Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Volkswagen Passat Variant 1.4 TSI EcoFuel Highline: Vybráno

Test

Pokud bych kupovala praktické velké auto s nízkými provozními náklady, neváhala bych!

Volkswagen Passat EcoFuel je plnohodnotnou tovární přestavbou na provoz na CNG. Volkswagen se snaží tento pohon nabízet do všech svých modelů a bohaté zkušenosti s ním jsou na produktech wolfsburské automobilky znát. Příkladem budiž testovaný Passat EcoFuel.

V zadní části kombi střední třídy, pod podlahou zavazadelníku a pod zadními sedačkami naleznete nádrže na benzin a zemní plyn. Dvě nádrže na plyn se nacházejí úplně vzadu, před nimi, na standardním místě, je pak menší nádrž na benzin (o objemu 31 l) a ještě před ní další zásobník na CNG. S sebou si tak vezete celkem 21 kg zemního plynu. Objem nádrží je z mého pohledu u vozu s tímto pohonem velmi důležitou hodnotou. I když síť čerpacích stanic na zemní plyn je již výrazně hustší než před pár lety, stejně je dobré mít s sebou zásobu jak CNG, tak i benzinu v případě, že v dojezdové vzdálenosti není zrovna možné plyn natankovat. Proto je důležitý i objem benzinové nádrže. Měl by být takový, aby vám umožnil solidní akční rádius. V případě passatu je teoretický dojezd (vypočtený na základě továrních údajů) nějakých 965 km, a to 477 km na benzin a 488 km na CNG. V praxi pak určitě není problém na plné nádrže například 900 km ujet. A to ani svižnější jízdou, při které budeme počítat se spotřebou benzinu 7 l/100 km a spotřebou CNG v průměru 5 kg/100 km.

Verze EcoFuel vychází z provedení 1.4 TSI. Motor je přeplňován kompresorem a turbodmychadlem a má dobrý výkon.


Praktická využitelnost Passatu Variant EcoFuel je však skvělá nejen z tohoto pohledu. V úvodu zmíněné umístění nádrží nebylo samoúčelné. Právě důmyslné umístění objemných nádrží se pozitivně projevuje nejen na rozložení hmotnosti, ale i na velikosti kufru. V základním uspořádání nabídne verze EcoFuel 523 litrů objemu. Zavazadelník má navíc dobře využitelný tvar.

Pokud bych kromě praktičnosti a prostornosti vozu i dlouhého dojezdu měla na verzi EcoFuel ještě něco vyzdvihnout, bude to dobrá ergonomie a uživatelská přívětivost. Potěší i přehledný palubní štít s ukazateli stavu nádrží na obě paliva nebo palubní počítač, který s předstihem informuje o malé zásobě CNG (spaluje se přednostně) a poté o nutnosti přechodu do provozu na benzin. Pochválit pak musím i jízdní vlastnosti, akustický komfort i komfort odpružení. Ani dynamika není díky výkonnému motoru 1.4 TSI špatná. Ten byl kombinován s převodovkou DSG, která si až na trochu cukavé rozjezdy s motorem dobře rozumí.

Že jde o verzi, která umí jezdit na CNG, není lehké odhalit. Naštěstí to neodhalíte ani v zavazadlovém prostoru.

Závěr

Verze EcoFuel je o 34 000 Kč dražší než základní varianta 2.0 TDI. Tato investice se vám vrátí po ujetí nějakých 30 až 40 tisíc kilometrů. Vzhledem k výkonu motoru a praktické využitelnosti vozu tak mohu verzi EcoFuel doporučit.

Celkové hodnocení

4
Cena základního modelu 758 900,- Kč
Cena testovaného modelu 985 101,- Kč
+
Dlouhý dojezd, praktická využitelnost, bezobslužnost systému, provozní náklady.
-
Možná omezení vjezdu do podzemních garáží, vyšší cena.

Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Volkswagen Passat Variant 1.4 TSI 150 hp EcoFuel (2010)
Technické informace:
Objem motoru 1390 cm3
Výkon 110 kW
Točivý moment 220 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 9,9 s
Spotřeba 4,3 kg l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: