Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Audi Q3 2.0 TDI S tronic quattro

Test

Slogan Náskok díky technice v případě nové Q3 příliš neplatí - Audi mělo za svým úhlavním nepřítelem BMW X1 dvouleté opoždění. Dokáže jej dohnat?

Automobily Audi Q3 2.0 TDI S tronic quattro

Audi sází po všech stránkách na jistotu, odhadnout podobu všech nových modelů je poslední dobou velmi snadné už dlouho před jejich odhalením. Kdo čekal, že nová Q3 bude vypadat jako zmenšený
model Q5, nespletl se. Vůz je ale o 244 mm kratší a má o 204 mm kratší rozvor. Jeho hodnota 2603 mm se o pouhý 1 mm liší od rozvoru VW Tiguan. Náhoda?

Automobily Audi Q3 2.0 TDI S tronic quattro

Známý motor 2.0 TDI je u Q3 vyladěn na 130 kW, což postačuje na velmi slušnou dynamiku.


Samozřejmě že ne, i když v oficiálních informacích o stejném technickém základu obou vozů nenajdete ani slovo. Podvozek tiguanu je ale velmi povedený, takže jediné omezení pro audi spočívá v tom, že verze s pohonem všech kol nemají mezinápravový diferenciál jako větší modely značky, ale „jen“ spojku Haldex. To však 99,9 % majitelů jistě trápit nebude, neboť se s vozem do náročného terénu dozajista nikdy nepodívají.

Ostatně ani výrobce model Q3 s terénem nijak nespojuje, jako hlavní domov „kvé-trojky“ vidí spíš město. A zde se Audi Q3 cítí skutečně jako ryba ve vodě. Vhod zde přijde vyšší posaz, z novinky je dobře vidět i směrem vzad při couvání. Ovladatelnost je naprosto bezproblémová a vůz obstojí také svými praktickými vlastnostmi. Dostatek místa je dokonce i na zadních sedadlech, i když nastupování a vystupování, stejně jako montáž dětské sedačky nebo usazování ratolesti do ní poněkud ztěžují malé zadní dveře.

Automobily Audi Q3 2.0 TDI S tronic quattro

Sportovní kožená sedadla jsou velmi komfortní, připravte si na ně ale 46 000 Kč.


Zavazadlový prostor nabídne solidních 0,460 m3, což je sice nepatrně méně než u tiguanu, ale o znatelných 40 litrů víc než u X1. Překvapí jen, že kryt zavazadelníku se nevyklápí spolu s pátými dveřmi nahoru, což komplikuje přístup k nákladu, zejména pokud se zakutálel až k zadním opěradlům. Ta lze jednoduše sklopit bez nutnosti odklopení sedáků. Páté dveře podobně jako u větších modelů Q5 a Q7 zasahují až daleko do boků vozu, což zbytečně zvyšuje jejich hmotnost a také si to vynutilo umístění dalších obrysových světel do nárazníku – bohužel přesně v místech, kde při parkování nejčastěji dochází k oděrkám.

Na rozdíl od karoserie si přístrojová deska nevzala inspiraci v modelu Q5, ale spíš v malé A1. Snad jen s tím rozdílem, že kruhové výdechy klimatizace jsou zde nahrazeny obdélníkovými. Jinak zde najdeme zcela shodné rozmístění tlačítek i stejný řídicí panel autorádia a multimediálního rozhraní MMI, jehož displej nahoře na přístrojové desce lze také jako u A1 manuálně zaklapnout. Psát u Audi o perfektním zpracování i použitých materiálech je nošením dříví do lesa, majitelé hned vidí, za co své (nemalé) peníze vynaložili. Ve voze by ale mohlo být víc míst na odložení drobností.

Automobily Audi Q3 2.0 TDI S tronic quattro

Ovladače multimediálního rozhraní MMI nejsou mezi sedadly jako u dražších audi, ale na přístrojové desce.

Audi Q3 se prozatím nabízí jen ve třech verzích, a to se základním benzinovým motorem 2.0 TFSI o výkonu 125 kW, jeho silnější verzí s 155 kW a dieselem 2.0 TDI/130 kW. Nejslabší motor je spojen s manuální převodovkou, oba silnější se sedmistupňovým dvouspojkovým ústrojím S tronic. V prodejích bude jistě dominovat diesel, který poháněl i testovací vůz.

Jeho sladění s převodovkou je výborné, při poklidné jízdě motor téměř nepřekročí 1800/min a naopak ve sportovním režimu dokáže ve vyšších otáčkách s vozem solidně zacvičit, byť již za cenu vyšší hlučnosti. Také spotřeba pak rychle roste nad 10 l/100 km, ale při klidné jízdě lze mimo město jezdit i za 7 l/100 km. Komu by u dieselu přece jen chybělo manuální řazení, může si alespoň připlatit 7700 Kč za páčky na volantu. Jsou na správném místě a reagují vcelku rychle, přeřazení je ale možná až příliš plynulé, takže jej často ani nepostřehnete. Podvozek na silnici působí velmi jistě, sportovní pocit za volantem však poněkud sráží odtažité řízení – i když malý a správně tvarovaný volant padne perfektně do ruky. Pochválit musíme komfort, který je na hony vzdálen tvrdému podvozku BMW X1.

Audi nikdy nebylo z levného kraje a u relativně malého, ani ne 4,4 m dlouhého modelu Q3 je to možná znát ještě víc. Jak již bylo řečeno, vznětový motor se v současné době nabízí jen s pohonem quattro a samočinnou převodovkou, takže ani není divu, že základní cena je značných 869 900 Kč. Na druhé straně je pravda, že příplatek ve srovnání se srovnatelnou verzí VW Tiguan je relativně nízkých cca 100 000 Kč.

Automobily Audi Q3 2.0 TDI S tronic quattro

Kryt zavazadelníku se překvapivě nevyklápí. Pod podlahu zavazadlového prostoru se vešlo dojezdové náhradní kolo.


Celkové hodnocení

4
+
perfektně zpracovaný interiér
komfortní a dobře odhlučněný podvozek
snadná ovladatelnost
sladění motoru s převodovkou
solidní dynamika
dobrá prostornost pro čtyři cestující
-
malé zadní boční dveře
těžké a velké páté dveře
pevný kryt zavazadlového prostoru
omezená nabídka verzí
vysoká cena vozu i příplatkových prvků

Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Audi Q3 2.0 TDI 177 hp Quattro
Technické informace:
Objem motoru 1968 cm3
Výkon 130 kW
Točivý moment 380 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 8,2 s
Spotřeba 5,9 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: