Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Opel Zafira 1.7 CDTI OPC Line

Test

Středně velký turbodiesel pod kapotou, ale dodávka to není, nápis OPC na boku a sportovní podvozek, ale sportovní auto to také není. Zafira se vydává na námluvy v trochu nezvyklé kombinaci.

Automobily Opel Zafira 1.7 CDTI Sport OPC Line 2

S příplatkovým vzhledovým OPC Line paketem působí zafira velmi sportovně, odlišný nárazník než u standardní verze trochu svádí k pochybám, zda se jedná skutečně o modernizované provedení s typický prolisem ve stylu astry. Odlišná optika koncových světel ale potvrzuje, že ano. Zajímavou novinkou v nezvykle široké nabídce motorů je turbodiesel 1.7 CDTI, zejména jeho výkonnější verze s 92 kW. Spadá sice do nižší sazby povinného ručení než 1.9 CDTI, nebude ale na tak velký automobil slabý?

Automobily Opel Zafira 1.7 CDTI Sport OPC Line 2

Příplatkový optický kit zvyšuje atraktivitu zafiry.


Při častých rozjezdech ve městské provozu je velká hmotnost zafiry skutečně silně znát a nelze se zbavit pocitu jakési „podmotorovanosti“. Turbodiesel výrazně zabírá až na hranici 2000 otáček/min a chvíli mu trvá, než se dostane do tempa. Pokud je již v pohybu, jsou ale dynamika jízdy a pružné zrychlení již velmi dobré. To z něj činí ideální automobil na delší cesty ustálenou rychlostí. Na volné silnici a dálnici mu ospalé rozjezdy rychle zapomenete. Zvláště při faktu, že vám vystaví účet v podobě velmi nízké průměrné spotřeby. Ta v našem případě činila 7,4 l/100 km, ale snadno se dostanete i pod sedmilitrovou hranici, což je s ohledem na hmotnost vozu velmi dobrá hodnota. Zásluhu na tom má i vhodně odstupňovaná manuální šestistupňová převodovka s přesným řazením, ale delšími drahami.

Automobily Opel Zafira 1.7 CDTI Sport OPC Line 2

Široké přední sloupky vadí ve výhledu, středový panel je nadále nepřehledný.


Sportovní zevnějšek verze s paketem OPC Line (příplatek 32 000 Kč) uvnitř doplňuje sportovní tříramenný volant se zdařile vytvarovaným věncem, kovové pedály a především výrazně tvarovaná přední sedadla Recaro, která ale v zafiře působí spíše obtíže. Vypadají sice velmi efektně, jsou ale nepříjemně úzká s příliš vysokými boky, že i hubenější cestující se v nich cítí stísněně a řidič do nich naráží lokty.

Existence interaktivního podvozku IDS Plus (příplatek 24 000 Kč) působí v kombinaci s tímto motorem trochu nezvykle. Ve skutečnosti se totiž o žádnou ryze sportovní verzi nejedná. Po aktivaci tohoto systému se především znatelně zrychlí odezva motoru na povely plynového pedálu, motor lépe táhne a nastavitelné tlumiče přitvrdí podvozek, čímž se zmenší naklánění vysokého vozu v zatáčkách, současně se ale i zhorší cestovní komfort.

Automobily Opel Zafira 1.7 CDTI Sport OPC Line 2

Výrazně tvarovaná přední sedadla Recaro působí efektně, jsou ale nepříjemně úzká.


V ostatních ohledech platí pro zafiru to, co jsme psali již dříve. Opět chválíme velmi dobré jízdní vlastnosti, účinné brzdy, přesné řízení i prostorný variabilní sedmimístný interiér se snadno výklopnými sedadly třetí řady a možností rychle z vozu vytvořit malý stěhovák. Slabším místem jsou příliš široké přední sloupky, které zhoršují výhled, i neintuitivní ovládání středového panelu, což naštěstí trochu zachraňuje multifunkční volant. Parkovací brzda vtipně šetřící místo má nadále komplikované ovládání a zpětná zrcátka jsou příliš malá.

Zafira nadále patří k nejlepším kompaktním MPV na trhu. Snaha učinit z tohoto silně rodinně orientovaného vozu sportovní náčiní, a to navíc v kombinaci s motorem 1.7 CDTI, ale působí trochu rozpačitě. Takto vyšperkovaný vůz navíc již stojí více než opravdu sportovní Zafira OPC s přeplňovaným zážehovým čtyřválcem s téměř dvojnásobným výkonem.


HODNOCENÍ: 3/5

Text: Vladimír Löbl
Foto: Jan Dvořáček

Automobily Opel Zafira 1.7 CDTI Sport OPC Line 2

TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4467 x 1801 x 16256 mm, rozvor 2703 mm, provozní/celková hmotnost 1520/2160 kg. Zavazadlový prostor 0,140/0,645/1,820 m3, objem palivové nádrže 58 l.

Podvozek
Vpředu náprava typu McPherson, vzadu vlečená ramena, vpředu i vzadu kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením. Standardní pneumatiky 205/55 R16. Pohon předních kol, manuální šestistupňová převodovka.

Motor
Přeplňovaný vznětový čtyřválec, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 1686 cm3, největší výkon 92 kW (125 k) při 4000/min, točivý moment 280 Nm při 2300/min.

Jízdní výkony
0–100 km/h                  12,3 s
Nejvyšší rychlost           189 km/h
Spotřeba                      7,1/4,9/5,7 l/100 km

Cena
Zafira 1.7 CDTI Cosmo              670 700 Kč
Testovaná verze                       934 300 Kč

+
Úsporný motor
prostornost a variabilita interiéru
komfortní odpružení
přesné řízení
velmi jisté jízdní vlastnosti
-
nepřehledná středová konzola
široké přední sloupky
malá vnější zpětná zrcátka
příliš úzká přední sportovní sedadla
ovládání ruční brzdy

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: