Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

BMW 520d Gran Turismo: Dort pejska a kočičky

Test

BMW po vzoru čapkova pejska a kočičky vytvořilo trochu nesourodou směsici. Rozdíl je však v tom, že po tomto dortu vám nebude špatně. Naopak, až na pár trpkých soust si pochutnáte.

Automobily BMW 520d Gran Turismo

A jaké jsou vlastně ingredience, ze kterých je 520d GT vytvořeno? V první řadě je zde čtyřválcový naftový dvoulitr, který se usadil na dně nabídky a snižuje tak základní cenu auta na 1 257 500 Kč. Motor je spárován s osmistupňovým automatem ZF. K tomu přidejte podvozkovou platformu limuzíny řady 7, díky které je uvnitř opravdu mnoho prostoru, nastavitelná zadní sedadla, aby i cestující vzadu mohli jezdit v nadprůměrném komfortu, bezrámová okna či dvojí otevírání víka zavazadlového prostoru. To vše spojte do mohutné karoserie a podávejte pod hlavičkou pětkové řady.

Automobily BMW 520d Gran Turismo

Dvojí otevírání zavazadlového prostoru je efektní, ale obávám se, že ne praktické. Zobrazená varianta je ovládána elektricky.

A jak to vlastně dohromady funguje? Řekněme si na rovinu, že vůbec ne špatně. Za své peníze dostanete opravdu pořádný kus auta. V interiéru, který je oživen velmi pěkně zpracovaným příplatkovým dřevěným obložením, se mohou pohodlně usadit i čtyři basketbalisté z NBA, přičemž ten za volantem si dost možná bude pochvalovat přehlednou palubní desku i jednoduché ovládání systému iDrive, na které si zvykne po pár minutách. Pokud v tomto složení pojedou na zápas, může se jim ale stát, že nebudou mít kam dát své sportovní tašky. Objem kufru 440 litrů je totiž opravdu skromný. Dá se mírně zvětšit posunutím zadních sedadel vpřed, ale ani poté nepočítejte s černou dírou na zavazadla jako kupříkladu v Mercedesu třídy E kombi.

Je ovšem velká naděje, že cesta pro ně nebude utrpení, ale relax. Mohou poslouchat dobře hrající audiosystém a nebudou zbytečně natřásáni ani na nerovnostech. Jízdní komfort je totiž velmi dobrý, i když je cítit, že nebýt velkých kol, tak se 520d GT pohybuje ještě plavněji. Jediným problémem mohou být velké výmoly, jejichž přejetí doprovází výraznější rána a drobné kroucení karoserie. Na dlouhé cestování je ovšem tento vůz téměř ideální, ostatně jméno Gran Turismo samo o sobě napovídá mnohé. Pouze bezrámová okna si mohli v BMW odpustit, okolní vítr je totiž jediným výraznějším zdrojem hluku v kabině.

Automobily BMW 520d Gran Turismo

Příplatkové dřevěné obložení prospívá dojmu z interiéru. Snad jedině volant by mohl vypadat lépe.

Při řízení této netradiční pětky nečekejte zábavu, kterou by mohl slibovat znáček na kapotě. Na to má 5 GT příliš pomalé a necitlivé řízení či velké rozměry. Přesto se auto po silnici pohybuje vždy jistě a svým způsobem i uspokojivě. Funguje totiž jako sladěný celek, nic na něm není výrazně špatně a z cestování kamkoliv dělá příjemný výlet.

Mnozí lidé se možná budou bát pouze čtyřválcového turbodieselu pod kapotou a po zkušenostech s Mercedesem ML 250 CDI či Audi Q5 2.0 TDI se jim nedivím. V tomto případě však motor na auto výkonově stačí a neřekne si ani o přehnaný příděl paliva. Klidnou jízdou není problém jezdit za šest litrů na sto kilometrů, na dálnici i ve městě počítejte spíše s osmi až devíti litry. Znovu podotýkám, že tohle je opravdu veliké auto, takže tyto hodnoty považuji za velmi dobré. Samozřejmě se musíte smířit s horší kultivovaností čtyřválce, jenže cenový skok mezi ním a modelem 530d GT je natolik velký, že mnoho zájemců jistě zatne zuby a koupí si raději výborné komfortní sedačky, velkou navigaci a další věci. Na závěr jsem si nechal převodovku. Ta řadí hladce, při kickdownu však dlouho podřazuje a celkově jsou její reakce mírně opožděné. Stále však patří ke špičce.

Automobily BMW 520d Gran Turismo

Zadní sedadla – velmi pohodlná, posuvná a s nastavitelným sklonem opěradla. Prostor pro nohy je obrovský, dlouháni si však mohou stěžovat na přece jen méně místa na hlavu.

Cena
520d Gran Turismo: 1 257 500 Kč
Testovaný vůz: 1 560 250 Kč

Automobily BMW 520d Gran Turismo

Design tohoto auta nemusí být po chuti každému, na silnici však mohutný vůz zaujme.


Závěr

Pětka na dlouhé cestování má pohodlný podvozek z řady sedm a prostorný interiér na úrovni. Ani čtyřválcový turbodiesel výrazněji neubírá na prestiži, auto je s ním však o poznání levnější než jiné verze. Netradiční směs, avšak povedla se.

Celkové hodnocení

4
+
prostor
skvělá sedadla
pohodlí
úsporný motor
přehledný interiér
-
menší zavazadlový prostor
hluk od bezrámových oken
řízení

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: