Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Hyundai Genesis Coupe 3.8 V6

Test

Šestiválcové kupé se zadním pohonem a z Koreje? Ještě včera nepředstavitelné. Co bylo včera už ale dnes neplatí. Na trhu je Hyundai Genesis Coupe.

Automobily Hyundai Genesis Coupe 3.8 V6

Zásadní fakt je, že Hyundai Genesis Coupe je sportovní auto a navíc je konstrukčně řešený jako správné sportovní auto. Má totiž motor vepředu podélně, za ním převodovku, kardan a samosvorný diferenciál mezi zadními koly. Hyundai se zadním náhonem? Tak to jsem opravdu zvědavý!

Automobily Hyundai Genesis Coupe 3.8 V6

Boční silueta naznačuje něco o velikosti auta.

Hyundai objevil mezeru na trhu tam, kde Japonci bohužel zaspali. Zatímco Honda přestala vyrábět S2000, Mazda RX-7, o Toyotě ani nemluvím, tak Korejci předvedli americkému trhu v roce 2008 sportovní zadokolku vhodnou třeba i pro „to bláznění“, kterému současná generace tolik podlehla a oficiálně se jí říká driftování. A ono to má úspěch! Takže teď je tady, čeká na mě, zahalen do zelené metalízy, s 300koňovým šestiválcem pod kapotou. Celé to má jen dvě mouchy – má zimní pneumatiky (venku je kolem 20 °C) a automat. No nevadí, jdeme se s tím poprat.

Otevírám široké bezrámové dveře a usedám dovnitř. První pocity jsou nečekaně příjemné, sedadla se nastavují elektricko-mechanicky, a ačkoliv volant se hýbe jen vertikálně, brzy nacházím dobrou polohu. A navíc mám stále pocit, že je kolem dost místa a dobrý je i výhled (a to i dozadu, díky velkým zrcátkům i rozměrnému zadnímu sklu). Jo, a také mám parkovací senzory.

Automobily Hyundai Genesis Coupe 3.8 V6

Pohodlná, měkká a rozložitá křesla. Kdo proboha vymyslel to, že se odklápí dopředu jen sedadlo spolujezdce?

Motor naskakuje s hlasitým zavytím, oznamujícím okolí jeho zdvihový objem. Má výkon 303 koní a točivý moment 361 Nm. Je zkrátka takový proamerický. Už není čas ztrácet čas, rázně volím D a vyrážím na projížďku. Motor se rychle probírá a táhne plynule. Nepříliš rychle, ale rázně. Nejlepší projev má ve středních otáčkách, kdy je znát hrubá síla šestiválce do V. Tomu odpovídá i zvukový doprovod, který na vrcholu (v docela nízkých 6500/min) trochu ztrácí razanci, kdežto kolem 4000/min je sytý, drsňácký.

V dobrém mě překvapil podvozek. Je tuhý, auto se v zatáčkách jen minimálně naklání a při průjezdu Prahou odvádí velmi dobrou práci na nerovnostech. Máme pneumatiky s profilem jen 40, a přesto se cítím dost komfortně. Prostě styl pro Ameriku, chová se jako gétéčko. Jízda přes nerovnosti mi připomíná další auto z Dálného východu postavené pro USA, Mitsubishi Starion. A je v tom i další asociace. Starion pořád hrabe koly, dělá to prostě rád. To samé i Genesis Coupe. Při každém odbočování se 19palcové válce protočí, kruhové objezdy nebo široké prudké zatáčky projíždím po chvilce seznamení s řízením zásadně v lehkém smyku. Kouzání mu jde. Je při něm čitelný, snadno se rovná nebo láme, plyn má promptní reakci a lineárnost umožňuje přesné dávkování výkonu.

Automobily Hyundai Genesis Coupe 3.8 V6

Ačkoliv Genesis Coupe se umí klouzat citelně a má na to výkon, bude spíš brán jako pohodlné a rychlé GT.

Super! Jen to celé má svoje ale. Zimní pneu už jsme zmiňovali, ty souvisejí třeba i se špatným účinkem brzd (které jsou celkově slabší částí vozu), ale víc mi vadila elektronika. Hlavně tedy ABS v kombinaci se zimními pneu, protože ESP jde naštěstí snadno vypnout. Je to spíš povinnost ho vypnout, protože je tak úzkostlivé, že vám nedovolí ani přejet spáru na silnici při vyšší rychlosti, aniž by vám přitom elektronicky neomezilo plyn. Ještě jedna výtka směřuje k řízení. Jeho nepřirozený odpor mi zpočátku nevadil, ale časem mi začal trochu kazit radost. Alespoň že mu nechybí přesnost a strmost.

Automobily Hyundai Genesis Coupe 3.8 V6

Zpracování je na úrovni, stejně jako většina materiálů. Někomu snad vadí některé horší plasty, já spíš oceňuji jasné a přehledné ovládání všech potřebných prvků.

Řadit si budete raději sami, volba D neumožňuje pádly na volantu převodový stupeň ovlivnit. Ale v ručním řazení vám stejně před omezovačem zařadí auto samo. Grrr, to mě štvalo. Rozhodně jsem zvědavý na manuál, automat omezuje klouzací potenciál auta a navíc za něj zaplatíte dalších 40 000 Kč. Ačkoliv řadí rychle a plynule, jsou to pro mě vyhozené peníze.

Automobily Hyundai Genesis Coupe 3.8 V6

Jo, automat. Troufnu si tipnout, že si ho v genesisu pořídí většina zákazníku v ČR.

Všechno už bylo řečeno, snad jen kromě ceny. A je prostě dobrá, to je fakt. Tedy zejména proti Nissanu 370Z, o roadsterech typu Mercedesu SLK nebo BMW Z4 ani nemluvě. Zetko je menší, rychlejší a výkonnější. A také o něco dražší – cena srovnatelné verze činí 1 169 000 Kč. Je to sice rozdíl, ale každé auto je prostě určeno pro někoho jiného.

Genesis Coupe je prostě takové pohodlné GT s vysokou mírou potenciálu, se kterým bude většina majitelů (řekněme starších) jezdit celkem svižně, ale na plný plyn šlápnou až na dálnici, kdežto zetko je hrubián pro mladé divochy, kteří prostě nechtějí nechat zadním pneu¬matikám ani milimetr vzorku. Což je i můj případ – za ty peníze bych koupil ojetý Nissan 350Z a zbytek dal do pneumatik, výfuku, diferenciálu a skořepinových sedadel.

Cena
Základní cena Hyundai Genesis Coupe 3.8 V6         869 990 Kč
Cena testovaného vozu                                         884 990 Kč

Automobily Hyundai Genesis Coupe 3.8 V6

Zavazadlový prostor s hodnotou 332 l se řadí nad průměr dané třídy.


Závěr

Když stejná automobika, která vyráběla v roce 1995 třeba accent, dneska dokáže vyrobit tohle, je to úspěch. Evoluce, ovšem nikoliv revoluce. Stále to celé ješte není pořádně sladěné, na zetko to prostě nestačí.

Celkové hodnocení

4
+
podvozek
jízdní vlastnosti
pružný motor
citelnost
prostor
komfort
-
nastavení ESP
slabší brzdy
umělý odpor v řízení
neodklápecí sedadlo řidice

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: