Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Audi A4 allroad quattro

Test

Džungle města, klikaté okresky, rovné dálnice, polní cesty, prašný terén… A klidně stovky kilometrů daleko. Audi A4 allroad je světák k pohledání!

Automobily Audi A4 allroad quattro

Dalo se to čekat. Jeden z průkopníků „terénních kombi“, Audi A6 allroad, je natolik úspěšný, že nebyl jediný důvod, proč by automobilka obdobný model neměla nabídnout také o třídu níž – překvapením spíš je, že s vozem logicky pojmenovaným A4 allroad nepřišla už dříve.

Automobily Audi A4 allroad quattro

Plastové chrániče pod nárazníky jsou spíš pro efekt.


Těžko říct, zda zákazníky ke koupi podobně koncipovaného vozu motivuje spíš efektní design, nádech „volání dálek“ nebo dojem bezpečnosti díky robustnější karoserii, nicméně musíme uznat, že hned při prvním setkání allroad vyzařuje podstatně silnější charisma než výchozí kombi Avant. Podvozek zvýšený na 180 mm, vystouplé lemy blatníků nebo stříbrné chrániče spodních částí nárazníků spolu s vlnovkou diod předních denních světlometů dodávají „á-čtyřce“ image dobrodruha, kterému ale nechybí ani nadprůměrná inteligence. Vůz totiž za příplatek může být doslova napěchován nejnovějšími technologiemi, jako řízením s proměnlivým převodem, nastavitelnou tuhostí tlumičů, adaptivním tempomatem, hlídačem slepého úhlu zrcátek, systémem varujícím při opuštění jízdního pruhu nebo startováním tlačítkem. To vše však vzbuzuje obavy o ceně vozu – a oprávněně. Za testovanou nejlevnější verzi poháněnou vznětovým agregátem 2.0 TDI/125 kW zaplatíte nejméně 1 091 000 Kč, což je v porovnání s běžnou verzí Avant (která se dodává také s méně výkonnými verzemi tohoto agregátu již od 878 300 Kč) se stejným motorem nárůst o 56 000 Kč. Výbava je totožná, navíc získáte pouze již výše vzpomínané „terénní“ prvky. Pokud si tak vůz budete chtít dovybavit několika z bohatého seznamu příplatkových prvků, cena vozu velmi snadno překročí 1,5 milionu jako v případě testovaného kousku.

Automobily Audi A4 allroad quattro

Na přístrojové desce žádné odlišnosti nehledejte.


Motor 2.0 TDI se do allroadu dodává pouze ve své prozatím nejvýkonnější variantě se 125 kW, což je moudré rozhodnutí, neboť na 1630 kg těžký vůz se stálým pohonem všech kol postačuje tak akorát. Při snaze o dynamičtější jízdu ale růstem spotřeby až k 10 l/100 km dává najevo, že ze sebe vydává maximum. Při poklidné jízdě se naopak za šetrné zacházení odvděčí 6,5 litru. Motor má dobře utlumený zvuk i vibrace, překvapilo nás ale neustálé kývání řadicí páky zejména při zařazeném šestém převodovém stupni. Zájemcům o sportovnější jízdu doporučujeme připlatit si za systém Drive Select umožňující upravit charakteristiku podvozku, motoru i řízení, standardní allroad je nastaven spíš na komfort a izolaci dění pod koly vozu. Pohon všech kol s mezinápravovým diferenciálem Torsen pracuje na výbornou, i proto jsme byli překvapeni až zbytečně intenzivními zásahy elektroniky při riziku prokluzu kol na nezpevněném terénu nebo při pouhém náznaku smyku. Psát o prvotřídním zpracování interiéru je u Audi nošením dříví do lesa, vytknout můžeme snad jen méně místa na zadních sedadlech.


HODNOCENÍ: 4/5

Automobily Audi A4 allroad quattro

Diody světlometů pro denní svícení jsou uspořádány do efektní vlnovky.


TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4721 x 1841 x 1495 mm, rozvor 2805 mm, pohotovostní/celková hmotnost 1650/2220 kg. Zavazadlový prostor 0,490/1,430 m3, objem palivové nádrže 64 l.

Podvozek
Vpředu dvojité příčné rameno, vzadu víceprvková náprava, brzdy kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením. Standardní pneumatiky 245/45 R18. Pohon všech kol, šestistupňová převodovka.

Motor
Vznětový přeplňovaný čtyřválec, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 1968 cm3, nejvyšší výkon 125 kW (170 k) při 4200/min, točivý moment 350 Nm při 1750–2500/min.

Jízdní výkony
0–100 km/h             8,9 s
Nejvyšší rychlost      213 km/h
Spotřeba paliva        7,5/5,5/4,2 l/100 km

Cena
A4 allroad quattro 2.0 TDI       1 091 000 Kč
Testovaný vůz                        1 615 000 Kč

+
působivý vzhled
stálý pohon všech kol
větší světlá výška
výborně zpracovaný interiér
komfortně nastavený podvozek
-
prudší nárůst spotřeby při zátěži
viklající se řadicí páka
vysoká cena

Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Audi A4 Allroad 2.0 TDI 170 hp Quattro
Technické informace:
Objem motoru 1968 cm3
Výkon 125 kW
Točivý moment 350 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 8,9 s
Spotřeba 6,2 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: