Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Citroën C4 Aircross 1.8 HDi Exclusive 4WD

Test

Legendární šlechtitel Mičurin by měl určitě radost. Z Mitsubishi ASX naroubovaný Citroën C4 Aircross vyrostl do krásy. Bude ale nést také tak sladké plody?

Automobily Citroën C4 Aircross 1.8 HDi Exclusive 4WD

Po větším modelu C-Crosser je tak C4 Aircross dalším adoptovaným vozem Citroënu od japonského Mitsubishi. Podle designu byste to ale určitě nepoznali, Francouzi odvedli skvělou práci. Po nastoupení do kabiny ale nastává rychlé vystřízlivění. Veškerou energii totiž věnovali zevnějšku, zatímco kabina zůstala beze změny. Identická s předlohou je dokonce i grafika přístrojů, ale to asi bude vadit jen málokomu. Zpracování je kvalitní, kvalita materiálů průměrná, stejně jako prostornost. Nabídka místa je solidní a stejné je to se zavazadelníkem, který pojme s rezervním kolem 0,416 m3, tedy o trochu více než u Škody Yeti.

Podvozek je s ohledem na typickou klientelu této značky naladěný měkčeji než u ASX, více komfortu to ale nepřineslo, aircross se kvůli tomu v zatáčkách jen více naklání. Na nerovnostech jsou kromě hluku od podvozku cítit i nepříjemné rázy, zejména od zadní nápravy. Ač má aircross jako jediný z řady C4 vzadu víceprvkový závěs, při jízdě vám to vůbec nepřijde. Záď má totiž na nerovném povrchu v zatáčce tendenci odskočit. Slabinou je i nekonzistentní řízení. Při klidné jízdě po kvalitním povrchu to nevadí. Nerovnosti se přenášejí do volantu a velké výmoly mají tendenci řidiči vytrhávat volant z rukou.

Automobily Citroën C4 Aircross 1.8 HDi Exclusive 4WD

Beze změny zůstal interiér. S ASX jsou identické dokonce i přístroje.

Důvodem, proč si tento model koupit, může být kromě designu i zdařilý motor 1.8 HDI (byť více na odbyt asi půjde spíše dostupnější 1.6 HDI/82 kW). Výkonnější verze vznětové osmnáctistovky Mitsubishi s výkonem 110 kW potěší velmi kultivovaným chodem a dobrým odhlučněním. Díky tomu, i na diesel trochu netypickému zvuku v řadě jízdních režimů, byste si ho snadno spletli se zážehovým agregátem. Potěšující je ale i výborná dynamika a příznivá spotřeba běžně se pohybující okolo 5,5 l/100 km a 7,0–7,5 l/100 km ve městě.

Převodovka má poměrně dlouhé převody a motor výrazněji zatahuje až na pomezí 2000/min. Ve spodním spektru je s ním třeba zacházet více „v rukavičkách“. A pokud chcete jet plynule, není radno nechat motor poklesnout pod 1500/min, kdy se projevuje turboefekt. Rozsah využitelných otáček je však široký a pružnost ukázková. Čtyřválec dovoluje bez úbytku tahu točit až k pětitisícové rysce, což doprovází tlumený svistot turbodmychadla. Sériový systém stop-start funguje ještě na principu startéru, nikoliv alternátoru. Tomu odpovídá i delší doba nastartování motoru po uvolnění plynového pedálu, která je v některých situacích až nebezpečně dlouhá.

Automobily Citroën C4 Aircross 1.8 HDi Exclusive 4WD

Přes snahu o komfortnější nastavení podvozku jsou výsledkem jen větší náklony v zatáčkách a nepříjemné rázy na nerovnostech.

Systém pohonu všech kol s elektromagneticky ovládanou spojkou umožňuje kromě pohonu pouze přední nápravy i automatické připojení zadních kol v režimu Auto až do poměru 50:50 a rovněž režim Lock, v němž může směřovat na zadní kola až 70% točivého momentu.

C4 Aircross přijíždí do přeplněného segmentu. V top verzi francouzský model stojí 699 900 Kč. Domácí matador Škoda Yeti 2.0 TDI 103 kW 4x4 přijde na 708 900 Kč a výchozí Mitsubishi ASX v provedení Intense stojí 744 900 Kč.

Cena
C4 Aircross 1.8 HDi Exclusive 4WD: 699 900 Kč
Testovaný vůz: 805 000 Kč

Automobily Citroën C4 Aircross 1.8 HDi Exclusive 4WD

Žák překonal svého učitele, překarosované mitsubishi vypadá lépe než to originální.Celkové hodnocení

3.5
+
neznatelný dieselový projev
rozsah otáček
spotřeba
design
-
omezený komfort na nerovnostech
hluk od zadních kol
odskakování zadní nápravy

Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Citroen C4 Aircross 1.8 HDi 4x4
Technické informace:
Objem motoru 1798 cm3
Výkon 110 kW
Točivý moment 300 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 11,5 s
Spotřeba 5,6 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: