbacky, ale také s odkazem svých úspěšných předchůdců. Na co bude lovit zákazníky?

Autor:AutohitFoto:

Francouzi si od nové dvěstěosmičky slibují opravdu hodně. Segment malých hatchbacků tvoří v Evropě totiž zhruba 40 % celého trhu, a tak je rozhodně o co bojovat. Předně nutno říci, že si tvůrci na novince dali záležet. Místo navazování na nemastnou a poměrně neslanou 207 postavili nový ambiciózní vůz, který bude chtít dosáhnout minimálně úspěchů populárního modelu 206.
V první řadě je potřeba pochválit vydařený design. Peugeotu se u 208 podařilo vytvořit harmonický lákavý módní celek skromných rozměrů doplněný moderními detaily. Nové světlomety jsou pomocí technologie LED pěkně zvýrazněny (vpředu zajímavou vlnkou a vzadu pak světlovodnými proužky). Dominantou přídě je nadále maska chladiče, ta se však mezigeneračně zmenšila a přišla také o onu nehezky vystupující černou příčku. I zajímavé tvarování zadních svítilen nebo nové laky karoserie či moderní design kol jsou nám velmi sympatické. Celek už není rušen ani velkými plastovými plochami a vyznačuje se bohatým lakováním, chromovými doplňky a dekorativními detaily.

Menší jen na papíře

S každou novou generací vůz obvykle roste, ale karoserie 208 je o 8 centimetrů kratší (3962 mm) než u 207. Vyznačuje se i citelně menšími převisy, které se vpředu zmenšily o 6 a vzadu o 1 cm. Rozvor zůstává s 2538 mm shodný s předchůdcem. Nejdůležitější z pohledu techniky je mezigenerační úbytek hmotnosti, který je v závislosti na verzi minimálně 100 kg.
Navzdory skromnějším vnějším rozměrům je uvnitř místa více. To platí zejména vpředu, kde si vyšší postavy mohou stěžovat snad jen na vyšší pozici za volantem nebo na občasný kontakt levého kolena s vystupujícím dveřním madlem. Vzadu se posadí i vyšší postavy, nesmějí však před nimi sedět basketbalisté. Odkládacích schránek je tu dostatek, ovšem jediným háčkem je fakt, že CD mechanika umístěná v přihrádce před spolujezdcem vyplňuje schránku z poloviny. Co se zavazadelníku týče, přijde nám udávaných 311 litrů jako hodnota slušná, po sklopení zadních sedadel však vzniká schod a
v kufru nenajdeme žádné užitečné boční schránky ani háčky na tašky a kabelky.

Seznam kapitol

Příjemná změna

Nově řešená je palubní deska, kterou s výjimkou základní výbavy zkrášluje moderní dotykový barevný displej SMEG přebírající funkci většiny tlačítek rádia a přes bluetooth či USB připojeného multimediálního přehrávače. Připlatíte-li 10 tisíc místo 2, dostanete i navigační systém.
Pochvalu si rozhodně zaslouží kožený volant rekordně malého průměru, který je osazen ovladači pro rádio. Předchůdce nám připomněla snad jen soustava tlačítek tempomatu pod volantem. Na vrcholu palubní desky našly místo přehledné budíky s barevným displejem palubního počítače mezi nimi. Zde se také zobrazují údaje z rádia či navigační pokyny. Jedinou vadou na kráse je fakt, že volant většině řidičů v přirozené poloze částečně zastíní (i s malým průměrem) rychloměr a zmíněný displej. Jste tak nuceni dávat si volant níže, což dobrý dojem lehce kazí.
Překvapivý je však nádech exkluzivity, sympatické jsou použité materiály a jejich barvy, dobrá je i ergonomie. Nekores-pondující je jen slícování tvrdých plastů ve spodní části palubní desky. Panel klimatizace se zdá ukrytý, ale problémy to nezpůsobuje. Testovaná vrcholná výbava Allure nás zaujala zejména parádně tvarovanými sedadly s výrazným bočním vedením, která se vyznačují vysokou dávkou pohodlí. Výhled vzad sice není ideální, tento problém ovšem řeší zadní parkovací senzory (7000 Kč).

Seznam kapitol

Tahle 208 Vás nezruinuje

Nový Peugeot 208 jsme k testu dostali s vrcholným turbodieselem, který je reprezentován čtyřválcem 1.6 e-HDI (84 kW) s mikrohybridní technologií obsahující propracovaný systém Start/Stop (více v samostatném boxu). A také s manuální 6stupňovou převodovkou. Za 395 000 Kč sice nejde o levný vůz, ale dostanete za ně bohatou výbavu a povedený celek.
Byť tato kombinace nebude hojně vyhledávána, pějeme na ni chválu. Tento motor je totiž nejen velice kultivovaný, tichý, svižný, ale navíc velice úsporný ve všech režimech. Zatahuje solidně od nějakých 1800 otáček až 285 N.m. Byť papírovými parametry neoslní, v reálném provozu dokáže 1283 kg vážící 208 celkem svižně rozhýbat. Při snaze lze spotřebu nafty srazit až na 4,1 l/100 km, v reálu se ale dá i ve velmi hustém provozu jezdit kolem 5litrové hranice a na dálnici díky dobrému zpřevodování spotřeba nad 5,5 l ani při 160 km/h výrazně neroste. A to jsme jezdili ještě s nezajetým kouskem! S 50litrovou nádrží jste tedy schopni urazit v klidu i 1000 km na jedno tankování.

Seznam kapitol

Krásně agilní

Takto osazená 208 je navíc překvapivě agilní, jistá a hbitá. Podvozek sází na nikterak převratnou konstrukci s vlečenými rameny a torzní příčkou vzadu. Jeho vyladění by však chtělo ještě chvíli pozornosti konstruktérů. 208 totiž na nerovnostech v zatáčce odskakuje. Pokud se ale zaměříme na komfort a na žehlení většiny typů nerovností, pak 208 uspěla. Možná by stačila objednat menší než 16palcová kola. Většinu zákazníků budou zřejmě reprezentovat ženy, kterým zmíněný neduh v naprosté většině vadit nebude. Radost z řízení 208 může lehce shazovat také necitlivé, byť celkem přesné řízení. Co nám však vadilo nejvíce, je typicky francouzské naladění řazení. To působí velice gumově, má dlouhé a nepřesně vymezené dráhy.
Ve všem ostatním nás 208 potěšila. Je moc hezká, stylová, jezdivá, má pěkný interiér, a přestože shodila na váze, neztratila ani na bezpečnosti. 207 zastíní! Rozhodně se vyplatí připlatit za 5dvířko (20 tisíc Kč) a za vyšší než základní stupeň výbavy.

Seznam kapitol
+
atraktivní design
nižší hmotnost
prostor vpředu
agilita
brzdy
malý volant
kultivovaný
dynamický a velmi úsporný turbodiesel
technologie e-HDI
cena a výbava
-
průměrná variabilita
gumové a nepřesné řazení
řízení postrádá cit
podvozek odskakuje v zatáčkách na nerovnostech

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: