Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Seat Ibiza ST 1.6 TDI Sport

Test

Zájemci o Fabii Combi po uvedení Ibizy ST znejistěli. Blýsknout se před sousedy? A zvolit motor, který mu při úspornosti dává křídla?

Automobily Seat Ibiza ST 1.6 TDI Sport

Seat se pokouší získat zpět to, co ztratil po ukončení výroby někdejší Ibizy Vario, kdy vyklidil pole Fabii Combi a spol. A dlužno říci, že na to jde lépe než v jejím případě. Využívá disproporčnosti a mírné těžkopádnosti Fabie Combi ve svůj prospěch. Umí na tuto emocionální strunu zabrnkat silněji než Paco de Lucia. Sportovně naladěné malé jižanské kombi svou dynamicky střiženou karoserií, která je o plných 5,3 cm nižší než u Fabie Combi, působí opticky vyváženě a zásluhou generačně novějšího podvozku je i mnohem agilnější. To si uvědomíte, zejména pokud máte pod kapotou nejvýkonnější 77kW verzi motoru 1.6 TDI.
 

Automobily Seat Ibiza ST 1.6 TDI Sport

Ibiza ST je v žebříčku nejelegantnějších malých kombi hodně vysoko.

Nejdražší diesel využijí především ti, kdo jezdí delší vzdálenosti a mají svůj vůz většinou plně naložený. Všem ostatním bychom doporučili z cenových důvodů spíše jeho zcela dostačující slabší 66kW verzi. Vrcholný vznětový agregát táhne plynule odspodu a poskytuje i velmi dobré pružné zrychlení. To vše při velmi slušné průměrné spotřebě na úrovni 5,6 litru. Řazení je krátké a přesné. I u nejvýkonnější verze vznětové šestnáctistovky chybí „šestka“.

Relativně těžký motor v přídi se nijak negativně neprojevuje, pokud se jedná o nedotáčivost. V zatáčkách je Ibiza ST velmi jistá a dobře drží stopu. Ibiza ST se snadno vede, relativně ostré a přímé řízení vyniká přesností, přičemž delší karoserie se oproti výchozímu hatchbacku projevuje plavnější jízdou.

Automobily Seat Ibiza ST 1.6 TDI Sport

Za volantem se sedí přirozeně, plasty jsou ale jen průměrné kvality.

Jízdními vlastnostmi a ovladatelností Ibiza ST dominuje své třídě. Ovšem pokud se jedná o prostornost, v české kotlině ostře sledovanou, v některých ohledech trochu zaostává. Zejména s místem na zadních sedadlech a pocitem vzdušnosti je to v porovnání se škodou již trochu horší. Místo nechybí, v porovnání s fabií je ho ale trochu méně. Posaz na vhodně tvarovaných sedadlech je však přirozenější.
Základní kapacita úložného prostoru 0,430 m3, jeho využitelnost a velmi dobrý přístup zcela postačují běžným chalupářským potřebám, vstupní otvor do zavazadelníku je navíc nadprůměrně široký. Důsledkem elegantně se svažující střechy je po sklopení zadních sedadel a využití až po strop podprůměrných 1,164 m3.

Ibiza ST osloví zejména ty, kteří více než na maximální využitelnost hledí na styl a ocení její sportovně nastavené řízení. V porovnání se stejně vybavenou fabií navíc vychází o 11 000 Kč levněji.


HODNOCENÍ: 4/5

Automobily Seat Ibiza ST 1.6 TDI Sport

Zavazadelník potěší snadným přístupem.TECHNICKÉ ÚDAJE:

Karoserie
Délka x šířka x výška 4227 x 1693 x 1445 mm, rozvor 2469 mm, provozní/celková hmotnost 1150/1665 kg. Zavazadlový prostor 0,430/1,164 m3, objem palivové nádrže 45 l.

Podvozek
Vpředu náprava typu McPherson, vzadu vlečená ramena, kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením. Standardní pneumatiky 215/45 R 16. Pohon předních kol, manuální pětistupňová převodovka.

Motor
Přeplňovaný vznětový čtyřválec, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 1598 cm3, největší výkon 77 kW (105 k) při 4000/min, točivý moment 250 Nm při 1500-2500/min.

Jízdní výkony
0–100 km/h                        10,9 s
Nejvyšší rychlost                 188 km/h
Spotřeba paliva                   5,1/3,6/4,2 l/100 km

Cena
Ibiza ST 1.6 TDI Sport          374 900 Kč
Testovaný vůz                      393 900 Kč


+
stylový design
přístup do zavazadlového prostoru
agilní jízdní vlastnosti
přesné řízení a řazení
přirozený posaz za volantem
-
objem zavazadlového prostoru po strop
jen pětistupňová převodovka
stroze působící interiér
ovládání rádia

Tagy: tdi, 1.6, st, ibiza, seat, sport
Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Seat Ibiza ST 1.6 TDI 105 hp (2008)
Technické informace:
Objem motoru 1598 cm3
Výkon 77 kW
Točivý moment 250 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 10,9 s
Spotřeba 4,2 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: