Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Mercedes-Benz E 350 CGI Blue Efficiency Elegance

Test

Tak hranatou karoserii měl Mercedes třídy E naposledy v osmdesátých letech, od té doby si vůz udržuje také své specifické charisma. Jen ta technika trochu pokročila…

Automobily Mercedes-Benz E 350 CGI  Blue Efficiency Elegance

Stejně jako ve třídě rodinných hatchbacků se stal klasikem Volkswagen Golf, s trochou nadsázky můžeme za krále manažerských sedanů považovat Mercedes-Benz třídy E (resp. jeho předchůdce ještě s pouze číselnými označeními). Samozřejmě, i ten má konkurenty v podobě BMW 5 nebo Audi A6, oba jsou ale přece jen trochu odlišného ražení – první má nezpochybnitelný image „sportovce v obleku“, druhého zase naopak trochu deklasuje poněkud „neprémiový“ pohon nikoliv zadních, ale předních kol (u základních modelů).

Automobily Mercedes-Benz E 350 CGI Blue Efficiency Elegance

Při čelním pohledu je „éčko“ nejoriginálnějším modelem Mercedesu.


Tam, kde si menší sedan třídy C může dovolit trochu té mladické odvázanosti a naopak prestižní „esko“ zase luxusní extravagance, tak prostřední sedan E hraje odjakživa roli nejkonzervativnějšího modelu. Již po tři generace mu ale designéři přece jen jeden výstřelek dopřávají - dvojité přední světlomety. Zatímco u předešlých dvou generací byly oválné, nyní návrháři namalovali ještě odvážnější, hranaté. Na snímcích to možná může vypadat trochu nezvykle, ve skutečnosti ale světlomety působí zcela přirozeně. Ostatně, jako celý design. Další zajímavostí jsou například výrazné lemy kolem zadních blatníků, ne nepodobné těm na větším „esku“, nebo originální blikače ve vnějších zrcátcích. Celkově ale vůz působí stále dostatečně konzervativně. Prostě jako „éčko“, jaké dosavadní majitelé očekávají, stále se svým specifickým a silným charismatem distingovaného byznysmena.

Automobily Mercedes-Benz E 350 CGI Blue Efficiency Elegance

Jedna z menších svítilen v předním nárazníku je mlhovka, druhá je pro denní svícení.


Ti však budou hodně překvapeni po usednutí za volant. Podobně jako u předních světlometů, i zde obliny vystřídaly hrany – pro někoho možná ale až příliš ostré. Naplno se zde rozvinul nový styl přístrojových desek, který započal model C a potvrdilo SUV GLK. Ne že by interiér působil levně, ale musíme uznat, že přístrojová deska Audi A6 vypadá hodnotněji a stejný díl v BMW 5 zase originálněji. Jistá strohost je patrná hlavně u horního dílu v oblasti druhé „kapličky“ okolo displeje autorádia a navigace, u testovaného vozu bychom jistě oželeli také až příliš staromilské obložení leskle lakovaným dřevem nebo příliš plastový vzhled volantu. Jinak však ergonomii nic moc vytknout nemůžeme – s kruhovým ovladačem mezi sedadly ovládajícím menu jsme se sblížili rychle a ani struktura druhého menu uprostřed rychloměru, ovládaného pro změnu tlačítky na volantu, není nijak komplikovaná. Moc se nám líbily páčkové ovladače ventilace ve spodní části středového panelu, ne nepodobné těm v „esku“, byť zde nikoliv v kovovém, ale plastovém provedení.

Tři speciality mercedesu ale v třídě E stále najdeme: archaickou nožní parkovací brzdu, mnohem níž než u jiných vozů umístěnou levou páčku pod volantem sdružující ovládání blikačů i stěračů a volič samočinné převodovky na pravé straně. Při přesednutí z jiného vozu si na to budete pár kilometrů zvykat.

Automobily Mercedes-Benz E 350 CGI Blue Efficiency Elegance

Hranatý design přístrojové desky evokuje osmdesátá léta.


Ocenit musíme vynikající prostor pro posádku. Vpředu je tak nějak samozřejmý, nikoliv však vzadu. V „éčku“ totiž nad hlavou zbývá místo i dvoumetrovým cestujícím a prostorem na kolena se mercedes málem blíží stále nepřekonatelnému superbu. Přední sedadla si můžete libovolně vytvarovat a připlatit si lze i za masáže a funkci přifukování vnější strany sedáku i opěradla v zatáčkách. Majitelé si jistě nebudou stěžovat ani na kvalitně čalouněný zavazadlový prostor o solidním objemu 0,540 m3. Po sklopení zadních opěradel vznikne rozměrný otvor do interiéru a dokonalá rovina.

Prim v prodejích jistě nadále budou hrát „diesely“, nerozhodné zákazníky by však mohl zlákat testovaný zážehový šestiválec 350 CGI s přímým vstřikem paliva do válců. Ten relativně těžký (1735 kg) vůz na 100 km/h rozpohybuje za vynikajících 6,2 sekundy, přitom díky ekologicko-ekonomické (a dnes již tak trochu povinné) optimalizaci, stuttgartskou značkou označované jako Blue Efficiency, s ním při klidnější jízdě budete jezdit pod 10 l/ 100 km. Samozřejmě, pokud se necháte opájet raketovým zrychlením ve vyšších otáčkách (v těch nižších se agregát projevuje spíš poklidně), spotřeba naroste až k třinácti litrům – to je ale na vůz s výkonem 215 kW při sportovní jízdě stále dobrá hodnota. Výsledný dojem však trochu kazí pomalejší řazení sedmistupňové převodovky 7G-Tronic.

Automobily Mercedes-Benz E 350 CGI Blue Efficiency Elegance

Ve vrcholném sedanu třídy S se inženýři inspirovali také při návrhu ovládačů klimatizace.


Testovaný vůz nám byl dodán na vskutku miniaturních šestnáctipalcových kolech, která nepřispěla ani vzhledu, ani jízdním vlastnostem. Ta by sama o sobě rozhodně nebyla špatná, vysoké pětapadesátiprocentní pneumatiky se zimním vzorkem však o sobě dávaly až příliš brzy vědět pískáním. I tak ale byl znát relativně malý sklon vozu k nedotáčivosti a čitelná záď i při ostré jízdě. Na výbornou hodnotíme komfort, naopak sportovněji založení řidiči by jistě uvítali citlivější řízení s menším převodem a silnějším věncem volantu.

Ostatně, na rozdíl od menší třídy C, u „éčka“ výrobce ani nějaký nárůst sportovnějších ambicí neproklamuje. Vše tedy zůstává, jak bylo: kdo chce „klasiku“ (v tom nejlepším smyslu!), dostane ji v mercedesu v mnohem sofistikovanější podobě než u předchůdce. A kdo si chce za volantem užít, ať zajde spíš do autosalonu BMW.


HODNOCENÍ: 4/5

Automobily Mercedes-Benz E 350 CGI Blue Efficiency Elegance

Příznivé spotřeby motoru 350 CGI Blue Efficiency bylo dosaženo například přímým vstřikem benzinu do válců, odpojováním alternátoru při akceleraci nebo optimalizací posilovače řízení.


TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4868 x 1854 x 1471 mm, rozvor 2674 mm, pohotovostní/celková hmotnost 1735/2280 kg. Zavazadlový prostor 0,540 m3, objem palivové nádrže 80 l.

Podvozek
Vpředu lichoběžníková náprava, vzadu víceprvkové zavěšení, kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením. Standardní pneumatiky 205/60 R16. Pohon zadních kol. Samočinná sedmistupňová převodovka.

Motor
Zážehový šestiválec s přímým vstřikováním, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 3489 cm3, největší výkon 215 kW (292 k) při 6400/min, točivý moment 365 Nm při 3000–2100/min.

Jízdní výkony
0–100 km/h                 6,2 s
Nejvyšší rychlost          250 km/h
Spotřeba                     12,4/6,3/8,5 l/100 km

Cena
Mercedes-Benz E 350 CGI Elegance     1 349 000 Kč
Testovaná verze                                 1 600 000 Kč

+
charisma
prostorný interiér
komfort
relativně úsporný motor
dynamika ve vyšších otáčkách
objemný zavazadlový prostor
-
pomalejší reakce samočinné převodovky
nožní parkovací brzda
strohá horní část přístrojové desky
necitlivé řízení

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: