Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Volvo XC70 D5 Summum

Test

Přizdvihnuté kombi XC70 si označení terénní jako jedno z mála skutečně zaslouží. Tentokrát jsme zkoušeli verzi s turbodieselovým pětiválcem D5.

Automobily Volvo XC70 D5 Summum

Dobré vysvědčení si nové terénní Volvo XC70 odneslo již vloni při svém uvedení. To jsme zkoušeli variantu s napříč umístěným, neobvykle řadovým zážehovým šestiválcem 3,2 l. Tentokrát jsme si zapůjčili verzi s turbodieselem, která má u těch, co roční průběh kilometrů počítají v desítkách tisíc kilometrů, větší šanci na úspěch. A na auto jsme se doslova těšili. Jeho osobitý charakter a nápadně tulácká image z něj totiž dělají výjimečnou postavu v dnešní poněkud unylé automobilové nabídce.

Automobily Volvo XC70 D5 Summum

XC70 se díky vysokému podvozku hodí i do lehčího terénu.


Nepřehlédnutelnost volva je jeho silná stránka, zvláště ty nápadné nárazníky a hranaté linky si vás získají. Zatímco Audi Allroad se nám ještě více zakulatilo a na silnici si jej klidně spletete s běžným avantem, XC70 do světa hrdě ukazuje, že jeho motor bije jen pro kamenité cesty a zabahněné úvozy. Jenže obdivuhodná figura švédského pořízka má i své nevýhody, v první řadě ne zrovna dobře přehlednou karoserii. Parkování sice usnadňují vpředu dost zkosené nárazníky, ale stejně není právě jednoduché takového obra vmáčknout do volné mezery, hodil by se o něco lepší rejd předních kol. A také by neškodila mírná novoroční dieta, provozní hmotnost přes 1800 kilogramů je za jízdy také znát.

A to hned několikrát. V dobrém se projevuje při překonávání nerovností. Dlažba, zpomalovací pás nebo jen běžně rozjizvená okreska, přes to všechno se luxusní volvo, v našem případě ještě vybavené osmnáctipalcovými koly, přenáší s naprostým nadhledem. Horší je, když se chcete svézt trochu rychleji. Opravdu velká světlost 210 mm, značná to výhoda při šplhání k horské chatě, spolu s mimořádně komfortním podvozkem najednou ukazují, že těžiště hmotného auta je poněkud výš než obvykle. XC70 se kvůli tomu docela nápadně kolébá a svižnější řidič nemá jinou volbu, než si v palubním počítači zvolit tužší nastavení posilovače řízení. Protože je ale volvo zřejmě i zásluhou dlouhé přídě dost nedotáčivé, stejně se na nějaké velké spěchání nechystejte.

Automobily Volvo XC70 D5 Summum

Styl Ikea: přístrojová deska je uhlazená, středový panel ale bohužel trpí přemírou malých tlačítek.


Proti kvapíku na silnici je svým způsobem i pětiválcový turbodiesel. Pokud zvolíte svižnou, ale vyrovnanou jízdu budete s motorem spokojeni, jakmile ale budete chtít opravdu zprudka přidat, zjistíte, že jeho 136 kW je na spoustu poctivé švédské oceli přece jen málo, v dnešní době jsou zvykem vyšší výkony. A nutno zdvihnout prst, že i vybranější chování. Mladší a menší dvoulitrový turbodiesel třeba z V50 by mohl ubručený a váhavý pětiválec lecčemu naučit. Také sériově dodávaná samočinná převodovka je poněkud rozvážná, takže výsledkem je jen průměrná dynamika, pozvolné rozjezdy z křižovatek, ne zrovna dobré odhlučnění na dálnici a kupodivu také vyšší spotřeba paliva. Běžný průměr mezi 10,5 a 11 l nám přišel vzhledem k letargičtějšímu chování jako nadsazený.

Petiválec by si zkrátka zasloužil nejakou modernizacní vzpruhu, v konkurenci moderních jednotek od BMW, Peugeotu či Citroënu nebo Audi už přece jen ztrácí dech. Volvo XC70 jinak potěší tradiční zastánce této značky, a to jak velkorysou výbavou (zvláště v už poněkud dražší testované verzi Summum), tak i spoustou prvků na přání. Ne všechny ale stojí za pořízení, mezi ty doporučeníhodné řadíme natáčecí bixenonové světlomety či parkovací čidla i dopředu, méně nadšení jsme byli z tempomatu s radarovou kontrolou odstupu – při běžné jízdě byl příliš váhavý a udržoval přehnaně velký odstup, takže nám před příď stále někdo přejížděl, při změně pruhu nás ale nechal najet nečekaně blízko pomalu supícího náklaďáku. Stále zkrátka platí, že největším bezpečnostním prvkem auta je klidný řidič.

Automobily Volvo XC70 D5 Summum

Švédská rozlehlost: zavazadlový prostor je plošší, ale velkoryse pojatý.


V interiéru zaslouží pozornost příjemné české menu, v tom je Volvo vzorem pro ostatní značky. Kupodivu v nové generaci XC70 už nejsou tak velkolepá sedadla jako v minulé, také vzadu se nesedí tolik pohodlně. Zavazadlový prostor je ovšem typicky švédský, tedy velkoryse rozlehlý. Při potřebě zorientovat se ve velkém množství malých tlačítek na stylově řešeném tenkém panelu jsme ovšem jen tiše zavzpomínali na předchozí provedení, jeho ergonomie byla daleko lepší.

Nejsilnější stránkou nového Volva XC70 je, že je to holka pro všechno, která se jen tak něčeho nezalekne a dává to znát nezaměnitelným imagem. Tohle není žádná namyšlená frau Precizní z Německa, natož nafi ntěná madam Křehká z Francie. Umí zahrát roli dámy z vyšší společnosti při cestě do divadla, o víkendech ale spíše než tenisky obouvá pohorky a vyráží do přírody. A že si vysloužila jen tříhvězdičkové hodnocení? Chtělo by to trochu přidat právě ve sportu, omezit konzumaci sladké nafty a sem tam ukřičenému motoru dát vlídnější hlas.


HODNOCENÍ: 3/5

Text: Michael Kudela
Foto: Tomáš Mikule

Automobily Volvo XC70 D5 Summum

Oslabení tří korunek: turbodieselový pětiválec má překvapivě hrubý chod, také výkon 136 kW už dnes neoslní.


TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4838 x 1861 x 1601 mm, rozvor 2815 mm, provozní/celková hmotnost 1821/2400 kg. Zavazadlový prostor 0,555/1,580 m3, objem palivové nádrže 70 l, světlá výška 210 mm, nájezdové úhly 19/20/24 stupňů.
 
Podvozek
Vpředu náprava typu McPherson, vzadu víceprvková náprava, brzdy kotoučové s vnitřním chlazením na všech kolech. Pneumatiky na testovaném voze 235/50 R 18. Pohon všech kol, šestistupňová samočinná převodovka.
 
Motor
Přeplňovaný vznětový řadový pětiválec uložený vpředu napříč, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 2400 cm3, největší výkon 136 kW (185 k) pri 4000/min, točivý moment 400 Nm při 2000-2750/min.
 
Jízdní výkony
0 – 100 km/h                  9,9 s
Nejvyšší rychlost             205 km/h
Spotřeba                         8,3 l/100 km

Cena
D5 Summum                   1 477 000 Kč
Testovaná verze              1 719 900 Kč

+
prostorný interiér
velký zavazadlový prostor
komfortní pérování
dobrá světlost
přímé řízení
dobrá výbava verze Summum
účinné brzdy
-
nepříliš pružný a hlučnější motor
pomalu reagující převodovka
vyšší spotřeba
nízká maximální rychlost
méně přehledný středový panel
jen průmerná sedadla

Tagy: volvo, xc70, d5, summum
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: