Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

BMW 530d Touring

Test

Nové kombi od BMW je impozantní svými rozměry, s šestiválcovým turbodieselem i dynamikou, bohužel také hmotností a cenou... Zapůjčili jsme si nejsilnější naftovou verzi 3,0 l/180 kW a osmistupňovým automatem.

Automobily BMW 530d Touring

Gigantické kombi udivuje vším: rozměry, motory, podvozkem i dostupnou technikou. Jenže ne vždy je to ve prospěch věci. Upřímně řečeno, auto zabírající plochu 4,9 x 1,9 m už prostě nemůže mít ten švih, co BMW mívalo. A když se k tomu přidá provozní hmotnost 1880 kg plus dost obsáhlá výbava, kvůli níž nejste daleko dvoutunové metě, dostává výraz sportovní jízda trochu jiný význam. Navíc značným rozměrům neodpovídá dost omezený zavazadlový prostor. Těžko říct, jak v Mnichově došli k údaji 0,560 m3, ale prostor vyhrazený kufrům je na první pohled sotva dvoutřetinový než ten v superbu, jemuž tutéž hodnotu věříme spíš.

Automobily BMW 530d Touring

Prostor pro kufry stačí, oficiálních 0,560 m3 se nám však nezdá...

Kabina je prostorově v pořádku, zvláště vpředu se budete cítit skvěle. Příplatková sedadla s možností upravit sklon opěradla zvlášť i v oblasti ramen sice způsobí, že se pohodlně usadíte nejdřív tak na pátý pokus, ale pak už vás odsud jen tak někdo nedostane (a investici 60 tisíc vřele doporučujeme!). Vzadu se (tradičně) vede cestujícím trochu hůř, opěradlo je tvrdé a také dost svislé, z nižších sedáků se hlavně starším obtížněji vystupuje. BMW prostě zkrátka stále – vzdor hmotnému zevnějšku – zůstává zaměřené na řidiče a jeho jízdní choutky.

Automobily BMW 530d Touring

Interiér vypadá jako z vozu o třídu většího, a to kvalitou zpracování i vnitřní šířkou.

A to je ten hlavní důvod, proč tohle auto stále doporučit. Přidáme však jedno podstatné „ale“: oželeli bychom 19palcová kola, hodí se totiž leda na vychloubání v baru, kolik že jste utratili za sadu pneumatik. Skvělý podvozek o tolik nepovýší, jako spíše ubližují komfortu přenosem vibrací i do volantu. Jinak je svezení s tímhle kombíkem vynikající. To, co mnichovský obr ztratí kvůli svým rozměrům na lehkosti, dožene divokým výjezdem ze zatáčky. A to díky možnosti aktivovat sportovní režim stabilizace (omezuje stabilizační a vypíná trakční systém), který dovolí vychutnat točivý moment 540 Nm bez rizika větších nepříjemností.

Příplatkové řízení s proměnným převodem působí gumově a vyžaduje delší sžití, a proto jej puritáni milující rychlost nejspíš s díky odmítnou, zato na jízlivé brzdy a mohutně zatahující motor si zvyknete raz dva. Výsledkem bude možnost zadovádět si na známé okresce při rozumné spotřebě do 10 l nafty, s tlumiči v komfortním režimu zase spořádaně a stále rychle převezete rodinu na chalupu za 9litrový příděl. Motor lze stejně jako karoserii a podvozek měřit dvojí optikou: na jedné straně je poněkud drsnější a nejen na zvyky BMW hladovější (6,3 l podle výrobce nám přišlo jako fata morgána), na druhé kdykoli připravený vystartovat vpřed.

Automobily BMW 530d Touring

Motor a podvozek zaslouží pochvalu, kola postačí 18“.

Osmistupňová převodovka zaslouží potlesk za plynulé řazení, ve všech rychlostech se ale při sportovní jízdě a manuálním režimu rychle ztratíte. Řídicí jednotka sem tam spoléhá na masivní točivý moment až moc a pozdě podřazuje – a tak se neubráníme otázce, stejně jako u Audi, Lexusu a Mercedesu: vážně by šest rychlostí nestačilo?

Dříve testovaná 520d (AMS 2010/10) si ve své kategorii podle našeho názoru absolutní hodnocení zasloužila, 530d ale padá do čtyřhvězdičkového hodnocení. Sice zrychlí na 100 km/h za 2 s rychleji, ale za cenu o dva litry vyšší spotřeby. Značné vnější rozměry a vysoká hmotnost jdou tomuto vozu také na vrub (srovnatelný Mercedes E Kombi je menší, lehčí a uvnitř prostornější), ačkoliv je nutno uznat, že jízdně má BMW stále navrch. S narostlými rozměry a hmotností už to ale zdaleka není takový rozdíl, a i proto se vyplatí investovat například do aktivních tlumičů a stabilizátorů (78 650 Kč). Jenže s příplatky se projeví tradiční prudký nárůst cen snad ještě víc než dřív.

Automobily BMW 530d Touring

Samostatně výklopné okno i příplatkové elektrické zavírání pátých dveří se hodí.


Nejlepším důkazem budiž výsledná cena – pravda, dost opulentně vybaveného exempláře na fotografiích: téměř 2,2 milionu korun. Platí se ovšem i za bi-xenonové světlomety, které by u prémiového vozu se základní cenou 1,4 milionu přece jen mohly být v základní výbavě...


HODNOCENÍ: 4/5

Automobily BMW 530d Touring

Motor si ani při dynamické jízdě nevezme víc než 10 l/100 km.

TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4907 × 1860 × 1462 mm, rozvor 2968 mm, provozní/celková hmotnost 1880/2455 kg. Zavazadlový prostor 0,560/1,670 m3, objem palivové nádrže 70 l.

Podvozek
Vpředu i vzadu dvojitá lichoběžníková náprava, brzdy kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením. Pneumatiky na testovaném vozidle 245/40 R 19. Pohon zadních kol, osmistupňová samočinná převodovka.

Motor
Přeplň. vznětový řadový šestiválec, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 2993 cm3, největší výkon 180 kW (245 k) při 4000/min, točivý moment 540 Nm při 1750-3000/min.

Jízdní výkony
0–100 km/h                   6,4 s
Nejvyšší rychlost            242 km/h
Spotřeba                       8,0/5,3/6,3 l/100 km

Naměřené hodnoty
Zrychlení 0-100 km/h                                              6,8 s
Spotřeba                                                                9,1 l/100 km
Brzdná dráha 100-0 km/h (studené/zahř.)                 37,7/36,8 m
Vyhýbací manévr ISO (prázdný/zatíž.)                      130,3/124,9 km/h

Cena
530d Touring                 1 367 600 Kč
Testovaný vůz               2 179 034 Kč

Celkové hodnocení

4
+
elegantní vzhled
honosný interiér
kvalitní zpracování
profilování předních sedadel
jízdní dynamika i vlastnosti
sportovní režim stabilizace
účinné příplatkové aktivní tlumiče
slušný zavazadlový prostor
-
neúměrné rozměry a hmotnosti
komplikovaná obsluha
vzadu jen průměrně místa a příliš svislé a tvrdé opěradlo
horší nastupování
menší zavazadelník
19palcová kola jen na dobrý povrch
drahé příplatky

Nahoru

Komentáře

Autokatalog
BMW 530d Touring (2010)
Technické informace:
Objem motoru 2993 cm3
Výkon 190 kW
Točivý moment 540 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 6,2 s
Spotřeba 5,9 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: