Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

BMW Alpina B3 S Bi-Turbo Coupé

Test

Nejrychlejší BMW? Zvykli jsme si, že to jsou ty s písmenem M na zádi. Minimálně stejnou váhu u příznivců značky má také nápis Alpina.

Automobily BMW Alpina B3 S Bi-Turbo Coupé

Značka Alpina má nyní u nás jako v jediné zemi ve střední Evropě oficiální zastoupení, což je dobrý důvod jeden z vozů důkladněji vyzkoušet. Model B3 S je sice nejmenším z nabídky, svými výkony na silnici ale za většími sourozenci B5 a B7 nijak nezaostává – díky nižší hmotnosti a kompaktnějším rozměrům spíš naopak. Vůz, jak již název napovídá, je postaven na základě řady 3 a k dispozici je ve všech čtyřech karosářských verzích. My jsme otestovali kupé, které se k charakteru vozu hodí asi nejvíc.

Při prvním pohledu do technických údajů se nelze ubránit srovnání s BMW M3, to však zástupci značky slyší jen velmi neradi. Alpina nemá být ultimativním sportovním náčiním, ale univerzálním vozem, který svému majiteli poskytne dostatečný komfort i při každodenním ježdění do práce.

Automobily BMW Alpina B3 S Bi-Turbo Coupé

Při pohledu na zadní víko nemůže být pochyb, s kým máte tu čest…


Pod jeho kapotou nenajdeme jako v „emku“ obří osmiválec, ale dvakrát přeplňovaný řadový šestiválec. Ten však na rozdíl od standardní verze 335i posílil z 225 na 294 kW (tedy rovných 400 k), takže výsledné zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,7 s model M3 dokonce o desetinku předčí. Naše obavy, že zvýšením výkonu se objeví alespoň náznak turboefektu, se naštěstí nepotvrdily, motor reaguje stejně ostře jako výchozí jednotka. Silný zátah je samozřejmě patrný už od volnoběhu, to nejlepší ale motor ze sebe vydá po překročení 4000/min.

Odezvy na povely k přeřazení tlačítky z druhé strany volantu jsou okamžité, raději bychom ale uvítali klasická „pádla“. V zatáčkách vůz subjektivně působí ještě agilněji než o asi 100 kg těžší M3, současně je ale také komfortnější, a to dokonce i na příplatkových devatenáctipalcových kolech. Je to nejen díky o něco měkčímu naladění tlumičů, ale také použitím klasických, tedy nikoliv run-flatových pneumatik.

Automobily BMW Alpina B3 S Bi-Turbo Coupé

Přístroje jsou podbarvené netradičně do modra, řadí se „čudlíky“ na zadní straně volantu.

Oproti M3 je B3 S levnější o víc než čtvrt milionu (a naopak o 365 000 Kč dražší než 335i), což je víc než na jízdních výkonech a potěšení z řízení patrné na vnějším vzhledu. Zatímco svalnatou M3 jen tak nepřehlédnete, alpina se standardně od běžné „trojky“ odlišuje jen poněkud tunerským (další slovo, které před zástupci značky neříkejte nahlas…) „lízátkem“ pod předním spoilerem, nástavci prahů a designem kol. Uvnitř kromě vskutku špičkových sportovních sedaček udeří do očí modré zabarvení přístrojového štítu a plaketa s výrobním číslem vozu u vnitřního zrcátka.


HODNOCENÍ: 5/5

Automobily BMW Alpina B3 S Bi-Turbo Coupé

Vyladěný řadový šestiválec svým točivým momentem 540 Nm o 140 Nm překonává M3.

TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4623 x 1782 x 1410 mm, rozvor 2760 mm, pohotovostní/celková hmotnost 1560/2040 kg. Zavazadlový prostor 0,430 m3, objem palivové nádrže 63 l.

Podvozek
Vpředu náprava typu McPherson, vzadu vlečená ramena, brzdy kotoučové s vnitřním chlazením. Standardní pneumatiky 245/40 R 18. Pohon zadních kol, samočinná šestistupňová převodovka.

Motor
Zážehový dvakrát přeplňovaný řadový šestiválec, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 2979 cm3, nejvyšší výkon 294 kW (400 k) při 6000/min, točivý moment 540 Nm při 4500/min.

Jízdní výkony
0–100 km/h                           4,7 s
Nejvyšší rychlost                    300 km/h
Spotřeba paliva                      13,7/7,2/9,6 l/100 km

Cena
BMW Alpina B3 S Bi-Turbo Coupé xDrive        1 677 500 Kč
Testovaný vůz                                              1 969 732 Kč

+
výkon motoru
absence turboefektu
bleskurychlé řazení
vynikající jízdní vlastnosti
přesné a strmé řízení
stále dostatečná dávka komfortu
levnější než M3
-
malá a příliš nízko umístěná tlačítka řazení na volantu
málo odlišný vzhled

Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Alpina B3 S Biturbo Coupe
Technické informace:
Objem motoru 2979 cm3
Výkon 294 kW
Točivý moment 540 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 4,7 s
Spotřeba 9,6 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: