Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion Sport & Style

Test

Volkswagen si se svým prvním kompaktním SUV dával hodně na čas. Stojí tiguan díky tomu skutečně za to a vyplatí se odolat vábení konkurence?

Automobily Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion Sport & Style

Volkswagen poměrně dlouho ignoroval trend směřující ke kompaktním SUV a nyní naskakuje do velmi rychle rozjetého vlaku, ve kterém se již pohodlně vezou především japonští a korejští rivalové v podobě modelů Toyota RAV4, Honda CR-V, Nissan Qashqai, Kia Sorento či Hyundai Tucson. Není však sám, ještě větší zpoždění má Ford s modelem Kuga a Renault s koleosem.


Vizuálně je tiguan volkswagenem se vším všudy a zaujme spíše až na druhý pohled. Má možná až příliš strohý, německy chladný výraz přídě a je třeba přiznat, že na trhu lze nalézt vzhledově atraktivnější zástupce této kategorie. Působí ale solidně a jeho design je nadčasový. Testovaná „civilnější“ verze Sport & Style s protaženým nárazníkem je rozhodně elegantnější než provedení Track & Field se seříznutým, který umožňuje mnohem větší nájezdový úhel. 


Automobily Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion Sport & Style

Zadní partie vzdáleně připomínají golf.

Vnějšími rozměry se tiguan řadí na spodní hranici kategorie kompaktních SUV a vcelku snadno s ním oproti většímu touaregu zaparkujete i v přeplněných ulicích.


Stejně jako z karoserie, tak i z interiéru vyzařuje typicky německá solidnost. Plasty jsou až na pár výjimek velmi kvalitní a dílenské zpracování precizní, velká pozornost byla věnována i detailům. Obavy po zprávách, že nové koncernové vedení v konečné fázi vývoje seškrtalo rozpočet, se tak nepotvrdily. Vysoká palubní deska známá z Golfu Plus vytváří velký pocit bezpečí. Příjemný je i fakt, že řidič vidí na kapotu, která jako by byla pokračováním palubní desky. Ergonomie je výborná, vše potřebné má řidič ve snadném dosahu a ocení i dostatek dobře přístupných odkládacích prostor. Pod sedadly nechybí malé šuplíčky, schránka před spolujezdcem je však velmi malá. Vnitřní páčky dveří jsou umístěné hodně vzadu a je nutné až příliš pokrčit ruku. Posaz za volantem je příjemný a přední i zadní sedadla poskytují vhodnou oporu a dostatek komfortu při delších cestách. Silnou stránkou tiguanu je variabilní uspořádání zadních sedadel, převzatých z Golfu Plus, které vozu propůjčuje variabilitu MPV. V poměru 60:40 dělená zadní sedadla lze podélně posouvat v rozmezí 160 mm a podle momentálních podmínek tak upravovat vnitřní prostor. Samostatně lze sklopit i jen prostřední díl opěradel. Polohovatelná opěradla jsou po sklopení téměř v rovině s podlahou zavazadelníku. Pokud je zadní lavice zcela vzadu, je nabídka místa ve všech směrech velkorysá, pokud je naopak v přední poloze, místa na kolena je již málo. Vyšším cestujícím navíc bude vadit, že zadní opěrky hlavy nelze vysunout dostatečně vysoko.


Automobily Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion Sport & Style

Nové řízení je přesné, s dobrou zpětnou vazbou. Ergonomie přístrojové desky z Golfu Plus je výborná.


Přístup k zavazadlovému prostoru usnadňuje lehké, vysoko se vyklápějící zadní víko. Prostor pro náklad má pravidelný kvádrovitý tvar, vstupní hrana je ale umístěna poměrně vysoko. Tiguan se standardně dodává pouze s nouzovou lepicí sadou, kdy na svou velikost disponuje velmi slušným základním objemem 0,470 m3. Pokud si připlatíte za dojezdovou rezervu (viz testovaný model) sníží se ale na 0,360 m3, byť vedle rezervy je ještě několik mělkých přihrádek. To je jen o 10 litrů více než u hatchbacku Golf a o 33 l méně než u Golfu Plus. Vyskakovat si tiguan nemůže, ani pokud se jedná o kapacitu po sklopení sedadel a využití až po střechu. Do konkurenčních modelů se vejde více. U málokterého z nich však lze sklopit vpřed opěradlo sedadla spolujezdce (u testované verze dokonce standardně) a vytvořit tak plochu o délce 2,5 m.


Z hlediska jízdní dynamiky a ovladatelnosti si tiguan přes výše umístěné těžiště v ničem nezadá s golfem a suverénní chování na silnici mu může závidět nejeden konkurent. Jízdní vlastnosti jsou agilní a značnou měrou k nim přispívá i tuhá karoserie. Zcela nové elektrohydraulické řízení je sametově hladké a přitom velmi přesné, s rychlou odezvou a dobrou zpětnou vazbou. Odpružení je německy tužší, ale dostatečně „rodinné“. I na příplatkových 17“ kolech je komfort dobrý.


Automobily Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion Sport & Style

Jízdní vlastnosti jsou přes vyšší těžiště stejně dobré jako u golfu.

Tiguan disponuje poslední generací systému pohonu všech kol s mezinápravovou, elektronicky řízenou spojkou Haldex, která mu za mokra zajišťuje dobrou trakci. I na suché vozovce směřuje 90 % točivého momentu na přední kola, v praxi to ale příliš nepoznáte. V extrému dozadu směřuje údajně až 100 %. Oproti verzi Track & Field silniční provedení nemá off-road režim se systémem kontrolovaného sjíždění ze svahů a elektronickou závěrkou diferenciálu.


Hitem zatím úzké palety motorů bude nepochybně testovaný inovovaný turbodiesel 2.0 TDI s výkonem 103 kW se vstřikování common-rail.(viz vložený článek). Již při volnoběhu je uvnitř znát nižší hladina zvuku, ve středním pásmu a při větším vytáčení již tak neduní. S benzinovými motory si ho sice nespletete, je třeba ale přiznat, že u VW velmi zapracovali na jeho odhlučnění. Oproti předchůdci má plynulejší nárůst točivého momentu, kultivovanější projev a větší rozsah využitelných otáček. Bez problémů zatahuje již okolo 1800 otáček a bez problémů táhne i nad hranicí 4000 otáček, přičemž červené pole otáčkoměru začíná na pětitisícové hranici. Ve spojení se samočinnou šestistupňovou převodovkou se tato verze ukázala jako až překvapivě dynamická. Převodovka i v základním režimu přeřazuje velmi pohotově, a to i dolů při ubrání plynu. Navíc má i sportovní režim a manuální volbu. Daní za komfort je ale vyšší spotřeba. V našem případě se podle režimu jízdy pohybovala v rozmezí 7,4 až 9,5 litru, což ale bylo poplatné syrovosti motoru. 


Automobily Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion Sport & Style

Výborně čitelný přístrojový štít nezapře volkswagen.


Z Tiguanu je dobrý výhled. Zadní sloupky jsou sice široké, zadní okno ale rovněž. Ti, kteří o volkswagenu neuvažují kvůli vysoké ceně, budou v případě tiguanu příjemně překvapeni. Tiguan sice patří ve své kategorii k nejmenším vozům, jeho cena je ale s ohledem na kvality a poměrně bohatou standardní výbavu konkurenceschopná. Leccos si lze i připlatit. Mj. za 13 800 Kč si lze objednat automatický parkovací asistent známý z touranu a za 55 600 i velmi povedenou navigaci s 30GB pevným diskem, dotykovou obrazovkou a možností 3D zobrazení. Obsahuje i DVD přehrávač, má hlasový výstup v češtině a velmi funkční dynamické navigování TMC.


Za poměrně nenápadným zevnějškem se skrývá uživatelsky velmi příjemný vůz, který si patrně bude i velmi dobře držet cenu.


 

HODNOCENÍ: 5/5


Text: Vladimír Löbl

Foto: Tomáš Mikule

 

Automobily Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4Motion Sport & Style

Dvojité těsnění se stará o účinnou izolaci.


TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie

Délka x šířka x výška 4427 x 1809 x 1686 mm, rozvor 2604 mm, provozní/celková hmotnost 1604/2260 kg. Zavazadlový prostor 0,360/1,510 m3, objem palivové nádrže 64 l.


Podvozek

Vpředu nápravy typu McPherson, vzadu čtyřprvková náprava, kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením. Standardní pneumatiky 215/65 R 16. Stálý pohon všech kol, rozdělení 90:10 až 0:100 %. Přední/zadní nájezdový/přechodový úhel 18/20/25 stupňů. Samočinná šestistupňová převodovka.

 

Motor

Vznětový řadový přeplňovaný čtyřválec, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 1968 cm3, největší výkon 103 kW (140 k) při 4200/min, točivý moment 320 Nm při 1750–2500/min.

 

Jízdní výkony

0 – 100 km/h                           10,7 s

Nejvyšší rychlost                      182 km/h

Spotřeba                                 9,7/6,3/7,5 l/100 km

 

Cena

Tiguan 2.0 TDI Sport & Style         916 000 Kč

Testovaná verze                        1 063 500 Kč

 

+
agilní jízdní vlastnosti
dobře odhlučněný a kultivovaný motor
rychle reagující převodovka
kvalita materiálů a dílenského zpracování
variabilita interiéru
pohodlná sedadla
dobrý komfort odpružení
řada praktických příplatkových prvků
adekvátní cena
-
velmi konzervativní design přídě
s rezervou podprůměrný objem zavazadlového prostoru
vyšší vstupní práh
malý přední nájezdový úhel
malá schránka před spolujezdcem
zadní opěrky hlavy nelze vysunout dostatečně vysoko

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: