Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Kia Cee´d 1.6 GDI Exclusive

Test

Do českých showroomů Kia dorazil expres Cee’d slovenské Tepličky nad Váhom. Zábavy za jeho volantem si užijete určitě více než v rychlíkovém kupé.

Automobily Kia Cee’d 1.6 GDI Exclusive

Kia se totiž má stát sportovně zaměřenou značkou koncernu. Chybí jí sice velké úspěchy na poli motorsportu, nový cee’d ale nepůsobí dravě jen navenek. Oproti předsériové verzi podvozek ztuhl, auto se nijak výrazně nenaklání. Přitom si zachovalo komfort, rozhodit ho dokážou jen velké nerovnosti, odskakování v zatáčkách je pro nejnovější kiu také velkou neznámou. Bez chybičky v tomto směru ale není, zlepšit by totiž zasloužilo odhlučnění podběhů. Při dálniční jízdě valivého hluku od kol proniká dovnitř přespříliš.

Automobily Kia Cee’d 1.6 GDI Exclusive

V zatáčkách se nový cee’d chová až překvapivě jistě.

V nižších otáčkách je naopak výborně utlumen motor. Zážehový 1.6 GDI postrádá turbodmychadlo, a není tedy žádným kladivem v dolní části otáčkoměru, sílu přidává postupně s pohybem ručky směrem k červenému poli. Nejvyšší výkon 99 kW je k dispozici až v 6300/min a omezovač zasahuje o 500 otáček výše. Při běžné jízdě se ale takto vysoko vydávat nemusíte, vystačíte si s rozsahem 2000–4000/min.

Automobily Kia Cee’d 1.6 GDI Exclusive

I bez pomoci přeplňování cee’du jednašestka stačí.

Hysterické podřazování v každém dálničním stoupání, ve kterém se vyžívá samočinná převodovka v Hyundaii i30 se stejným motorem, v případě kombinace 1.6 GDI a přesného šestistupňového manuálu opravdu není zapotřebí. Ve 130 km/h agregát točí cca 3200/min a svah, ve kterém cee’du vyloženě dojde dech, budete hledat dlouho, my jsme ho nenašli. Pokud nebudete příliš tlačit na pilu, spotřeba se ustálí okolo 7,5 l/100 km, ostrá jízda znamená posun o litr výše, 1.6 GDI v praxi není tak hladový, jak by se mohlo zdát. Hnidopichové by přímovstřikové jednašestce vytkli snad jen lehce obyčejný zvuk ve vyšších otáčkách.

Ke sportovnímu podvozku a příjemnému motoru přidávají v Tepličce prostorný a ergonomický interiér, který je více orientovaný na řidiče než u koncernového sourozence. Kaplička s přístrojovým štítem plynule přechází ve středový panel s displejem rádia. Bohaté uplatnění našly měkčené plasty. Drobným přešlapem v ergonomii ovládání je množství tlačítek na spodním rameni volantu, nepříjemná je také ostrá hrana, která utlačuje řidičovo pravé koleno v místě „stylového“ vybrání schránky před řadicí pákou.

Automobily Kia Cee’d 1.6 GDI Exclusive

Interiér je přehledný, tlačítka na volantu se ovládají hůře. Vzadu je dost místa jak v podélném, tak svislém směru.

Prakticky nic ale nebude utlačovat cestující na zadních sedadlech. Je tedy pravda, že Michael Jordan si raději sedne dopředu, lidé běžného vzrůstu mají dost místa pro nohy i hlavu. Za ně se pak vejde 0,380 m³ nákladu, což je o 0,030 m³ víc než v etalonu třídy, golfu. „Bratránek“ z Nošovic je na tom jen o „litřík“ hůře. Větší by mohl být nákladový otvor.

Automobily Kia Cee’d 1.6 GDI Exclusive

Vzadu je dost místa jak v podélném, tak svislém směru.

Prostorná karoserie by mohla být přehlednější, vpředu vadí vytažené okraje kapoty, vzadu široké C-sloupky. Parkovací senzory jsou tak nezbytností (a zadní ve výbavě Exclusive standardem), škoda jen, že se po jejich zapnutí automaticky neztlumí rádio.

Základní cena za cee’d ve výbavě Exclusive s 1.6 GDI je 409 980 Kč, se startovní 1.4 MPI ušetříte asi 25 000 Kč. i30 ve výbavě Trikolor stojí s 1.6 GDI 345 990 Kč, připlácet ale musíte za hliníková kola, dvouzónovou klimatizaci, parkovací senzory a další.

Cena
Cee’d 1.6 GDI Exclusive: 409 980 Kč
Testovaný vůz: 422 980 Kč

Automobily Kia Cee’d 1.6 GDI Exclusive

Po sklopení zadních opěradel naložíte 1,318 m³. Pod dnem zavazadelníku jsou šikovné přihrádky.Celkové hodnocení

4
+
jistý a komfortní podvozek
přehledný interiér
dostatek prostoru na zadních sedadlech i v zavazadelníku
dostatečně výkonný a kultivovaný motor
dobře odstupňovaná a přesná převodovka
-
Špatné odhlučnění podvozku
přílišné množství tlačítek na volantu
horší výhled
méně komunikativní řízení

Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Kia cee'd 1.6 GDI (2012)
Technické informace:
Objem motoru 1591 cm3
Výkon 99 kW
Točivý moment 164 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 10,2 s
Spotřeba 5,2 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: