Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Renault Laguna GT 2.0 dCi

Test

Renault oprášil aktivní řízení kol a udělal z Laguny GT vůz, který může zatopit i zavedené německé konkurenci. Je Renault Laguna GT s předním pohonem a zadními vlečenými rameny černou můrou BMW?

Automobily Renault Laguna GT 2.0 dCi

Kdo by řekl, že vcelku nenápadný model střední třídy s konstrukčně zastaralou zadní nápravou dovede vzbudit pocit, že sedíte za volantem automobilu se zadním pohonem. Zatáčkami projíždí díky aktivnímu řízení zadních kol velmi plynule, jen jakoby mimochodem. Strmé řízení vám dává přesně vědět, kam má automobil namířeno. I v těch prudkých, kde byste u jiných vozů museli přehmátnout, stačí podobně jako u příplatkového aktivního řízení BMW jen poměrně malé natočení volantu.

Automobily Renault Laguna GT 2.0 dCi

Zásluhou řízení zadních kol laguna obratností a ovladatelností předčí i vozy se zadním pohonem.


Jízdními vlastnostmi Laguna GT vozům střední třídy s předním pohonem kraluje a bylo by velmi zajímavé porovnat, jak by si vedla v porovnání s vypiplanými mnichovskými podvozky. Ani u verze s těžším turbodieselem kupodivu nenaleznete ani stopy po jakékoliv nedotáčivosti. Zadní kola natočená mírně ve směru předních ve vyšších rychlostech vůz stabilizují a potlačují odstředivé síly. Trakce je výborná, brzdy jsou nevtíravé, ale nekompromisní. Zlepšené manévrování oceníte v nižších rychlostech, kdy se díky opačnému natočení zadních kol než předních vůz otočí téměř na „pětníku“.
Automobily Renault Laguna GT 2.0 dCi

Nad 60 km/h se zadní kola natáčí souhlasně s předními, do 60 km/h zase v opačném směru. Na první pohled bezvýznamné vychýlení přináší v praxi pozoruhodné výsledky.


Nejvýkonnější verze turbodieselu 2.0 dCi se 131 kW je výborně utlumena a poskytuje nejen výbornou dynamiku, ale i skvělé pružné zrychlení. Čtyřválec mocně zatahuje po překročení hranice 2000 otáček, ochotně se ale vytáčí. Spotřeba odpovídá jízdnímu stylu, při klidné jízdě se vejdete do 7,5 litru, pokud jezdíte ostřeji hravě se přehoupnete přes 9 l/100 km. Dynamika je výborná, spojka ale zabírá příliš náhle a na malém rozsahu, což zvláště při popojíždění po městě není příliš příjemné. Šestistupňová převodovka řadí přesně, má ale delší dráhy a patrnou vůli páky v kulise. I s nízkoprofilovými pneumatikami Bridgestone Potenza 225/45 R 18 se díky přepracovanému odpružení podařilo dosáhnout na sportovně laděný vůz nezvykle komfortního odpružení.
Automobily Renault Laguna GT 2.0 dCi

Interiér působí hodnotně a hliníkové pedály a kovová hlavice řadící páky mu dodávají na sportovnosti.


Interiér je kvalitní a palubní deska hodnotná. Hliníkové obklady, kovové plošky pedálů a kovová hlavice řadicí páky navozují sportovní styl. Posaz za volantem je příjemný a v kombinaci kůže a umělého semiše čalouněná sedadla jsou nejen velmi pohodlná, ale jejich bočnice dobře drží tělo v zatáčkách. Zadní ale mají nízko položené sedáky a cestující mají i málo místa na chodidla.

Zmínit musíme i výbornou příplatkovou navigaci, která dovede ukázat dopravní problémy v blízkém okolí vozu, v okruhu cca 4–5 km. Zobrazí nejen seznam aktuálních krizových míst, ale i detailní informace ohledně času vyřešení a předpokládaného zpoždění, které je však nutné brát s rezervou. Navigace bohužel nekomunikuje v češtině a její ovladače jsou na středovém tunelu. Ovládání je tedy bezpečné jen u stojícího vozu. Nepraktické je rovněž ovládání stěračů – pokud chcete sklo setřít jen jednou, nestačí jeden pohyb, ale musíte stěrač zapnout a zase vypnout.

Laguna GT umí vystrčit růžky, ale není to žádný tvrdý, nepohodlný sporťák. Radost ze sportovní jízdy si v ní můžete vychutnat do sytosti, a navíc v typicky francouzském pohodlí.

Automobily Renault Laguna GT 2.0 dCi

Pod lupou - jak u Renaultu myslí na zadní kolečka?
Systém aktivního pohonu všech kol Active Drive využívá informace ze stabilizačního systému ESP (rychlost, úhel natočení volantu) a na jejich základě elektromotor na zadní nápravě natáčením na jednu nebo druhou stranu neustále koriguje jízdní stopu. Zadní kola se mechanicky natáčejí jen o něco více než u pasivního natáčení zadních kol některých vozů. Do 60 km/h se zadní kola natáčejí do opačného směru než přední, přičemž maximální úhel je 3,5 stupně. Zlepšují se tak manévrovací schopnosti ve městě, poloměr otáčení je díky tomu na stejné úrovni jako u mnohem menšího clia. V rychlostech nad 60 km/h se naopak zadní kola natáčejí souhlasně s předními, což zvyšuje rychlost bezpečného průjezdu zatáčkou a potlačuje účinek odstředivé síly. Úhel natočení většinou není větší než 2 stupně. Kromě lepší ovladatelnosti se tak i šetří pneumatiky.


HODNOCENÍ: 4/5

Text: Vladimír Löbl
Foto: Jan Dvořáček

Automobily Renault Laguna GT 2.0 dCi

TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4695 x 1811 x 1445 mm, rozvor 2756 mm, provozní/celková hmotnost 1614/2089 kg. Zavazadlový prostor 0,450/1,377 m3, objem palivové nádrže 66 l.

Podvozek
Vpředu náprava typu McPherson, vzadu vlečená ramena, vpředu i vzadu kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením. Standardní pneumatiky 225/45 R 18. Pohon předních kol, manuální šestistupňová převodovka.

Motor
Vznětový řadový přeplňovaný čtyřválec, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 1995 cm3, největší výkon 131 kW (180 k) při 3750/min, točivý moment 400 Nm při 2000/min.

Jízdní výkony
0–100 km/h                       8,5 s
Nejvyšší rychlost                222 km/h
Spotřeba                           8,6/5,5/6,5 l/100 km

Cena
Laguna GT 2.0 dCi              619 900 Kč
Testovaná verze              1 102 600 Kč

+
výborná obratnost a ovladatelnost
agilní jízdní vlastnosti
precizní řízení
kvalitně zpracovaná kabina
navigace s výborným dopravním hlášením
pružnost motoru
nízká hladina vnitřního hluku
účinné brzdy bez sklonu k vadnutí
-
delší dráhy řazení
nenápadný vzhled
vyšší cena
ovládání spojky
vzadu málo místa na chodidla

Tagy: dci, 2.0, renault, laguna, gt
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: