Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Audi A4 2.7 TDI multitronic

Test

Stejně jako Mercedes třídy C, i dříve hlavně komfortní Audi A4 se vydalo ve stopách divokého BMW řady 3. S jedním kouzelným tlačítkem se ale dokáže ze štváče změnit na příjemného společníka nebo vyhraněného individualistu.

Automobily Audi A4 2.7 TDI multitronic

Kdo by to do toho spínače na přístrojové desce řekl? Vypadá, jako by si jej Audi A4 vypůjčilo z nějaké herní konzole, lesklý ovladač, nápisy Comfort, Auto, Dynamic a Individual toho moc neříkají. Takových přepínačů se v dnešní produkci najde více a dost často jde jen o hračky pro hračičky za volantem, z tvrdého tlumení udělají ještě tvrdší nebo upraví nanejvýš chod škrticí klapky, aby se pak v katalogu a tiskové zprávě mohly pět ódy na technický pokrok. Jenže u nové „á-čtyřky“ je to zcela jinak.

Ono tlačítko náleží příplatkovému systému Audi Drive Select. Sám o sobě by tenhle „systém“ nedokázal mnoho, aby se s jeho pomocí začalo nové Audi A4 proměňovat tu v cholerika, jindy v kliďase, na to potřebuje pomoc dalších zařízení: příplatkového proměnného řízení Dynamic Steering a elektronicky řízených tlumičů CES, pod kontrolu si dokáže vzít i samočinnou převodovku. A protože všechny tyhle extra prvky testovaný exemplář s turbodieselovým šestiválcem 2.7 TDI měl, mohli jsme si zásadní inovaci proměněného audi vyzkoušet naplno.
 

Automobily Audi A4 2.7 TDI multitronic

Celkový dojem z interiéru je i díky vzhledu a kvalitě přístrojové desky výborný.

O novince jsme na našich stránkách psali už mnohokrát, naposledy v minulém vydání, kdy jsme měli za sebou první jízdní dojmy. Jenže nic se nevyrovná delší, alespoň týdenní zkušenosti, po níž naším přičiněním na počitadle kilometrů novotou zářící „audiny“ přibyla téměř tisícovka kilometrů. Design nováčka nechť si každý oznámkuje sám, my upozorníme jen na některé zásadní momenty: tak třeba jestli vám A4 přijde stále rozumně velká, tak akorát do střední třídy, skutečnost je zcela jiná, i A4 pořádně narostla. Délka natažená o zásadních 15 centimetrů na 4,7 m odpovídá minulé generaci A6, šířka 1826 mm za současnou „á-šestkou“ zaostává jen třemi centimetry. Z tvarů to ale patrné není, stále oblý a sem tam hranatý sedan své nepopiratelné faldy umně schovává.

Zajímavý je pohled zpředu, zvláště s příplatkovými xenonovými světlomety s náhrdelníkem z LED perel, které slouží jako světla pro denní svícení. Efektní jsou v rozích vyvedené dolní spoilery, jejich estetický přínos se snoubí s praktickým přizdvižením, takže se neobrousí o první obrubník. Originální je také boční linie, zde vynikne neobvykle vpřed posunutá přední náprava a naopak jakoby podsunutá zadní – málem byste „á-čtyřce“ uvěřili, že má motor vpředu podél (to ovšem skutečně má!) a pohon zadních kol. Ve skutečnosti je jako dříve k mání s poháněnými předními koly, anebo s quattrem používajícím spolehlivý diferenciál Torsen.


Automobily Audi A4 2.7 TDI multitronic

A4 ve srovnání s minulou generací přitvrdila.


Z bočního pohledu si také můžete udělat dobrý obrázek o tom, jak je to v interiéru s prostorností: zatímco přední dveře jsou dlouhé a otvírají se ve velkém úhlu, zadní jsou už od oka dost úzké. Nastupuje se sem ne zrovna pohodlně a také sedadla nepůsobí zrovna vstřícně. Ačkoliv vpředu je prostoru na rozdávání a díky netradičnímu uložení motoru není ani v oblasti chodidel znát obvyklé omezení aut s úspornější koncepcí „vše vpředu“, vzadu se dospělý bude tísnit. A co je ještě horší, příliš svislé opěradlo může na delší cestě nepříjemně tlačit do zad. S ohledem na pořádnou délku vozu je tahle odříkavost zadních míst, ideálních spíše pro děti, vskutku překvapivá. V duchu prémiových sedanů není ani zavazadlový prostor kdovíjak hýřivý, majitelé passatů a mondeí na něj budou koukat spatra, avšak proti přímým soupeřům z Mnichova a Stuttgartu je jak na papíře, tak před odjezdem na víkend výrazně vstřícnější. Základní objem činí 0,480 m3, rozumně velký je i vstupní otvor.

Vraťme se ale za volant, kde na řidiče čeká řada příjemných okamžiků. Ten první se dostaví bezprostředně při usednutí: elektricky nastavitelné sedadlo (za 29 257 Kč, to už je méně příjemná zpráva...) i manuálně seřiditelný sloupek řízení mají značný rozsah, pozici si najdou i hodně rozdílní šoféři. Je třeba chvíli hledat to správné nastavení, protože nové Audi A4 je, opět podobně jako třeba Mercedes třídy C, díky své sportovnější charakteristice subjektivně nižší. Hned druhý dojem už tak milý není: německy přetechnizovaná přístrojová deska svítí spoustou tlačítek a ovladačů, tunel mezi sedadly připomíná newyorskou Pátou avenue na Nový rok, zatímco u jiných aut je obvykle potemnělý jako Severní Korea na nočním snímku z družice. Ingolstadtští konstruktéři sem totiž po vzoru A6 nebo i A8 přesunuli ovládací systém MMI, tuto jen o (opravdu) málo intuitivnější interpretaci mnichovského iDrivu.

I díky této záři světel a tlačítek, ale také zásluhou rozměrného displeje, kvalitních materiálů a kovových rámečků vypadá vnitřek nové A4 (přesněji řečeno se všemi extra prvky, jaké měl testovaný exemplář) minimálně stejně tak luxusně jako o třídu větší A6. Ono také není divu, když zrovna tento vůz na snímcích vychází na 1,7 milionu korun, tedy téměř dvojnásobek základní varianty, přičemž na vrub samotných příplatkových položek jde více než půl milionu korun. Namátkou z dlouhého seznamu jmenujme povedenáé (ale jen 17palcová) kola za značných 43 tisíc korun, vynikající navigaci s funkčním českým TMC a audio Bang & Olufsen za (opět horentních) 86, respektive 27 tisíc, anebo xenony Plus za třicet tisíc.


Automobily Audi A4 2.7 TDI multitronic

Ovladačů je na tunelu více než dost, orientace v systému MMI není jednoduchá.

Konec ale hořekování nad tradiční bolístkou (pro movité předností) prémiových sedanů, spusťme tlačítkem vedle řadicí páky motor. Po nezbytné chvilce žhavení naskakuje známý šestiválec bez sebemenších vibrací, i když dokud se nezahřeje, je v nižších otáčkách trochu více brumlavý. Brzy se ale ztiší a začne předvádět své kvality. Tou mezi turbodiesely s automatickými převodovkami skutečně výraznou je neobvykle rychlý záběr v nízkých otáčkách. Žádné čekání na ospalé turbo, ani popohánění rozvážného hydrodynamického měniče točivého momentu – průměrně výkonný šestiválec (140 kW z objemu 2,7 l dnes už neoslní) spojený výhradně s automatem s plynule proměnným převodem (nazvaným u Audi multitronic) zabírá téměř okamžitě.

Další dobrá zpráva: točivý moment (opět se sotva průměrným, ale více než dostatečným maximem 400 Nm) se na výhradně přední poháněná kola přenáší velmi spolehlivě. Když už má třeba vnitřní pneumatika v zatáčce chuť protočit se na znamení přehnané vervy řidiče, decentně zasahující ESP poslední generace jen kolo mírně přibrzdí: ještě tak, aby se prokluz neproměnil ve smyk, ale ne zas tak hodně, aby se ubralo na dynamice. S turbodieselem je výborně sladěná převodovka, která většinou drží otáčky pod hranicí 2000/min. Její nejdelší převod je tak dlouhý, že i při 120 km/h točí šestiválec lehce nad touto mezí.


Automobily Audi A4 2.7 TDI multitronic

Místo vzadu je nanejvýš průměrné, svislé opěradlo brání pohodlné pozici.


A tím se dostáváme k onomu kouzelnému tlačítku, které umí Audi A4 vtisknout tvář jednou vlídného a usměvavého sluhy, který se seč může snaží, aby uhladil asfaltový koberec, po němž se projíždíte (v pozici Comfort), jindy naopak podrží v zatáčkách za tu cenu, že se dozvíte o každé nezahlazené spáře (Dynamic). K tomu se ale mění nejen tuhost tlumení, ale i převod a tuhost řízení, chod pedálu plynu, a dokonce i nastavené převody. Třetí možností, díky níž není Audi A4 sluhou dvou, ale hned tří pánů, není pozice Auto, ta je vlastně jen směsicí toho všeho. Za třetí a ideální volbu považujeme variantu Individual, která vám umožní auto vyladit dle svého. Chcete jezdit komfortně, ale mít přímější řízení? Nebo jste naopak požitkář, který chce mít převod řízení i při ostrém naladění podvozku takový jako obvykle? To vše tohle tlačítko dovoluje. Audi A4 se systémem Drive Select tedy vyhoví opravdu hodně rozdílným stylům jízdy či aktuálnímu rozpoložení majitele.

Pravda je, že už základ je dostatečně sportovní, a tak i komfortní režim není vysloveně pohodlný. Ačkoliv testovaný vůz byl na nijak zvlášť nízkoprofilových pneumatikách 225/50 R 17, tlumení bylo tužší, což v kombinaci s vysloveně tvrdými polštáři sedadel posádku právě nehýčkalo. Ale rozdíl mezi nastaveními je poměrně velký a zkušenější řidiči si s ním užijí spoustu radosti...


Automobily Audi A4 2.7 TDI multitronic

Přístrojový štít je klasika Audi: je dobře čitelný a přehledný.


Méně nadšení asi projeví při hodnocení spotřeby. I když přivíráme oči kvůli ranému stadiu záběhu, průměr kolem deseti litrů není zrovna dobrou vizitkou tohoto motoru, natož techniků, kteří nejspíš v nějaké šikovné laboratoři došli k továrnímu údaji 6,6 l. Smíšené hodnocení dostávají i xenonová světla, jejichž účinnost je tak velká, že je dálková i ve střední vzdálenosti nepřekonají, navíc svítí dost vysoko, což sice za volantem oceníte, protijedoucí šoféři nás ale často měli za piráty silnic a blikáním dávali najevo, co si o nás myslí. Ergonomičtější by mohlo být i jinak praktické varování před autem ve vedlejším pruhu, varovně svítící či blikající žluté diody jsou až v zrcátku, přitom periferní vidění řidiče trochu obtěžuje už v interiéru, těsně vedle zářící červené světýlko, indikující aktivaci tohoto systému – občas jsme si zbytečně tuto ledku intuitivně spletli s varováním před neexistujícím autem.

Po týdenním sžití s novou A4 však máme dobrou zprávu pro fanoušky Audi, špatnou pro příznivce BMW či Mercedesu: ještě žádná generace tohoto vozu nebyla tak blízko dvojici vyznávající svižnou jízdu a pohon zadních kol. Novinka má agilní podvozek a precizní ovládání málem jako BMW, interiér svým luxusním charakterem dokonce překonává i třídu C s laciněji působícími plasty.


HODNOCENÍ: 5/5

Text: Michael Kudela
Foto: Jan Dvořáček

Automobily Audi A4 2.7 TDI multitronic

Magické tlačítko: šipkami měníte nastavení vozu od poklidného po divoké.


TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4703 x 1826 x 1427 mm, rozvor 2808 mm, pohotovostní/celková hmotnost 1595/2145 kg. Zavazadlový prostor 0,480/0,962 m3, objem palivové nádrže 65 l.

Podvozek
Vpředu pětiprvkový závěs s horními a spodními rameny, vzadu víceprvková náprava, brzdy kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením. Pneumatiky 225/55 R 16, na testovaném voze 225/50 R 17. Pohon předních kol, samočinná převodovka s plynule měnitelným převodem a manuální volbou osmi stupňů.

Motor
Přeplňovaný vznětový vidlicový šestiválec uložený vpředu podélně, čtyři ventily na válec, přímé vstřikování common-rail, zdvihový objem 2698 cm3, největší výkon 140 kW (190 k) při 3500-4400/min, točivý moment 400 Nm při 1400-3250/min.

Jízdní výkony
0 – 100 km/h               7,7 s
Nejvyšší rychlost          226 km/h
Spotřeba                     8,1/5,7/6,6 l/100 km

Cena
2.7 TDI multitronic          1 108 000 Kč
Testovaný vůz                1 678 495 Kč

+
velmi luxusně působící interiér
příjemný posaz vpředu
kvalitní materiály
velmi dobré jízdní vlastnosti
výborná trakce i s pohonem jen předních kol
záběr motoru od nízkých otáček
bezvadně fungující převodovka
příplatkový systém Audi Drive Select
-
jen průměrný komfort pérování
méně místa a nepohodlné sezení vzadu
tvrdá sedadla
za studena hrubší chod motoru
nepříliš intuitivní ovládací prvky
vyšší spotřeba paliva
vysoká cena příplatkových doplňků

Nahoru

Komentáře

Autokatalog
Audi A4 2.7 TDI (2007)
Technické informace:
Objem motoru 2698 cm3
Výkon 140 kW
Točivý moment 400 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 7,7 s
Spotřeba 6,6 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: