Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Volvo S60 D5 Summum

Test

Volvo vysílá na silnice safety car v podobě nové generace modelu S60. Jeho úkolem je zajistit co nejméně zraněných chodců a co nejvíce pokořených soupeřů. Testovali jsme verzi s dieselovým pětiválcem o výkonu 205 koní.

Automobily Volvo S60 D5 Summum

Do zatáček se S60 vrhá na vůz této švédské značky s až překvapivou vehemencí, při ploužení po městech se naopak pohybuje velmi ostražitě. Nová generace je totiž takovým bodyguardem naruby. Jako první vůz na světě je schopna v nízkých rychlostech zabránit srážce s chodcem či její následky co nejvíce zmírnit.

Při pohledu na energické linie karoserie je evidentní, že v Göteborgu podlehli módě sportovně laděných sedanů ve stylu čtyřdveřových kupé, při nastupování si tak zvláště ti vyšší musí dát pozor na hodně skloněné sloupky.

Automobily Volvo S60 D5 Summum

Energické linie karoserie evokující vozy kupé. Stříbrný plast naspod nárazníku je znamením výbavy Summum.

První, co vás zaujme při nastoupení do interiéru v typickém skandinávském stylu, je jeho nadprůměrná šířka. Pokud by vás do vozu posadili se zavázanýma očima, asi byste rychle uhádli, o jakou značku se jedná. Měkce polštářovaná sedadla jsou rozměrově velkorysá a velmi pohodlná, s příjemnými hlavovými opěrkami, ale typicky bez výraznějšího bočního vedení. Přes rychle klesající střechu je pro zadní cestující dostatek místa na hlavu. Velmi k tomu přispívají nízko položené sedáky. Vozům kupé se tak trochu podobá i posaz vzadu.

Automobily Volvo S60 D5 Summum

Palubní deska má styl a působí uklidňujícím dojmem. Základní pětipalcová barevná obrazovka je relativně malá. Pochválit je však třeba komunikaci v češtině.

Najít optimální polohu za volantem je dílem okamžiku. Palubní deska působí uklidňujícím dojmem, přístroje s ocelově šedivým podkladem téměř až uspávají. Působí luxusně, za tmy však jsou hůře čitelné. Infodispleje v jejich středech lze ale jen chválit, stejně jako komunikaci v češtině, což je i u nových vozů stále spíše výjimka než pravidlo. I u nejvyšší výbavy Summum je pětipalcová barevná obrazovka navrchu „plovoucí“ středové konzoly poměrně malá, a totéž platí i o velikosti písma. Ovladače na středové konzole jsou oproti jiným modelům Volva větší. Nově mezi ně patří i tlačítko jakéhosi pseudorozhraní „My Car“.

380 litrů, které se vejdou do zavazadlového prostoru, to je průměrná, ale pro běžné potřeby dostačující hodnota, zadní opěradla je samozřejmě možné sklopit. Horší je to však již se zavíráním víka. Pružiny kladou poměrně velký odpor, a tak se ho ne vždy podaří zcela dovřít napoprvé. Námětem pro modernizovanou verzi je tak stále běžnější elektrické dovírání.

Automobily Volvo S60 D5 Summum

Zavazadelník není příliš rozhazovačný. Jeho víko se občas napoprvé zcela nedovře.

Akustický komfort v interiéru je na vysoké úrovni a nenarušuje ho ani nejvýkonnější 151kW turbodiesel D5 o objemu 2,4 litru, který má hrubší chod a při podtáčení se projevuje i mírnými rezonancemi. Ve spolupráci s ležérně založenou samočinnou šestistupňovou převodovkou (příplatek 49 000 Kč) táhne dobře odspodu, a to při průměrné spotřebě oscilující mezi 7,5 a 8,5 l/10 km.

Volva tu byla vždy spíše pro rozvážnou rodinnou jízdu než pro ostré řezání zatáček, nová generace modelu S60 však dokáže oboje. Je postavená na podvozkové platformě společné s modely V70 a S80, má ale sportovnější nastavení. Běžné volvo ještě nikdy nemělo tak dobrou trakci a tak jisté chování v zatáčkách při zachování míry vysokého cestovního komfortu, jako je tomu u nové S60. Řízení umožňuje současně bezpečnou kontrolu nad vozem i dostatečně relaxovanou jízdu. Nedosahuje sice přesnosti a ovladatelnosti německých konkurentů a v některých fázích se nelze zbavit trochu umělého pocitu ve volantu, na volvo se ale jedná o velký pokrok.

Automobily Volvo S60 D5 Summum

Díky tomu, že jsou sedadla nízko, je vzadu dost místa na hlavu. Posaz je ale téměř jako v kupé.

Podvozek je schopný a dá okusit pocit sportovní jízdy, byť ovladatelnost zástupců německých prémiových značek je lepší. S 18palcovými koly s pneumatikami rozměru 235/40 R 18, které jsou u vrcholné verze Summum standardem, se navíc nový sedan vypořádává s nerovnostmi se ctí.

Nová generace je ve srovnání s tou předchozí opticky i jízdně mnohem dynamičtějším vozem, ale právě tak, aby neutrpěly tradiční atributy Volva. BMW řady 3 je mnohem agilnější, Mercedes-Benz třídy C se lépe řídí a Audi A4 má preciznější zpracování, žádný z nich však nedosahuje tak vyvážené směsice komfortu, agility, prostornosti, bezpečí a jisté uvolněnosti, typické právě pro volva. Model S60 je konkurenceschopnější než kdykoliv dříve a zejména v Ingolstadtu by se před ním měli mít na pozoru. A to i vzhledem k ceně. Základní verze S60 D5 přijde na 925 000 Kč, zatímco za Audi A4 2.7 TDI dáte v základu 1 035 200 Kč, za BMW 325d odepíšete z konta 994 500 Kč a Mercedes C 250 CDI začíná na 962 400 Kč.

HODNOCENÍ: 4/5

Automobily Volvo S60 D5 Summum
RADAROVÉ OČI NA ŠTOPKÁCH
Systém rozpoznávání chodců s funkcí plně automatického brzdění, kterým může být model S60 vybaven jako první automobil na světě, je dalším krokem v úsilí Volva o snížení počtu nehod a omezení jejich následků na minimum. Za tuto bohulibou aktivitu si ale Švédové nechávají zaplatit nemalých 47 200 Kč, přestože se v podstatě jedná o rozšířený systém City Safety, který je v základní výbavě všech verzí.

Využívá radaru, který detekuje objekty před vozidlem a určuje jejich vzdálenost, a kamery, jež určuje, o jaký typ objektu se jedná, a podává i informace o směru jejich pohybu. Pokud rozpozná chodce v prostoru před vozidlem, nejdříve zvukovým výstražným signálem a varovným světlem promítaným na čelní sklo upozorní řidiče a zvýší tlak v brzdovém systému. Pokud řidič nezareaguje, automaticky se aktivují brzdy. Technologie je naprogramována tak, aby dokázala vysledovat způsob pohybu chodce a vypočítat pravděpodobnost, že vstoupí do jízdní dráhy.

Systém má celou řadu omezení. Musí se jednat o jasně definovanou postavu s rukama a nohama, vyšší než 80 cm. Za tmy, špatného počasí a také pokud je člověk více zahalen oblečením, se šance na rozpoznání výrazně snižuje.

Jak vše funguje v praxi, jsme si vyzkoušeli s pomocí nafukovací figuríny. Ta mimochodem stejně jako noví majitelé Volva pochází z Číny a svoji práci odvádí bez nároku na honorář, do roztrhání těla. A to doslova. Tedy když to přeženete a místo rychlosti 35 km/h jedete více. Pak systém dokáže snížit rychlost jízdy až o 35 km/h. To jsme ale radši nezkoušeli. Do této hranice při jízdě ustálenou rychlostí automobil vždy bezpečně zastavil, aniž by se figuríně přiblížil více než 80 cm. Využil přitom plného účinku brzd. Systém tedy leccos zachrání, ale to ještě neznamená, že je možné vrhat se bezhlavě před toto volvo či že řidič může polevit v ostražitosti. Jeho role je stále nezastupitelná.

Automobily Volvo S60 D5 Summum

Turbodiesel D5 potěší zátahem odspodu, nikoliv však již hrubým zabarvením zvuku.

TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4628 x 1865 x 1479 mm, rozvor 2776 mm, provozní/celková hmotnost 1599/2110 kg. Zavazadlový prostor 0,380 m3, objem palivové nádrže 67,5 l.

Podvozek
Vpředu nápravy typu McPherson, vzadu víceprvková náprava, brzdy kotoučové s vnitřním chlazením. Standardní pneumatiky 235/40 R 18. Pohon předních kol, samočinná šestistupňová převodovka.

Motor
Vznětový řadový přeplňovaný pětiválec, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 2400 cm3, největší výkon 151 kW (205 k) při 4000/min, točivý moment 420 Nm při 1500–3250/min.

Jízdní výkony
0 –100 km/h                     7,8 s
Nejvyšší rychlost               235 km/h
Spotřeba paliva                 6,3 l/100 km

Cena
S60 D5 Summum              1 086 000 Kč
Testovaný vůz                   1 162 000 Kč

+
jistý a současně komfortní podvozek
přirozený posaz za volantem
pohodlná přední sedadla
plynule řadící převodovka
palubní počítač komunikuje v češtině
bezpečnostní technologie
-
v porovnání s konkurencí vyšší spotřeba
zabarvení zvuku motoru D5
hodně skloněné sloupky vadí při nastupování a vystupování
za tmy hůře čitelné přístroje
nepřehledná záď

Tagy: summum, volvo, S60, d5
Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Volvo S60 D5 (2010)
Technické informace:
Objem motoru 2400 cm3
Výkon 151 kW
Točivý moment 420 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 7,8 s
Spotřeba 5,3 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: