Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Fiat Punto a facelift pro rok 2012

Jízdní dojmy

Puntu se zachtělo nového image, dopřána mu byla ale sotva návštěva kosmetického salónu. I přesto má však důvod k úsměvu – do útrob mu transplantovali nové dvouválcové srdce.

Automobily Fiat Freemont AWD & Fiat Punto 2012

Rozeznat na první pohled punto modelového ročníku 2012 od předchůdce (Punto Evo) není jednoduché. Facelift totiž změnil pouze podobu předního a zadního nárazníku, které přišly o nelakované části. Jiné tvary litých kol pak těžko zaznamenáte a tři nové metalické odstíny stejně tak.

Punto samozřejmě stále vypadá hezky a potvrzuje, že patří mezi designově nejpovedenější vozy své třídy. Avšak čím dál tím s většími obtížemi maskuje, že je již notně recyklovaným zbožím – ostatně ve víceméně stejné podobě bojuje o zákazníky již sedm let. Přesto existuje minimálně jeden dobrý důvod, proč mu dát šanci. Tím důvodem je pozoruhodný motor 0.9 TwinAir, který byl doposud k mání pouze v menší „pětistovce“ (nebo Lancii Ypsilon).

Automobily Fiat Freemont AWD & Fiat Punto 2012

V interiéru se faceliftem změnily pouze drobnosti a barvy čalounění, TwinAir má pak vlastní černo-bílou kombinaci. Volant je výrazně tvarovaný, někomu to může vadit.

Agregát 0.9 TwinAir je turbodmychadlem přeplňovaný řadový benzinový dvouválec, který dokáže ze svého objemu vyprodukovat více než solidních 85 koní (při 5500/min) a 145 Nm (při 2000/min). Při jízdě se tyto parametry projevují výborným zátahem mezi dvěma a pěti a půl tisíci otáček, mimo toto pásmo je však motor doslova mrtvý. To je daň za dnes unikátní dvouválcovou konstrukci a přeplňování.

Řidič může volit mezi dvěma provozními režimy: Normal a Eco. Eco však neumí nic jiného, než snížit hodnoty točivého momentu (v maximu ze 145 na 110 Nm) v nejvyužívanějším pásmu otáček. Místo toho je lepší jezdit s výkonovou rezervou na Normal a krotit svou pravou nohu.

S motorem spolupracuje šestistupňová manuální převodovka s poměrně přesnou kulisou řazení. To je dobrá zpráva, protože řadit je třeba často a rychle. Dvouválec se totiž bleskurychle vytáčí; pásmo otáček, při kterých je ve formě, proletí na jedničku až trojku doslova během mžiku. Jízdně na mě TwinAir udělal celkově velmi dobrý dojem, který ještě podpořil sympaticky nakřáplý „dvouválcový“ zvukový projev.

Automobily Fiat Freemont AWD & Fiat Punto 2012

0.9 TwinAir se pyšní titulem Mezinárodní motor roku 2011. V motorovém prostoru se skoro ztrácí, plastový kryt je dvakrát větší než samotný motor.

Bohužel není všechno zlato, co se třpytí. Dvouválec vznikl primárně proto, aby šetřil palivo. To se mu bohužel až tolik nedaří, a byť v evropském měřícím cyklu exceluje (kombinovaná spotřeba 4,2 l/100 km), v praxi to velká sláva není; podle mých krátkých zkušeností si v puntu „vezme“ cca 7 litrů na 100 km. Kromě toho, jeho vibrace plynoucí z dvouválcové konstrukce se citelně přenášejí do interiéru, a to nejen při stání na volnoběh. Ostatně, kvůli nevyrovnanému chodu musí mít dvouhmotový setrvačník.

Facelift přinesl puntu také vylepšení naftového čtyřválce 1.3 JTD (75 a 95 k), který dostal alternátor se schopností rekuperace a lehce tak snížil spotřebu. Motorovou paletu pro český trh pak doplní staré známé čtyřválce 1.2 (69 k), 1.4 (77 k), 1.4 na zemní plyn (70 k) a přeplňovaný 1.4 MultiAir (135 k).

Fiat Punto modelového roku 2012 je již v prodeji za základní cenu 189 000 Kč. Verze TwinAir se objeví v dubnu a bude stát bez stovky rovných 300 tisíc korun.

Automobily Fiat Freemont AWD & Fiat Punto 2012

Celolakovaná příď nyní vypadá téměř stejně jako u původního Grande Punta z roku 2005, pouze má větší otvory pro přívod vzduchu a blinkry v nárazníku.


Závěr

Punto zůstalo puntem. Jízdně je průměrné, ale vypadá dobře, své místo na trhu má a dvouválec TwinAir mu dodal na zajímavosti. Jen je otázkou, zda se jeho rošťácká povaha hodí zrovna do usedlého punta.


Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Fiat Punto 1.4 MultiAir Turbo (2012)
Technické informace:
Objem motoru 1368 cm3
Výkon 99 kW
Točivý moment 206 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 8,5 s
Spotřeba 5,6 l/100 km
Galerie Podrobné info
Autokatalog
Fiat Punto 1.3 JTD 75 hp 5dv. (2012)
Technické informace:
Objem motoru 1248 cm3
Výkon 55 kW
Točivý moment 190 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 13,6 s
Spotřeba 4,5 l/100 km
Galerie Podrobné info
Autokatalog
Fiat Punto 0.9 TwinAir Turbo 5dv. (2012)
Technické informace:
Objem motoru 875 cm3
Výkon 62 kW
Točivý moment 145 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 12,7 s
Spotřeba 4,2 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: