Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Peugeot 3008 1.6 THP Premium Pack

Test

Manhattan, Cuba libre nebo radši Lenin v Ženevě? Koktejly jsou stále více „in“ a na jeden nás zve i Peugeot. Jmenuje se 3008 a obsahuje ingredience hatchbacku, MPV a SUV.

Automobily Peugeot 3008 1.6 THP Premium Pack

Barmanská show v poslední době běží na plné obrátky. Také v autoprůmyslu se míchá kdeco s kdečím. Kupé s kabriolety, kombi s SUV či off-roady s kupé. Francouzští barmani dali do šejkru to nejlepší z řady 308 a pořádně to zamíchali. Pro koho by byl tento nápoj příliš koncentrovaný, může si od druhé poloviny roku objednat i jakýsi „long drink“ v podobě konstrukčně spřízněného MPV 5008.

Peugeot 3008 má napohled znaky SUV a MPV, v podstatě je to ale zvýšený hatchback. Oproti modelu 308 je při téměř srovnatelném rozvoru o 9 cm delší (v porovnání s kombi 308 SW ale o 13,5 cm kratší), o 2,2 cm širší a o 14 cm vyšší. Jak již napovídá další nula v označení, jedná se o jakési lepší zboží pro ty zákazníky, kteří propadli kouzlu vyššího posazu a robustnosti SUV ale současně vzhledem k pohybu především po městě uvítají kompaktní rozměry. Více místa v podbězích nad koly může vzbuzovat falešné naděje. Pouze přední pohon, jen o 2 cm větší světlá výška než u běžné „třistaosmičky“ a nízko položená spodní část předního nárazníku ale dávají najevo, že do terénu se tento peugeot jen tak nepodívá.

Automobily Peugeot 3008 1.6 THP Premium Pack

Design byl podřízen aerodynamické čistotě, která se podílí na dobré akustické pohodě v interiéru.


I uvnitř je francouzská novinka tak trochu schizofrenní. Hodně skloněné čelní sklo protažené až do střechy vzbuzuje pocit jízdy v MPV, velmi hodnotně působící přístrojová deska ale díky konzole plynule navazující na extrémně vysoký středový tunel jako by pro změnu pocházela z roadsteru. Posaz za volantem je téměř sportovní. Nad vozovkou ale sedíte hodně vysoko (o 10 cm výše než v modelu 308). Boční skla jsou téměř kolmá a šířka interiéru je díky tomu velkorysá. Jinak ale vnitřní prostor odpovídá běžnému hatchbacku. Ani prostřednictvím dvojdílného výklopného víka přístupný zavazadelník svými 432 litry nijak neoslní, navíc je třeba se spokojit jen s lepicí sadou na opravu pneumatik. Možnost umístit dělicí podlážku ve třech polohách ale potěší. Stejně jako fakt, že se zadní sedadla dají snadno sklopit i páčkami ze zavazadelníku.

Automobily Peugeot 3008 1.6 THP Premium Pack

Palubní deska s výrazným středovým panelem působí stylově a hodnotně. Rádio nemá vlastní displej.


Pověstnou koktejlovou třešinkou na Peugeotu 3008 je head-up displej (u testované výbavy Premium Pack v sérii), který na rozdíl od konkurenčních systémů nepromítá údaje (jen rychlost, údaje tempomatu/omezovače rychlosti a odstup od vpředu jedoucích vozidel, nikoliv však šipky navigace) na čelní sklo, ale na výsuvný průhledný štítek. V tomto provedení nechybí ani odstupový radar. Pokud se vzdálenost od vpředu jedoucího vozu nebezpečně zkrátí (časový odstup v rozmezí 0,9 až 2,5 s si lze navolit), rozbliká se varovný trojúhelník ve štítku. Jedná se ale o polovičaté řešení, neupozorňuje vás totiž zvukově a ani neaktivuje brzdy. Na nastavování jeho sklonu, polohy promítaných údajů a odstupového radaru slouží celá armáda dobře přístupných kolébkových přepínačů navrchu středové konzoly. K tlačítkům vysouvání a nastavování displeje navrchu palubní desky se však naopak musíte pořádně natáhnout. Údaje na jeho spodním okraji (kupř. název ulice) jsou navíc trochu zakryté. Rádio překvapivě nemá žádný vlastní displej a informace ohledně frekvencí se nezobrazují ani v přístrojovém štítu.

Volant má větší průměr jako u SUV, jeho věnec je ale sportovně vytvarovaný. Řízení je přesné a v řidiči vzbuzuje pocit plné kontroly nad vozem. Přispívá k tomu i hydraulický prvek na zadní nápravě, který omezuje náklony. Model 3008 má s ohledem na vyšší stavbu karoserie trochu tužší odpružení, komfort je však dostatečný, byť na rozbitém asfaltu je trochu neklidný. V kabině panuje i ve vyšších rychlostech akustická pohoda.

Automobily Peugeot 3008 1.6 THP Premium Pack

Při nakládání menších zavazadel stačí vyklopit jen horní část horizontálně dělené zadní stěny.


Nejvýkonnější zážehový agregát 1.6 THP s výkonem 110 kW je pro tento model z hlediska dynamiky tak akorát. Plynule táhne odspodu, je pružný, kultivovaný a dobře odhlučněný a lze s ním jezdit mimo město do 8,0 a ve městě do 9,0 l/100 km. To i díky šestistupňové převodovce, která má hladký chod a precizní řazení.

Peugeot 3008 je průsečíkem několika kategorií, z nichž se rekrutuje i spektrum jeho konkurentů. Asi nejsilnějším je Nissan Qashqai, který je ve srovnatelné verzi o 20 000 Kč levnější.


HODNOCENÍ: 4/5

Automobily Peugeot 3008 1.6 THP Premium Pack

TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4365 x 1837 x 1635 mm, rozvor 2613 mm, pohotovostní/celková hmotnost 1534/2020 kg. Zavazadlový prostor 0,432/1,241 m3, objem palivové nádrže 60 l.

Podvozek
Vpředu příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzní příčkou, brzdy kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením. Standardní pneumatiky 225/50 R17. Pohon předních kol, manuální šestistupňová převodovka.

Motor
Zážehový přeplňovaný čtyřválec, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 1598 cm3, nejvyšší výkon 110 kW (150 k) při 5800/min, točivý moment 240 Nm při 1400/min.

Jízdní výkony
0–100 km/h             8,9 s
Nejvyšší rychlost      201 km/h
Spotřeba                 10,6/5,6/7,4 l/100 km

Cena
1.6 THP Premium Pack       619 900 Kč
Testovaná verze                689 900 Kč

+
zajímavý design
hodnotně působící palubní deska
poloha za volantem
pružný a dynamický motor s příznivou spotřebou
přesné řízení i řazení
malý náklon v zatáčkách
-
nízko umístěný přední spoiler
špatně přístupné ovladače výklopného displeje
chybí samostatný displej rádia
jen průměrný objem zavazadelníku
není verze 4x4

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: