Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Opel Astra OPC: Die Blaue Sau

Test

OPC je nejrychlejší Astrou všech dob. Také nejsilnější a v běžném provozu podivuhodně civilní. A jede, jak se říká, „jako píchlá svině“!

Automobily Opel Astra OPC

Není tomu tak dávno, co „každý věděl“, že hranice výkonu přenesitelného předními koly leží maximálně někde u 250 koní a za ní je jen utrpení a mizérie. Pak přišel Focus RS a ukázal, že se šikovnou konstrukcí přední nápravy není ani 300 koní nezvladatelných. Ostatně vychvalovaný Mégane R.S. Cup se samosvorem si vede snad i lépe než dobře.

Nebyl by to Opel, kdyby tradičně nepoložil aktuální konkurenci výkonově na lopatky, ovšem u OPC se tentokrát rozhodli nenechat nic náhodě a kromě hrubého výkonu se zaměřili i na ovladatelnost. O přenos výkonu se tak stará mechanický lamelový samosvorný diferenciál na nápravě HiPerStrut s oddělenými těhlicemi, podvozek byl snížen o dalších 10 mm, adaptivní tlumiče FlexRide přitvrdily o 30 % a vnitřně chlazené vrtané kotouče s brzdiči Brembo našly své místo nejen vpředu, ale i na upravené zadní nápravě s Wattovým přímovodem. Pod kapotu se vměstnal dvoulitrový čtyřválec dopovaný až 1,5 bar z vysokotlakého turbodmychadla. Balíček doplňují anatomické sedačky, hliníkové pedály a porůznu roztroušená loga OPC.

Automobily Opel Astra OPC

Za normálních okolností je motor tichý a kultivovaný. Na plný plyn syčí, řve a prská. Nádhera!

Funguje to? No jistě že ano. Po nastartování se ozve brumlání výfuků, pak již jen chvíli počkat na zahřátí všech provozních kapalin, následně je třeba zmáčknout tlačítko OPC, které přitvrdí tlumiče, přemapuje reakce řídicí jednotky a posilovače řízení, a kdo by nepodržel tlačítko ESP, když jej lze opravdu komplet vypnout? A pak je již čas spusit inferno!

Na plný plyn přejde bručení výfuku v naštvaný řev a hlasité zlověstné syčení. Při podřazení astra práská do výfuků, dokonalé divadlo. Především ale neskutečně táhne, pocitově se zdá ještě rychlejší než na papíře a na mokrém asfaltu klidně protočí kola i na trojku v rychlostech nad 100 km/h. Stejně nesmlouvavý účinek mají i brzdy, které nevadnou ani při opakovaném plném využití z vysokých rychlostí, auto i při maximální deceleraci udržuje příkladnou stabilitu.

Vše ale není tak růžové. Fenomenální grip na výjezdech ze zatáček zasluhuje absolutorium, ale vizitku mu kazí těžko korigovatelná citelná nedotáčivost na vjezdu, léčitelná ovšem receptem „pomalu dovnitř, rychle ven“. Obdivuhodné je i to, že 280 koní netahá za volant. Opravdu prakticky vůbec. Ovšem řízení nemá mnoho citu, auto si s vámi ale dostatečně povídá přes sedačku... jejíž opěradlo nejde nastavit tak kolmo, jak by u hot-hatche mělo. Upravený interiér je pohledný, ale nepůsobí dojmem neprůstřelné kvality, a převodovka se s otáčkoměrem u červeného pole občas zdráhá nechat si vnutit trojku a při podřazování i dvojku. Výhodou je univerzální použitelnost, jelikož v běžném nastavení je OPC na svoji kategorii příkladně komfortní. I při klidné jízdě je však dost nenasytné, dojezd na nádrž jen lehce překročí 400 km, při odběru přes 13 litrů ve městě, lehce pod 11 na dálnici a 11,2 l/100 km v průměru.

Automobily Opel Astra OPC

Individuální doplňky v interiéru vypadají výtečně, zpracování by místy zasloužilo doladit.

Nejsilnější astra má i vzhledem k výbavě docela příjemnou cenu, což jí usnadní cestu za zákazníky, kteří chtějí civilní pohodlné auto, které se umí na požádání proměnit. Které možná není delikátně vyvážené, ale zato velmi, velmi... svinsky rychlé.

Cena
Astra OPC: 722 900 Kč
Testovaný vůz: 722 900 Kč

Automobily Opel Astra OPC

O udržení vozu na silnici se stará náprava HiPerStrut a samosvor. Ovšem zvěř v okolistých lesích k smrti vyplašíte už jen řevem a syčením pohonného ústrojí.


Závěr

Coby třeskutě rychlý hatchback je Astra OPC i díky hrubé síle na špici konkurence. Ovšem do dokonalého hot-hatche jí chybí přece jen o něco více citu, doladění drobností a řidičské finesy. Na druhou stranu s válečným kladivem si také užijete spoustu zábavy.

Celkové hodnocení

4
+
zátah a zvuk na plný plyn
grip na výjezdu ze zatáček
cena
-
nastavení sedaček
nepřehledná středová konzole

Tagy: opel, astra, opc
Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Opel Astra OPC (2012)
Technické informace:
Objem motoru 1999 cm3
Výkon 206 kW
Točivý moment 400 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 5,9 s
Spotřeba 8,1 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: