Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Audi A4 2.0 TDI

Test

Stejně jako jsou ke guláši nejlepší houskové knedlíky, tak i pod kapotu Audi A4 v očích většiny zákazníků patří motor 2.0 TDI.

Automobily Audi A4 2.0 TDI

Ingolstadtský sedan se dal při generační obměně před dvěma lety do gala a dvoulitrový turbodiesel, původně se sdruženými vstřikovači, nechtěl zůstat ani o kousek pozadu. V aktuálním provedení sáhl po dnes již běžném systému vstřikování common-rail. Ten přispěl ke zklidnění a zkultivování jeho chodu. Oproti minulosti je o poznání tišší, má plynulejší zátah, širší rozsah využitelných otáček a také příjemnější zvuk. Jen při studeném startu na volnoběh je mírně rozechvělý, což nepatrně pocítí i řidič ve svém sedadle. Za přispění vhodně odstupňované šestistupňové manuální převodovky jde ochotněji odspodu a proti mysli mu nejsou ani vyšší otáčky. „Papírově“ na tom je velmi dobře. Má stejný výkon 105 kW jako BMW 318d, tedy o 5 kW více než Mercedes C 200 CDI, a oproti svým přímým rivalům odvádí větší točivý moment. Také dynamika rozhodně nezklame. Spotřeba se v praxi nejčastěji pohybuje okolo 7,7 litru. To je o více než dva litry výše, než se uvádí v technických podkladech, prémioví konkurenti ale na tom nejsou o mnoho lépe.

Automobily Audi A4 2.0 TDI

Ovladatelnost je výborná, řízení ale v nižších rychlostech neposkytuje zcela ideální zpětnou vazbu od kol.


I s jen předními poháněnými koly je s ním radost jezdit. U Audi pořádně zapracovali na podvozku, a tak se mezi „předokolkami“ řadí z hlediska jízdní dynamiky k premiantům. Přes proklamovanou sportovnost je s ohledem na klientelu ingolstadtské značky zaměřen nadále především na snadnou ovladatelnost a vysokou míru cestovního komfortu. Řízení postrádá zejména v nižších rychlostech lepší zpětnou vazbu od kol, zejména ženám se ale bude líbit jednoduchá obsluha, přesné řazení a díky neutrální charakteristice snadná ovladatelnost. Muži naopak ocení velmi účinné brzdy, námi naměřených 37 m potřebných k zastavení ze 100 km/h je výbornou hodnotou.

Automobily Audi A4 2.0 TDI

Interiér šlechtí kvalitní plasty a pečlivé zpracování. Multifunkční volant přijde na 15 000 Kč.


Provedením interiéru a kvalitou jeho zpracování je Audi A4 silným protihráčem BMW řady 3 a Mercedesu třídy C. Germánská metodičnost je cítit z každého detailu. Přestože již téměř dorostlo o kategorii výše postavený model A6 a má poměrně dlouhý rozvor, v nabídce prostoru pro zadní cestující v porovnání se zbytkem třídy bohužel není tak rozhazovačné. Podobné je to i s objemem zavazadlového prostoru, byť běžným potřebám bohatě vyhovuje.

Svým laděním sedan Audi A4 vyhoví mnohem širší klientele než jeho hlavní konkurenti, svou ctižádost však bohužel projevuje i vyšší cenou.

 
HODNOCENÍ: 4/5

Text: Vladimír Löbl
Foto: Jan Dvořáček

Automobily Audi A4 2.0 TDI

Dvoulitrový turbodiesel se systémem common-rail.


TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4703 x 1826 x 1427 mm, rozvor 2808 mm, provozní/celková hmotnost 1460/2010 kg. Zavazadlový prostor 0,480 m3, objem palivové nádrže 70 l.

Podvozek
Vpředu pětiprvkový závěs s horními a spodními rameny, vzadu víceprvková náprava, brzdy kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením. Standardní pneumatiky 205/60 R 16. Pohon předních kol, manuální šestistupňová převodovka.

Motor
Vznětový řadový přeplňovaný čtyřválec, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 1968 cm3, největší výkon 105 kW (143 k) při 4200/min, točivý moment 320 Nm při 1750–2200/min.

Jízdní výkony
0–100 km/h                     9,4 s
Nejvyšší rychlost             215 km/h
Spotřeba                        7,5/4,3/5,5 l/100 km

Cena
Audi A4 2.0 TDI               853 600 Kč
Testovaná verze           1 340 339 Kč

+
pružnost
tah a spotřeba motoru
neutrální jízdní vlastnosti
kvalitní materiály a zpracování
nízká hladina vnitřního hluku
účinné brzdy bez sklonu k vadnutí
-
jen průměrná prostornost interiéru vzadu
zatím se nedodává ve verzi quattro
některé běžné prvky se dodávají až za příplatek

Tagy: tdi, audi, a4, 2.0
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: