Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Ford Focus ST vs Renault Megane RS

Srovnávací test

Oba vypadají efektně a drsně. Stojí vedle sebe a je z nich cítit potenciál. Jakmile z jednoho vystoupíte a usednete do druhého, zjistíte, že každý je úplně jiný. A který si tedy vybrat?

Automobily Ford Focus ST vs Renault Megane RS

Začíná souboj moderních hot-hatchů, na skladě je čerstvé zboží, zahřáté zboží. Na jedné straně silnice stojí náš starý známý, Renault Megane RS, který si za dobu své existence stihl vydobýt mezi fanoušky ostřejšího svezení svou jasnou pozici. Nedávno prošel faceliftem, který z něj udělal ještě většího drsňáka, a představenému kusu navíc k exkluzivitě pomáhá fakt, že pochází z edice Red Bull Racing RB7. To neznamená změny ve výbavě či výkonu, ale efektní prvky karoserie.

Focus ST je v současné generaci proti ostřílenému meganu úplný nováček, kterému ještě teče mléko po bradě. Během letošního roku už byl sice několikrát k vidění, ale jinak je úplně nový, a ačkoliv má na co navazovat, pokrevní linie byla narušena – proti svému předchůdci totiž přišel o jeden válec a má odlišnou konstrukci přední nápravy. Slabší bráška dnes zatím neexistujícího Focusu RS se s výkonem 250 koní nemusí za čtyřválec stydět a díky svalnaté karoserii a zářivému laku také umí přitáhnout pozornost.

Automobily Ford Focus ST vs Renault Megane RS

Výrazná barva poutá pozornost směrem k focusu, megane však vypadá více "drsňácky".

Jenže díky pětidveřové karoserii už na první pohled vypadá jako ten slušnější hoch, protože nízká silueta tří­dveřového meganu prostě provokuje, jak to jde. Focus se ale očekávaného duelu nechce vzdát, a tak předvádí svou logicky vyšší úroveň prostorové variability, zejména díky běžnější karoserii, do které naskládáte víc věcí. Ale o kufr v našem testu vážně nejde.

My chceme především určit, který z vozů je lepší, hravější, zábavnější, který je šampionem v ringu hot-hatchů. V rychlosti zkoumáme interiéry – ford má pěkná recara, která jsou celkem vysoko posazená, ale dobře tvarovaná. Tedy pro hubenější postavu, protože jakmile jste trochu při těle, nemusíte se do nich pohodlně vejít. Megane RS má sedadla od stejné firmy, ale o něco rozměrnější. Skvěle drží tělo a jsou příjemně umístěná. Pozice za volantem se dá díky široké škále nastavovacích prvků vykouzlit velmi „řidičská“ u obou aut. Ani u jednoho auta nemá příliš smysl zabývat se rádiem či zvukem – nejen že ergonomická řešení těchto oblastí nejsou ani u jednoho intuitivní, ale kdo by se staral o nějaké rušivé melodie, když má pod kapotou stádo nadržených ocelových hřebců?

Automobily Ford Focus ST vs Renault Megane RS

Intuitivnost ovládání palubní elektroniky a prvků komfortní výbavy není stoprocentní.

Pokud Focus ST startuje s klidným, jen trochu hlubším zaduněním, Megane RS štěkne do výfuku. Už po nastartování je patrný rozdíl mezi vozy – ford čím dál více působí jako rychlý, ale klidný a sofistikovaný společník, a nikoliv trhač asfaltu utržený ze řetězu. První jízdní dojmy tuto teorii potvrzují, protože ford se plynule rozjíždí za doprovodu prázdného, nepříliš vybroušeného zvuku. Od 2000 ot/min táhne divočeji, ale dlouhé převody utlumují vášeň a vrchol se nějak nedostavuje. Ačkoliv 250 koní dvoulitrového turba předvádí svá kouzla – hlavně když se podíváte na ručičku rychloměru – projevu nějak chybí živelnost hurikánu. Pedály se ovládají až příliš měkce a hladce, kulisa převodovky má dlouhé dráhy a celkový dojem ze sci-fi interiéru prostě neevokuje nadšení nebo závodnickou euforii.

Megane RS je jiné kafe – kéž by takhle fungovaly všechny renaulty! Krátké, přesné řazení, jasně vymezené dráhy, citlivá spojka, ostré brzdy a famózní zvukový doprovod šíleného zátahu. Přeplněný motor (taktéž dvoulitr) je dravý a drsný, tahá za volant, divoce vyje do okolí a po ubrání nechává výfukem vybuchovat cákance benzinu. Takový projev si necháme líbit! Výrazně kratší rychlosti přinášejí skvělou pružnost a chuť k neustálému měnění rychlostních stupňů. Jediné, co je potřeba udělat, je vypnout ESP, čímž se mimo jiné ECU hodí do drsnějšího módu.

Automobily Ford Focus ST vs Renault Megane RS

Ostré zatáčky s kvalitním asfaltem jsou pro naši dvojku ideálním hřištěm. Zkoušíme limit opotřebovaných předních pneumatik a sklony obou aut k nedotáčivosti i přetáčivosti, a přitom zjišťujeme, že oba hot-hatche mají velmi dobré, citlivé řízení. To ve focusu je strmější a způsob, jakým vůz „vklouzne“ do oblouku, je možný snad jen díky dobrému naladění nápravy Revo­Knuckle. Megane RS je v tomto ohledu vybaven konzervativnější technikou a zbrzdí ho trochu nedotáčivosti, než se chytne hrubiánský samosvor a rázně pomůže vnějšímu kolu k trakci.

Ačkoliv focusu tolikrát omílaný samosvor chybí, dokazuje, že umí zatáčet a reagovat na zatížení v některých ohledech ještě plynuleji a přirozeněji než megane. Vyspělost podvozků je na dlouhé téma – je třeba zajímavé, jak dokážou oba vozy tlumit nerovnosti.

Automobily Ford Focus ST vs Renault Megane RS

Ochota zatáčet, jakou předvádí Ford Focus ST, je naprosto brilantní, a to navzdory absenci samosvorného diferenciálu.

Oba jezdí na šlupičkovitých pneu nesmyslných rozměrů, ale ani tak se nekonají výrazné rány do interiéru auta. Samozřejmě, obě auta jsou tvrdá a v zatáčkách se jen minimálně naklánějí, ale pokud chceme hledat odlišnosti, focus je naladěn lehce civilněji a megane je tvrdší. To ostatně zapadá do celkového modelu živelného chuligána (RS) a rychlého skauta (ST).

Zejména při jízdě na limitu se projevuje ostřejší nastavení meganu a jeho schopnost víc řidiče vtáhnout do děje, stát se součástí příběhu o rychlých průjezdech zatáčkami. Naproti tomu čím déle jezdíte s focusem, tím rychleji se dostanete k hranicím schopností vozu. Budete jezdit se zapnutým ESP, protože tak celé auto funguje lépe než s vypnutým systémem. A potom, co desetkrát projedete stejný úsek s minimálními rozdíly rychlosti i stylu, si uvědomíte, že už se dál není co učit. Vyčerpáte možnosti předokolky a nebude vás bavit ani projev auta – a potom opět raději nasednete do meganu, který je živočišnější.

Automobily Ford Focus ST vs Renault Megane RS
Oba vozy jsou rychlé, oba mají turbo, oba přední náhon. A právě v tom je trochu řidičský zádrhel. Brzy totiž zjistíte, že jakkoliv jsou dnešní hot-hatche vypiplané, nedosáhnou úrovně zábavnosti hravé zadokolky. A tu dneska díky Toyotě koupíte za 800 000 Kč...

Pokud vám stačí lehčí kurz řízení a víc toužíte po turboautě s pohonem předních kol, vítězem je renault. Pro něj hovořící argumenty ještě podtrhuje pohled do ceníku – Ford si totiž za svůj model Focus ST žádá 856 000 Kč, což je v základu o sto tisíc víc, než zaplatíte za megane. A navíc má dost příplatků, které cenu mohou ještě nebezpečně přiblížit milionu korun, jako v případě testované verze. U meganu stačí připlatit 40 000 Kč za skvělý podvozek Cup a samosvorný diferenciál a do 800 000 Kč máte skvělého společníka každodenní zábavy.

Cena
Ford Focus ST: 856 000 Kč
Testovaný vůz: 985 600 Kč

Renault Megane RS: 745 900 Kč
Testovaný vůz: 821 200 Kč

Automobily Ford Focus ST vs Renault Megane RS


Závěr

Každý je z jiného těsta, megane připomíná spíše tradiční vrcholnou verzi focusu a to nejen kvůli obdobnému přídomku. Verze ST, která však v současnosti roli nejvýkonnějšího provedení zastává, je mnohem civilnější, „hodnější“, praktičtější a mírumilovnější než sportovní megane. Ten umí v řidiči probudit závodnické pudy celou svou existencí. Prvoplánovými detaily, ale hlavně svou funkčností, jízdními vlastnostmi, řízením, výkonným motorem a hlučným výfukem. A právě proto se stal vítězem.

Ford Focus ST: 9/10
Renault Megane RS: 10/10

+
ford Focus ST: Praktičtější karoserie
ochota zatáčet a celkové vyvážení jízdních vlastností
zátah motoru
Renault Megane RS: Vynikající podvozek
řízení
řazení
ostrý projev motoru
zvuk motoru
cena
-
ford Focus ST: Vyšší cena
méně dravý projev
Renault Megane RS: Opožděný záběr samosvorného diferenciálu

Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Renault Mégane R.S. (2009)
Technické informace:
Objem motoru 1998 cm3
Výkon 184 kW
Točivý moment 340 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 6,1 s
Spotřeba 8,4 l/100 km
Galerie Podrobné info
Autokatalog
Ford Focus ST (2012)
Technické informace:
Objem motoru 1999 cm3
Výkon 184 kW
Točivý moment 360 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 6,5 s
Spotřeba 7,2 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: