Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

BMW 650i Cabrio

Test

Není příliš běžné, aby výrobce uvedl nejdřív kabriolet a až potom uzavřenou verzi. BMW je však jiného názoru, šestkové kupé předběhla jeho otevřená verze. Důkladně jsme otestovali verzi 650i Cabrio.

Automobily BMW 650i Cabrio

Minulá generace BMW řady 6 by se dala charakterizovat jako poněkud zavalitá, novinka se ale vrací k elegantním sportovním křivkám. Někdo možná namítne, že vrcholné mnichovské kupé již není takovou osobností jako dříve, na druhé straně je ale pravda, že současný design již rozhodně nikoho neurazí a asi se nenajde nikdo, komu by se nelíbil.

Základní proporce s dlouhou přední a krátkou zadní kapotou samozřejmě zůstaly zachovány, vůz také i nadále má klasickou plátěnou střechu. Její zvláštností jsou „křidélka“ okolo zadního kolmého skla, které zůstává vztyčené i po stažení střechy, a při jízdě „nahoře bez“ slouží jako malý větrný deflektor. Kdo by ale přece jen chtěl zcela čistou boční siluetu, může i toto sklo stáhnout.

Automobily BMW 650i Cabrio

Zadní partie dále rozvíjí styl sedanu řady 5.

K vozu lze dokoupit také větší klasickou plátěnou větrnou clonu, která se uchytí na místo zadních cestujících, poté je však samozřejmě možné pouze dvoučlenné obsazení vozu. To ale platí i v případě, že na předních sedadlech sedí cestující vyšší než 180 cm, protože potom těm vzadu již nezbývá prakticky žádné místo pro nohy. Konfigurace BMW 6 Coupé je tedy navzdory délce téměř 4,9 metru 2+2, zadní místa nelze hodnotit jinak než jako nouzová. To však k charakteristice otevřeného GT patří – kdo by chtěl klasický čtyřmístný kabriolet, má v portfoliu BMW na výběr model 3 Cabrio.

Automobily BMW 650i Cabrio

Kromě nedostatku místa vzadu vadí také příliš kolmá opěradla.

Stejně tak nikdo asi neočekává, že by „šestka“ byla přeborníkem ve schopnostech převézt větší množství nákupu, ale základní objem 0,300 m3 postačí i na delší cesty, se střechou nahoře lze naložit o dalších 50 litrů víc. S vozem můžete i na hory, mezi zadními opěradly nechybí otvor na prostrčení lyží.

Interiér designéři posunuli od sportovnějšího stylu předchůdce ke spíš luxusnímu pojetí, tvary přístrojové desky jsou podobné řadě 5 či 7. Nechybí ani gigantický středový displej, který u verze se špičkovým navigačním systémem Professional má úhlopříčku 10,2 (!) palce. Obsluha celého informačního rozhraní je velmi jednoduchá, trasu do navigace také díky svižné odezvě na všechny povely navolíte doslova během deseti sekund. Pokyny ke směru jízdy může zobrazovat také příplatkový head-up displej (35 050 Kč), který má nyní navíc zobrazuje také upozornění na nejvyšší povolenou rychlost. Jednoduché a maximálně přehledné přístroje již patří ke koloritu BMW, ocenili bychom ale větší displej pro zobrazení zařazeného rychlostního stupně v manuálním režimu.

Automobily BMW 650i Cabrio

Přístrojová deska vypadá spíš luxusně než sportovně.

Vůz se v současné době nabízí jen se dvěma motory. Základní 640i nepohání atmosférický osmiválec jako u předchůdce, ale přeplňovaný šestiválec (235 kW) a u osmiválcové 650i se objem snížil ze 4,8 na 4,4 litru, zato však přibylo dvojité přeplňování, takže výkon narostl z 270 na 300 kW. Časem jistě můžeme očekávat i vznětovou verzi a vrcholné provedení M6, které již však nebude pohánět desetiválec, ale ještě silnější verze osmiválce.

Automobily BMW 650i Cabrio

Osmiválec verze 850i má nyní menší objem, ale zato dvě turba.

Už současná 650i, která prošla naším testem, však poskytuje naprosto špičkové dynamické výkony. To potvrzují i údaje výrobce – např. zrychlení z 0 na 100 km/h za rovných 5 s je ve srovnání s minulou M6 horší o pouhých 0,4 s. Motoru je zcela jedno, v jakém pásmu otáček se zrovna nachází, a po každém i mírném přidání plynu vůz vystřelí vpřed. O nějakém turboefektu nemůže být ani řeč, reakce na plynový pedál jsou okamžité. Motor se nechá vytočit až do 7000/min, každé přeřazení ve vyšších otáčkách je doprovázenou tlumenou ránou od výfuků. Na spotřebu paliva se raději neptejte – pro dosažení továrního údaje 10,7 l/100 km byste s BMW 650i museli jet jako s Fabií HTP, a ani tak byste pravděpodobně této hodnoty nedosáhli. V praxi počítejte spíš s patnácti litry.

Automobily BMW 650i Cabrio

Vpředu je navzdory mohutnému středovému tunelu místa dostatek, doporučujeme příplatková sportovní sedadla, která nabízejí i vyčerpávající možnosti nastavení.

S vozem jsme při ostřejší jízdě jezdili výhradně v manuálním režimu a řadili si sami kovovými páčkami na volantu, které jsou dostatečně velké a bytelné. O aktuálním zařazeném rychlostním stupni osmistupňové převodovky nemáte kvůli již vzpomínanému malému displeji příliš přehled, což však díky vynikající pružnosti motoru ani nevadí. Stejně tak v samočinném režimu po každém přidání plynu nemá osmiválcový motor s obřím točivým momentem 600 Nm již od 1750/min potřebu stále podřazovat, ke kickdownu dochází až při požadavku na skutečně výraznou akceleraci. V takových případech bychom v samočinném režimu ocenili možná ještě o něco rychlejší práci převodovky, naopak v manuálním módu jsou reakce na povely páčkami na volantu bleskové.

Automobily BMW 650i Cabrio

Střecha se složí za pouhých 19 s, a to dokonce i během jízdy do 40 km/h.

Po přepnutí do sportovního režimu se kromě zostření reakce na plynový pedál hlavně přitvrdí podvozek a v režimu Sport+ se také deaktivuje stabilizační systém. BMW 6 ale rozhodně není vozem na driftování (a už vůbec ne na běžných silnicích), a to nejen kvůli svému spíš luxusnímu charakteru a větším rozměrům, ale rovněž vyšší hmotnosti. Váha je znatelná i při běžné jízdě, vůz ale působí vyváženě a jízdní vlastnosti jsou také díky tuhé karoserii a dobré trakci vynikající. S ohledem na hmotnost a široké pneumatiky zůstala na dobré úrovni též přesnost a citlivost řízení.

Překvapil nás i komfort podvozku, a to navzdory příplatkovým devatenáctipalcovým kolům testovaného vozu. Posádku BMW 6 Cabrio hýčká také velmi dobrou ochranou proti foukání – s plátěným deflektorem není jízda nepohodlná ani na dálnici, bez něj se však situace znatelně zhorší.

Cena osmiválce 2 455 000 Kč se může zdát na první pohled vysoká, konkurenční Jaguar XK Cabrio nebo Maserati Gran Cabrio však stojí o 500 000 Kč, resp. o 800 000 Kč, víc.

Automobily BMW 650i Cabrio

S velkým deflektorem nad zadními sedadly do interiéru téměř nefouká.


Celkové hodnocení

5
+
výkonný motor
na SUV sportovní podvozek
přesné řízení
kvalitní zpracování
velký zavazadlový prostor
-
neustále řadící osmistupňová převodovka
vyšší spotřeba paliva
vyšší cena příplatkových prvků

Nahoru

Komentáře

Autokatalog
BMW 650i Cabrio (2010)
Technické informace:
Objem motoru 4395 cm3
Výkon 299 kW
Točivý moment 600 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 5 s
Spotřeba 10,7 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: