Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Škoda Fabia 1.4 16V Styling kit

Test

„České silnice jí brzy budou plné až po okraj. Lidské pohledy ji začnou míjet, jako by byla vzduch. Stane se součástí naší země, stejně jako hory Říp a Radhošť či dálnice D1.

Automobily Škoda Fabia 1.4 16V Styling kit

Naše věštba musí manažerům z Mladé Boleslavi dosti lichotit. Čerstvým majitelům nových fabií se ale před očima nejspíš honí jiné obrázky: marné odemykání cizího vozu (jednoho z deseti stejných na parkovišti), lhostejné pohledy kolemjdoucích i stigma věčného „škodovkáře“.


Mnozí z nich pocítí touhu odlišit se od davu. Spoiler, difuzor, sportovní pedály, a z popelky je rázem dračice. Jenže ouha, z hrdla jí nešlehne ani plamínek a křídla ji nenesou, ale naopak tíží. Najít správnou rovnováhu mezi vzhledem a výkonem vyžaduje rozum a cit, zvláště když pod kapotou bije zdravé, ale poněkud všední srdíčko o objemu 1,4 litru a výkonu 63 kW (86 k). V Mladé Boleslavi vsadili na střídmost a vykouzlili soubor doplňků, které vozu dodají individualitu, aniž by ztratil seriózní image.


 Automobily Škoda Fabia 1.4 16V Styling kit


Spoiler předního nárazníku dodává vozu širší ramena a opticky snižuje těžiště. Plastový difuzor a koncovka výfuku sice nemají „rozšiřovací“ efekt, dokonale ovšem odvedou pohledy od poněkud rozpačité zádě. Při pohledu z boku pak vyniknou především 16“ palcová kola z lehké slitiny. Rozvášněný motorista očekává další rafinované hrátky, fabie se ale ve všem ostatním cudně drží dané úrovně výbavy.


Smiřujeme se s faktem, že dnes nic nebude, a vyrážíme na cestu. Brzy se projevují vlastnosti, které první generaci předurčily pro přestavbu ke sportovním účelům. Tuhý podvozek nám dovoluje rychlé manévry a přesné řízení ignoruje změny zatížení. Široké pneumatiky se drží asfaltu o poznání lépe než standardní stopětašedesátky. Tuhá sedadla výborně vedou a při akceleraci oceníme i nové opěrky hlavy, poskytující vyšší ochranu v případě zadního nárazu. Při předjíždění dýmající avie ale dostáváme tvrdou lekci. S motorem 1.4 nezbývá než důkladně podřadit. Silový deficit pociťujeme i v dálničních stoupáních. Dynamičtější sjezd nás přiměje k dalšímu zamyšlení. Bubnové brzdy vzadu a průměrné kotoučové brzdy vpředu volají po rozumnější jízdě.


 Automobily Škoda Fabia 1.4 16V Styling kit


Zapomínáme tedy na sebevědomý výraz čelní masky i zářivé paprsky sportovních kol. Řešíme již jen nejčastější úkol většiny fabií, přepravu z bodu A do bodu B. Jak klesá hladina adrenalinu, vyplývají napovrch některé nevýhody drsného image. Sportovní pneumatiky mají značný vliv na komfort. Při zdolávání krátkých příčných nerovností se většina vibrací přenáší do řidičových zad. Jízdu s beztak poněkud hlučnějším vozem na nekvalitním povrchu doprovází dunivá kanonáda.


V houstnoucím labyrintu českých měst ocení řidič vyšší pozici sedadla a dobrý výhled. Na předsunutý a snížený spoiler předního nárazníku ale pochopitelně nedohlédne. Při zajíždění do příčného stání se tak neobejde bez „osoby blízké“, kontrolující výšku obrubníku.


Když se manévr zdaří, čeká řidiče kýžená odměna. Málokdy vynikne několik centimetrů navíc tak výrazně, jako když jsme s testovaným vozem zaparkovali vedle dvou standardních fabií. Sportovní paket na kolemjdoucí působil přesně tak, jak tvůrci zamýšleli. Fabii dodává potřebné sebevědomí přesně na místech, kde jí nejvíce scházelo. Způsobem, který má v české kotlině dlouholetou tradici, neohlíží se na pomíjivé módní vlny „terénních“ plastů ani se nesnaží napodobit barevné schéma kultovní konkurence.

 


HODNOCENÍ: 3/5


Text Tomáš Protiva
Foto: Jan Dvořáček


 Automobily Škoda Fabia 1.4 16V Styling kit


TECHNICKÉ ÚDAJE:

Karoserie

Pětimístný, pětidveřový hatchback, délka x šířka x výška 3992 x 1642 x 1498 mm, rozvor 2462 mm, zavazadlový prostor 0,300-1,163 m3.

 

Podvozek

Nezávislé zavěšení kol vpředu a vzadu, vpředu McPherson, vzadu vlečná ramena s příčkou poddajnou ve zkrutu, vnitřně chlazené kotoučové brzdy vpředu, bubnové brzdy vzadu. Pneumatiky 205/45 ZR 16 W, Michelin Pilot Exalto.

 

Motor

Zážehový řadový čtyřválec, objem 1390 cm3, výkon 63 kW (86 k) při 5000/min, max. točivý moment 132 Nm při 3800/min.

 

Jízdní výkony

0-100 km/h                 12,5 s

Nejvyšší rychlost          174 km/h

Spotřeba                     8,6/5,3/6,5 l/100 km

 

Cena

Základní cena                         364 900 Kč

Styling kit                                24 990 Kč

Sportovní pedály                           810 Kč

Kola Atria 16“                           12 800 Kč

 

+
optické rozšíření a snížení siluety
dospělejší
méně rozpustilý výraz čelní masky
-
obtížné parkování do kolmého stání
nižší komfort na sportovních pneumatikách

Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Škoda Fabia 1.4 16V (2006)
Technické informace:
Objem motoru 1390 cm3
Výkon 63 kW
Točivý moment 132 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 12,3 s
Spotřeba 6,5 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: