Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Seat Ibiza 1.6 LPG Style: Dvojí účetnictví

Test

Inovovaná ibiza je nyní k dostání také v továrně provedené úpravě na LPG. Jak to ibizu změnilo? Měli jsme možnost jezdit s hatchbackem Ibiza 1.6 LPG Style.

Automobily Seat Ibiza 1.6 LPG Style

Seat Ibiza po faceliftu jsme již nedávno testovali, takže jen připomenu, že ibiza dostala výraznější tvář a změny v detailech najdete také v interiéru. K jejím přednostem patří vydařený vzhled a rovněž jízdní vlastnosti, na čemž má zásluhu i tužší podvozek.

Jak však jezdí ibiza s plynovou zástavbou, která je do vozů zabudována přímo na lince ve španělském Martorellu? Osmiventilový motor 1.6 MPI startuje stabilně na benzin, vzápětí však automaticky přepíná na plyn. Přechod je neznatelný a pozná se vlastně jen podle ikonky paliva na tachometru – rozsvítí se zeleně. Výkon motoru se nepatrně zvýší, spotřeba však také vzroste. Oficiální údaje uvádí průměrnou spotřebu na benzin 6 l na 100 km, u LPG je to 7,6 l/100 km. I když reálně je třeba počítat se spotřebou cca o litr vyšší, poměr mezi plynem a benzinem zůstává zachován. Vyšší odběr plynu vymaže jeho nižší cena (37–38 Kč za 1 l benzinu, do 19 Kč/l LPG). Kilometr na plyn přijde na 1,30–1,40 Kč, za stejnou vzdálenost na benzin se vydá cca 2,10–2,20 Kč.

Automobily Seat Ibiza 1.6 LPG Style

Za pozměněnou maskou pod kapotou byla provedena úprava na LPG (systém italské firmy Landirenzo).

Je tu však vyšší cena za model s plynovou úpravou. Testovaný model ve výbavě Style má cenu 327 900 Kč, levnější ve výbavě Reference přijde na zajímavějších 289 900 Kč (příplatek za klimatizaci 25 700 Kč). Nejlevnější čistě benzinová verze (1.4) přijde na 251 900 Kč. Rozdílné motory, ale dost podobné služby. Vyšší cenu díky levnějšímu provozu dostanete zpět cca po 70 000 kilometrech, což bude pro mnohé majitele dost dlouhá doba.

Osmdesát koní pod kapotou ibizy směruje řidiče k rozvážnější jízdě. K vyšší dynamice je třeba motor vytáčet a předjíždění bez podřazení je velmi zdlouhavé. Na dálnici při maximální povolené rychlosti (130 km/h) točí šestnáctistovka lehce přes 3000 otáček a je již docela hlučná.

Automobily Seat Ibiza 1.6 LPG Style
Ocenit však musím profesionální zástavbu, plynové hrdlo se vešlo vedle benzinového, k plynové nádrži se vešly i redukce na tankování. Kufr není v zásadě omezen, zůstává mu slušný objem 292 l, ovšem s prostorem pod jeho dnem (cca 70 l) již nelze počítat.

Cena
Ibiza 1.6 LPG Style: 319 900 Kč
Testovaný vůz: 319 900 Kč

Automobily Seat Ibiza 1.6 LPG Style

Rezervu nahradila nádrž na plyn (52,8 l), vskutku profesionálně zastavěná.


Závěr

Zásadní výhodu ibizy na LPG představují nižší provozní náklady, nevýhodou je vyšší vstupní investice. Omezení vestavbou plynového systému jsou minimální. Pro toho, kdo hodně jezdí a chce šetřit na nákladech za palivo, je ibiza na LPG alternativou.

Celkové hodnocení

2.5
+
velký dojezd
jízdní vlastnosti
způsob zástavby systému LPG
-
vyšší cena
pětistupňová převodovka
hluk při vyšší rychlosti

Tagy: seat, ibiza, LPG, style
Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Seat Ibiza 1.6 LPG (2012)
Technické informace:
Objem motoru 1598 cm3
Výkon 60 kW
Točivý moment 145 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 12,2 s
Spotřeba 6,0 / 7,6 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: