Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Jaguar XF 2.7 D Premium Luxury

Test

U nového Jaguaru XF zapomeňte na styl retro, který se rychle okouká, stejně tak nečekejte mohutné dávky chromu ani jiné připomínky staré dobré Anglie. Podobně jako Británie ani Jaguar nežije pouze z tradice.

Automobily Jaguar XF 2.7 D Premium Luxury

Anglie už není, co bývala, postesknou si milovníci tradic. Do čajoven přišel kult kávy a různých specialit, málokde vám konvici zabalí do stylového „kabátku“, aby trpký nápoj, který se za kanálem nedá pít jinak než s mlékem, hned tak nevychladl. Naproti u zelináře už váží v kilogramech místo v librách. Ještě že pinta piva zůstala a libra vzdoruje celoevropskému euru. S Jaguarem XF je to v lecčems podobné. Silueta s prohýbanou kapotou, málem svislým zadním oknem a dlouhatánskou zádí je nenávratně pryč, leccos z charakteru však zůstalo. Hned na úvod si řekněme, že není důvod tesknit. Předchůdce S-Type sice důsledně ctil otce své, jenže tak činil až moc. Nyní je tady Jaguar XF, zhmotnění typických vlastností ostrovní značky, ovšem v moderním podání.

Automobily Jaguar XF 2.7 D Premium Luxury

Díky své značné hmotnosti XF pohodlím konkuruje velkým limuzínám.

Když chvíli zůstaneme u designu: příď se sice vzdálila tradičnímu pojetí, přesto je nezaměnitelná. Sportovní silueta také nemá mnoho společného s předchozími modely. A záď s masivními blatníky zadních kol, vysokou odtokovou hranou a dominantními světlomety? Kdybyste druhým řekli, že jde o sedan od Aston Martinu, klidně by vám to uvěřili. Totéž platí o zpracování interiéru. Kůže na přístrojové desce zaručí, že se zde cítí jako doma i lord zvyklý na starobylé koráby, střídmé množství tlačítek potěší mylady a provedení dotykového displeje přitáhne pozornost možná i majitele bavoráku.

Automobily Jaguar XF 2.7 D Premium Luxury

Ten se třeba chytí také na kotouč na středovém panelu. Ale naštěstí nejde o anglickou variantu iDrivu, je to jen neobvyklé ovládání samočinné převodovky. Její řazení je bez nadsázky dokonalé: i s turbodieselem o značném točivém momentu si rozumí, stupně mění hladce a zároveň rychle, až máte dojem, že jde o dvouspojkové ústrojí. Tím spíš, že si můžete řadit manuálně páčkami pod volantem. Co naopak nemůžeme označit za vítaný vítr do úzkoprsých ostrovních tradic, je dotykový displej. Zorientovat se v něm není jednoduché, za jízdy zbytečně odvádí pozornost i nejednoznačnou reakcí na dotyk. Naopak vlastnosti, které se za všemi nabídkami skrývají, ocení jak technofilové, tak zhýčkaná aristokracie. Telefon se spáruje během chvíle, přes řadu rozhraní si připojíte kdejaký přehrávač včetně iPodu i iPhonu a dále vás už ničím používání těchto hračiček neobtěžuje, vše funguje bez potíží.

Automobily Jaguar XF 2.7 D Premium Luxury

Kůží je u testované verze potažena i přístrojová deska.


Se sportovním stylem, který k jaguarům neodmyslitelně patří, se pojí i další vlastnost, která není vysloveně negativem, ale z hlediska přísných tabulek proti německým jedničkářům nepřidá: jen průměrná prostornost. Vpředu to ještě jde, zato vzadu jsme naměřili podprůměrné místo nad hlavou. Elegantní svažitá střecha podle vzoru DB7 si vybrala svou daň. Naopak zavazadlový prostor s objemem 0,500 m3 (a ještě 18palcovou rezervou pod ním) hodnotíme kladně.

Nejvíce pozitivních bodů ovšem jaguar sbírá při jízdě. Je dost možné, že nadvláda německého triumvirátu se pomalu chýlí ke konci. XF je mimořádně rychlé, velmi lehce ovladatelné (vzdor své nadváze 1,8 t, dnes tak nemoderní!) a na slovo poslušné. Na příplatkových 19palcových kolech (!) sedí jako přibité, žádné odskakování nebo problémy ve vyjetých kolejích. A co víc, k tomu všemu je komfortní jako málokterý vůz této třídy. Zde se projevuje značná hmotnost, díky níž jaguar vyšší střední třídy konkuruje spíše limuzínám. K bezvadnému podvozku pasují i brzdy (naměřených 39 m i dokonalý u-split se plně vyrovnají BMW řady 5), bez výhrad dopadlo i řízení. Výsledek? Nejvyváženější podvozek v segmentu. Stabilizace DSC zasahuje velmi jemně, možná až příliš nenápadně. A takto vypilovaný podvozek určitě snese razantnější motor, než je ten v testovaném voze. Šestiválcový turbodiesel 2.7 se dvěma turby není špatná volba, je neuvěřitelně tichý a zcela bez vibrací, ovšem na těžký jaguar je jeho 150 kW přece jen málo. Však jsme také naměřili o dost delší zrychlení 0–100 km/h: výrobce udává 8,2 s, naše stopky se zastavily přesně o sekundu později – to je údaj srovnatelný s redakčním Mercedesem C 220 CDI. A souvisí s tím také vyšší spotřeba, běžný průměr kolem 9 l není špatný, ale ani kdovíjak nízký, navíc nádrž má objem jen 70 l.

Automobily Jaguar XF 2.7 D Premium Luxury

Varování o voze v mrtvém úhlu není moc přesné, splete jej i jízda podél svodidel.


Nicméně jako celek na nás Jaguar XF velmi zapůsobil. Vzdor svému novému charakteru si zachoval leccos z jaguarů minulosti: je výjimečný, zajímavý, sportovně pojatý a pohodlný. K tomu výrazně zrychlil hlavně podvozkově. Díky tomu tedy můžete coby fanoušci Jaguaru zachovat své oblíbené zvyky, třeba čaj o páté a partičku bridge, ale možná bude nezbytné stejně jako u XF reagovat na měnící se styl života, stále rychlejší plynutí času a nové technologie. Karty si tedy můžete hrát třeba na inteligentním telefonu a čaj radši přesuňte už na čtvrtou. Ať jdete s dobou.


HODNOCENÍ: 5/5

Automobily Jaguar XF 2.7 D Premium Luxury

Šestiválec 2.7 D se dvěma turby je především mimořádně utlumený a „poddajný“.


TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4961 x 1877 x 1460 mm, rozvor 2909 mm, pohotovostní/celková hmotnost 1771/2310 kg. Zavazadlový prostor 0,500 m3, objem palivové nádrže 70 l.

Podvozek
Vpředu náprava typu McPherson, vzadu víceprvková náprava, brzdy kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením. Pneumatiky 245/40 R 19. Pohon zadních kol, šestistupňová samočinná převodovka.

Motor
Přeplň. vznětový šestiválec, čtyři ventily na válec, dvě turbodmychadla, zdvihový objem 2720 cm3, největší výkon 152 kW (207 k) při 4000/min, točivý moment 435 Nm při 1900/min.

Naměřené hodnoty
Nejvyšší rychlost                   229 km/h
0– 80 km/h                           6,4 s
0–100 km/h                          9,2 s
0–160 km/h                          23,6 s
Brzdná dráha ze 100 km/h
studené brzdy, nezatížený     39 m
zahřáté brzdy, zatížený         39 m
Spotřeba                              9,4 l/100 km

Cena
2.7 D Premium Luxury           1 415 000 Kč
Testovaný vůz                      1 765 500 Kč

+
tuhá karoserie
perfektní jízdní vlastnosti
velmi účinné brzdy
mimořádně komfortní podvozek i s 19” koly
dokonale odhlučněný motor
jemně a současně rychle řadící převodovka
výtečná trakce
dojem vysoké kvality
-
značná hmotnost
průměrné místo vpředu
podprůměrné vzadu
neintuitivní ovládání dotykové obrazovky
sotva průměrná dynamika
vyšší cena
chybějí zatáčecí světlomety

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: