Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Škoda Roomster 1.2 TSI Green tec Ambition

Test

Přeplňovaná 63kilowattová jednadvojka v roomsteru splní nároky většiny uživatelů. Co přináší ekologické provedení Green tec?

Automobily Škoda Roomster 1.2 TSI Green tec Ambition

Papírová úspora paliva s balíčkem Green tec činí 0,4 l/100 km. V praxi velmi záleží na tom, jak často se dostává ke slovu systém stop-start, který dokáže uspořit několik desetin litru, ale pouze ve městě. Oproti běžné verzi pak snižuje spotřebu ještě rekuperace kinetické energie pomocí alternátoru zvyšujícího svou činnost při brzdění. Během testu jsme se i v metropolích pohybovali do 6,5 l/100 km, při jízdě mimo město klesla konzumace o další litr níže. Na dálnici se už žádné zázraky nekonají, přesto 7,4 l/100 km při 130 km/h (3200/min) není špatný výsledek.

Automobily Škoda Roomster 1.2 TSI Green tec Ambition

Červenobílé lakování roomsteru sluší.

Slabší provedení přeplňované dvanáctistovky nabízí 63 kW a sympatických 160 Nm už od 1500/min. Právě dostatek síly už v nízkých otáčkách a kultivovaný projev činí jízdu s roomsterem velmi příjemnou a při běžném zrychlování nemusíte motor točit přes 2000/min. Úbytek elánu pocítíte až na delší pětku, která si na dálnici při potřebě razantnějšího zrychlování říká o vystřídání za čtyřku, táhlá stoupání však nejsou problém. Předjíždění na silnicích pak zvládá roomster nejlépe na trojku.

V interiéru jsme si pochvalovali především hodně místa na zadních sedadlech, kde máte královský prostor nejen nad hlavou, ale i před koleny. Vynikající je i variabilita, kdy lze sedadla podélně posouvat, jednotlivě sklápět i vyjímat. Vadit mohou pouze krátká opěradla a užší prostřední místo. Zavazadlový prostor poskytuje i s plnohodnotnou rezervou 0,477 m³ a dostatečnou hloubku. Nad podběhy jsou pak šikovné plastové ohrádky a samozřejmě nechybí ani háčky na tašky.

Automobily Škoda Roomster 1.2 TSI Green tec Ambition

Přístrojová deska potěší přehledností, manuální klimatizace zcela postačuje.


Jízdní vlastnosti jsou velkou předností roomsteru, v našem případě je ale trochu devalvovaly zimní Semperity Speed Grip, které při vyšších teplotách neposkytovaly takovou oporu, jakou by si škodovka zasloužila. Velká boční plocha vozu má pak na svědomí znatelnou citlivost na boční vítr. K řízení, řazení, ergonomii ani ke kvalitě zpracování výhrady nemáme.

S motorem 1.2 TSI (63 kW) stojí roomster v akční výbavě Magic od 249 900 Kč, příplatek za Green tec je 7100 Kč, dodává se ale výhradně s ESP, za které se nepřiplácí (16 800 Kč) pouze u nejvyšší výbavy Elegance. Cenový rozdíl vůči o necelé 2 l/100 km úspornější verzi 1.6 TDI je propastný – přes 80 tisíc korun, i proto se na českém trhu prodává 87 % roomsterů s benzinovým motorem.

Cena
Roomster 1.2 Green tec Ambition: 324 900 Kč
Testovaný vůz: 434 600 Kč

Automobily Škoda Roomster 1.2 TSI Green tec Ambition

Se stop-startem si motor rozumí, spotřeba se drží kolem 6 l/100 km.Celkové hodnocení

4
+
dostatečně výkonný a úsporný motor
rychle fungující systém stop-start
velký a praktický zavazadelník
hodně místa vzadu
řízení
řazení
-
užší interiér vpředu
krátká opěradla vzadu
citlivost na boční vítr

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: