Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

BMW 530d

Test

7 + 3 = 5. Za podobný výpočet by vás ve škole asi neminula nedostatečná, v Mnichově ale evidentně postupují podle jiných učebních osnov. Nová generace BMW řady 5 totiž spojuje mnohé z řad 7 a 3 do zcela nové podoby. Vzala si ale z každého skutečně jen to nejlepší?

Automobily BMW 530d

Majitelé minulých generací řady 5 znejistěli, její šestá generace je ve srovnání s tou předchozí trochu jiné „kafe“ a konzervativnější design vzbuzuje mnohé otázky. V rámci prvního testu jsme se na ně snažili nalézt uspokojivé odpovědi.

Novinka na první pohled možná nezaujme, na druhý pohled je ale rozhodně velmi zajímavým automobilem. Ač je mezigeneračně rozložitější (o 85 mm delší a o 14 mm širší), působí celkově kompaktněji. Více než snížení o zanedbatelné 4 mm to má na svědomí důsledná práce designérů s proporcemi a plochami. K významnému nárůstu délky plnými 80 mm přispěl prodloužený rozvor, který je tak nejdelší v segmentu. V interiéru se to ale projevilo jen nepatrně, rozdíl totiž vznikl posunutím přední nápravy více vpřed, což přispělo k lepšímu rozložení hmotnosti.

Velká část karosářských dílů je z hliníku, což oceníte i při manipulaci s mnohem lehčími dveřmi. Vpředu kabina působí velmi vzdušně, přičemž palubní deska je opět, byť decentně, orientovaná na řidiče. Za volantem si velmi rychle najdete optimální polohu a po pár minutách byste tento vůz díky výborné ergonomii dokázali řídit snad i se zavázanýma očima. Přes široký rozsah použitých systémů vůz nezatěžuje řidiče přemírou tlačítek a ovladačů. Přístroje šlechtí výborná přehlednost a čitelnost. Stupnice a číselné hodnoty jsou vytvořené plasticky na tmavém podkladu otevřeného přístrojového štítu, proto se dobře čtou i v případě, že na ně z boku svítí slunce. V informačním rozhraní iDrive se rychle zorientujete. Vše potřebné se nyní zobrazuje na velmi rozměrném displeji, navigace nepostrádá 3D zobrazení významných budov. Potěší jak pevný disk, tak přehledná elektronická podoba návodu k obsluze. Zákazníci BMW jsou nepochybně vzdělaní lidé, přesto bychom se chtěli přimluvit, zda by příště nemohl být i v češtině. Při dnešních možnostech by to neměl být velký problém.

Automobily BMW 530d

Testovaný vůz měl bezklíčové startování, ale nikoliv současně i odemykání, a klimatizace je standardně jen manuální. U BMW si musíte vše tvrdě zaplatit, rozsah individualizace je však velmi široký. U jako zatím jediného zástupce této třídy můžete mít i přístup na internet, který však zatím v ČR nejde využít.

Naše velká pochvala směřuje k tlačítku omezovače rychlosti na multifunkčním volantu, kterým si velmi snadno nastavíte požadovanou rychlost, což v době s všudypřítomnými radary velmi oceníte. Odkládacích prostor pro drobnosti je v kabině ale jen poskrovnu, navíc jsou poměrně malé. Do kapes ve výplních dveří se PET lahev nevejde a ani schránka ve středové konzoli a před spolujezdcem prostorem právě nehýří. Kvalita plastů je mezigeneračně na vyšší úrovni a zpracování solidní, výjimkou potvrzující pravidlo je dosti lacině provedený výklopný držák na pohárky s nápoji před volicí pákou.

Příplatková přední komfortní sedadla s širokým rozsahem poloh za vynaložených 59 254 Kč určitě stojí. Interiér nadále charakterizuje určitá sportovní stísněnost, typická pro tuto značku, dospělí ale vzadu najdou více místa pro hlavu než v minulosti. Prostor pro kolena je však nadále jen průměrný a pod příplatkovými sedadly místa pro chodidla jen poskrovnu. Průměrný je i objem poměrně úzkého, ale dlouhého zavazadlového prostoru, byť narostl o 0,020 m3 na 0,520 m3. Jeho široký vstupní otvor a poměrně nízká nákladová hrana určitě potěší.

Vrcholem motorové nabídky vznětových agregátů je šestiválec s výkonem 180 kW. Jeho parametry na papíře zastiňují jak Audi A6 3.0 TDI, tak i Mercedes-Benz E 350 CDI a převaha je znát i v praxi. Akcelerace i pružné zrychlení ve vás zanechají silný dojem. Přes dobré utlumení ho v interiéru přesto nepřeslechnete. S příplatkovým balíčkem Diesel Blue Performance za 31 200 Kč vás může hřát vědomí, že motor již dnes splňuje normu Euro 6. Tato úprava vás při jízdě nijak neomezuje. S novou osmistupňovou převodovkou je podle továrních údajů ještě o deci úspornější (6,2 l/100 km) než provedení s manuálním řazením. My jsme během zimy s ještě poměrně syrovým vozem jezdili za 8 litrů, ve městě o litr více.

Zatímco ze sedmičky si novinka vzala luxusní charakter, z trojky pro změnu agilitu. Přes všestrannější charakter nová pětka konkurenci opět trochu odskočila. Vůz je díky prodlouženému rozvoru stabilnější a výborně drží stopu, o řidičské zážitky není nouze. Při prudké akceleraci s natočenými koly stabilizace dovolí lehké kontrolované vybočení zádi. Spolehnout se tradičně můžete na účinné brzdy.

Rovněž ovladatelnost je nadále jednou z věcí, kterými pětka vévodí své třídě. Systém natáčení kol zadní nápravy ještě zlepšuje ochotu, s jakou se tento model vrhá do zatáček, kde se zásluhou příplatkových aktivních stabilizátorů naklání skutečně jen minimálně. Příplatkové aktivní řízení má zcela jiný charakter než u předchozí generace, při rychlých změnách směru se již tak výrazně nemění převod řízení a vše vynahrazuje natáčení zadních kol. Oba prvky se dodávají jen společně za necelých 46 000 Kč. Za jistější chování v zatáčkách a zejména lepší obratnost ve městě, kde by jinak dlouhý rozvor byl problémem, to určitě stojí. Slabší stránkou elektrohydraulického serva je ale ne zcela optimální cit ve volantu. Do řízení se kupodivu nepatrně přenášejí i nerovnosti. To nás přece jen trochu překvapilo, s něčím podobným jsme se u minulé generace nesetkávali.

Pětka se ráda nechává rozmazlovat kvalitními silnicemi, s těmi českými se v testovaném provedení příliš nekamarádí. Dojezdové pneumatiky run flat se již i u páté generace negativně projevovaly na zhoršeném cestovním komfortu a tento trend bohužel pokračuje i u té šesté. S obutými zimními 18palcovými plášti rozměru 245/45 R18 (standardem jsou letní 225/55 R17) je mnichovská novinka i v komfortním režimu příplatkového systému Adaptive Drive hodně tvrdá a přejezd nerovností provázejí nepříjemné rázy. Tradičně nejvyváženější je základní normální, zatímco Sport a Sport+ se hodí jen pro ryze sportovní jízdu.

Automobily BMW 530d

Přehlednost karoserie je trochu lepší než dřív, zejména směrem vpřed. Při couvání může posloužit zadní parkovací kamera za 11 tisíc, účinným pomocníkem při výjezdu z garáže je dvojice kamer vestavěných do předního nárazníku (18 tisíc Kč).

Nová pětka převzala sice mnohé z větší řady 7, je ale po vzoru trojky výrazně obratnější a ovladatelnější. Přestože je napohled méně vtíravá, pod kůži se vám nakonec dostane, jen to trvá o trochu déle. Až na komfort jízdy se jedná o velmi dobře sladěný automobil, který nepochybně přitáhne širší okruh zákazníků. Cenové srovnání s Audi A6 3.0 TDI a Mercedesem E 350 CDI vychází napohled pro BMW 530d velmi dobře. Je o 56, resp. 40 tisíc Kč levnější. Každá z těchto značek ale má poměrně loajální klientelu a pytlačení v cizím revíru by příliš hrozit nemělo. I když jak napovídá směřování k uživatelské příjemnosti a snadnosti obsluhy, kdo ví?


HODNOCENÍ: 5/5

Automobily BMW 530d

Motor má hliníkový blok.


TECHICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4899 x 1860 x 1464 mm, rozvor 2968 mm, provozní/celková hmotnost 1795/2330 kg. Zavazadlový prostor 0,520 m3, objem palivové nádrže 70 l.

Podvozek
Vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkový závěs, vpředu i vzadu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením. Standardní pneumatiky 225/55 R 17. Pohon zadních kol, samočinná osmistupňová převodovka.

Motor
Vznětový přeplňovaný řadový šestiválec se vstřikováním common-rail, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 2993 cm3, největší výkon 180 kW (245 k) při 4000/min, točivý moment 540 Nm při 1750¬–3000/min.

Jízdní výkony
0–100 km/h                   6,3 s
Nejvyšší rychlost            250 km/h
Spotřeba                       7,8/5,3/6,2 l/100 km

Cena
530d                          1 298 700 Kč
Testovaný vůz            2 134 262 Kč

+
jízdní vlastnosti a ovladatelnost
výkonný motor
spotřeba vzhledem k objemové kategorii
výborná ergonomie
pohodlná sedadla
široká možnost individualizace
-
s 18´´ koly rázy na nerovnostech
jen průměrný objem zavazadlového prostoru
vysoké ceny příplatkových prvků

Tagy: 530d, bmw
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: