Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

BMW X6 xDrive 35d

Test

BMW se rozhodlo naučit horu plechu mravům nízkých kupé a model X6 díky tomu ční jízdní dynamikou nad všemi SUV na trhu jako televizní věž nad Mnichovem. Jaký je ale rub téže mince?

Automobily BMW X6 xDrive 35d

Poněkud nákladnější, ale zato výjimečné. S tímto heslem přijíždí BMW X6, které je ještě více orientované na zážitek než výchozí X5. A to jak vzhledově, tak i jízdním projevem. Jeho místy až šokující design polarizuje názory více než jakýkoliv jiný současný model této značky. Nadšené pohledy kolemjdoucích střídají výrazy nepochopení.

Automobily BMW X6 xDrive 35d

Podvozek byl oproti X5 upraven ještě více do sportovna. Kromě pohonu všech kol xDrive se základním nastavením přenosu točivého momentu na přední a zadní kola v poměru 40:60 má model X6 standardně rovněž zadní aktivní diferenciál DPC, která pomáhá vůz stabilizovat při náznacích přetáčivosti i nedotáčivosti (více viz vložený článek). Při ostrém průjezdu zatáčkou cítíte velké odstředivé síly a jen tušíte, že armáda elektronických pomocníků pod vámi má právě plné „kabely“ práce, aby auto jelo tam, kam ho namíříte. Na rovném asfaltu je toto BMW nepřekonatelné. Příplatkové aktivní stabilizátory účinně potlačují tendenci vysoké karoserie k náklonům. I přesto se ale nezbavíte trochu vratkého dojmu.

Automobily BMW X6 xDrive 35d

Zezadu působí X6 ještě impozantněji než zepředu. Široké válce pneumatik naznačují, že jejím revírem jsou silnice.


Byť konstruktéři BMW umějí téměř zázraky, v zatáčkách řidič přesto nemá takový pocit jistoty jako u běžného kupé mnichovské produkce. Na to je „x-šestka“ příliš vysoká a těžká. Elektronika všechny negativní náznaky rychle koriguje již v samých začátcích, obezřetnost je ale přesto namístě. Fyzikální zákony ani v Mnichově zrušit nedokáží. Přes adaptivní tlumiče se je u nutné modelu X6 s příplatkovými 20palcovými koly (vpředu o rozměru 275/40 R 20, vzadu 315/35 R 20) smířit s tupými rázy od zadních kol při přejezdu větších nerovností a tendenci zadní nápravy mírně si odskočit. Otázkou se je nutné smířit, zda odolat vábení a pořídit si aktivní řízení. To sice usnadňuje manévry v nižších rychlostech, proměnný převod a trochu umělý pocit v řízení nemusí však každému vyhovovat. Brzdy BMW X6 jen tak neumoříte, mohly by ale poskytovat ještě o trochu více citu a lépe se dávkovat.

Automobily BMW X6 xDrive 35d

Posaz za volantem připomíná řadu 5, ergonomie je výborná.


Přes vysoký posaz si za volantem připadáte stejně přirozeně jako v modelech řady 5 a díky velmi pohodlným, všestranně nastavitelným předním sedadlům je i cestování na delší vzdálenosti příjemné. Kabina je dobře odtlumená, hluk od podvozku i motoru je relativně nízký, posádka registruje spíše hluk od kol.

Řidič má před sebou důvěrně známou palubní desku z BMW X5, kterou šlechtí výborná přehlednost a ergonomie. Plasty jsou kvalitní a zpracování výborné. Samá chvála směřuje i k výborně přehledným přístrojům a pohodlným předním sedadlům, které poskytují široký rozsah nastavení. Kabina je promyšlená a překypuje i vhodně umístěnými odkládacími prostory.

Automobily BMW X6 xDrive 35d

Přehlednost, čitelnost a umístění přístrojů mohou v Mnichově vyučovat.


Spojení SUV a kupé působí jako kompromis, a tím X6 ve skutečnosti také je. Kupé nejsou zrovna nepraktičtější auta a mnichovská novinka to jen potvrzuje. Také její alfou a omegou je především design a jízdní vlastnosti, a i v řadě dalších ohledů je nutné slevit ze svých nároků. Je třeba počítat zejména s omezeným prostorem pro hlavy zadních cestujících a velmi špatným výhledem vzad. Pasažéři vysocí 180 cm se dozadu ještě bez problémů vejdou, ti vyšší se ale již dostávají do kontaktu se stropem. Stoupající linie bočních oken a malý zadní průzor vzadu společně s tmavým čalouněním stropu umocňují pocit stísněnosti. Také nastupování na zadní sedadla je v porovnání s modelem X5 mírně obtížnější.

Automobily BMW X6 xDrive 35d

Množství síly aktuálně dodávané k jednotlivým kolům se zobrazuje na displeji palubního počítače.


Extrémně skloněné zadní okno s vysoko umístěnou spodní hranou toho řidiči mnoho z dění za vozem neukazuje a široké zadní sloupky situaci nijak neulehčují. Parkovací systém a parkovací kamera jsou tedy skutečnou nezbytností. Za první položku si připlatíte cca 8 tisíc a za druhou cca 10 tisíc Kč. Při ceně vozu je to sice jen kapka v moři, férovější by ale bylo tyto prvky u takto nepřehledného vozu zahrnout již do sériové výbavy. Ani s jejich pomocí ale není parkování v omezeném prostoru žádný med, kdo někdy jezdil s dodávkou, má body k dobru. Přehlednost předních partií je oproti tomu obstojná a pochvala X6 nemine za rozměrná vnější zpětná zrcátka.

Automobily BMW X6 xDrive 35d

Zadní víko lze vyklopit do dvou poloh. Zavazadelník má solidní základní objem, vstupní práh je ale vysoko.


Zavazadlový prostor s 0,570 m3 je mělčí než u modelu X5, ale též velmi rozlehlý, a dokonce nepatrně větší než u Porsche Cayenne. Leccos vejde i pod podlahu, rezervu totiž X6 nemá. Po sklopení zadních opěradel na sedáky vznikne rovná ložná plocha a k dispozici je 1,450 m3. Vzhledem k extrémně vysoko umístěné vstupní hraně je nutné zavazadla vzpírat téměř metr nad zem. Splývavá záď ale neumožní převézt rozměrnější předměty, které se do X5 hravě vejdou.

Zadní výklopná stěna se otevírá snadno. Nejdříve se vyklopí jen částečně, to abyste mohli vyndat tašku či jiné drobnosti, pokud potřebujete hlouběji do zavazadelníku či převézt více zavazadel, stačí víko cca o 30 cm stlačit dolů, a ono se samo poté vyklopí co nejvýše. Toto opatření přijde vhod zejména v garážích. Škoda ale, že nelze nastavit výšku vyklápění jednorázově, bez stálého stlačování.

Automobily BMW X6 xDrive 35d

Pohled vzad zadním průzorem dává jen velmi chabou představu o situaci za vozem…


Testovaná varianta BMW X6 s nejvýkonnějším turbodieselem je dobrým kompromisem z hlediska dynamiky a ekonomie provozu. Silnější verze řadového šestiválcového turbodieselu přeplňovaná dvěma turbodmychadly s výkonem 210 kW je plná síly, s X6kou má i přesto poměrně dost práce. 6,9 s potřebných ke zrychlení z 0 na 100 km/h je působivých, v praxi se ale akcelerace zdá pomalejší, než je tomu ve skutečnosti, částečně i vzhledem k tomu, že sedíte vysoko nad vozovkou. Motor je kultivovaný, dobře odhlučněný i odtlumený, ale nezakryje, že spaluje naftu. Výrobcem udávaná průměrná spotřeba 8,6 l je spíše zbožné přání. V praxi počítejte s minimálně o 3 litry vyšší. I to je ale vhledem k vysoké hmotnosti vozu a objemu motoru dobrým vysvědčením. Při ostré jízdě kopcovitým terénem ale palubní počítač ukáže i 16 l/100 km. Samočinná šestistupňová převodovka řadí rychle, zvláště v ostrých vlásenkách ale přijdou vhod páčky manuální volby pod volantem.

Automobily BMW X6 xDrive 35d

… cenným pomocníkem je kromě parkovacích čidel i couvací kamera, obě ale až za příplatek.


Sportovnější automobil s tak vysokou stavbou karoserie byste jen těžko hledali. BMW X6 neobvyklým vozem pro individualisty, kteří chtějí čnít z davu i na silnici. Zaplatí za to oproti srovnatelnému modelu X5 o 100 tisíc Kč více, ale o 300 tisíc méně než za dynamicky též velmi schopné Porsche Cayenne GTS, ale s mnohem výkonnějším motorem a o trochu lepší akcelerací.


HODNOCENÍ: 4/5

Automobily BMW X6 xDrive 35d

Dvoustupňově přeplňovaný šestiválcový turbodiesel s 210 kW je kultivovaný a pro těžké BMW X6 je adekvátním partnerem.


TECHNICKÉ ÚDAJE:
Karoserie
Délka x šířka x výška 4877 x 1983 x 1690 mm, rozvor 2933 mm, provozní/celková hmotnost 2185/2670 kg. Zavazadlový prostor 0,570/1,450 m3, objem palivové nádrže 85 l.

Podvozek
Vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvková náprava, vpředu i vzadu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením. Standardní pneumatiky 255/55 R 18. Pohon všech kol, samočinná šestistupňová převodovka.

Motor
Dvoustupňově přeplňovaný vznětový šestiválec, čtyři ventily na válec, zdvihový objem 2933 cm3, nejvyšší výkon 210 kW (285 k) při 4400/min, točivý moment 580 Nm při 1750-2250/min.

Jízdní výkony
0–100 km/h                   6,9 s
Nejvyšší rychlost            236 km/h
Spotřeba                       10,5/7,1/8,3 l/100 km

Cena
X6 xDrive 35d                    1 734 020 Kč vč. DPH
Testovaná verze (N1)         2 040 104 Kč bez DPH

+
agilní jízdní vlastnosti
ovladatelnost
posaz za volantem
účinné brzdy
hodnotné materiály a kvalitní zpracování
originální design
-
nepřehledné zadní partie
špatný výhled vzad
jen čtyři místa
omezený prostor pro hlavy zadních cestujících
vysoko umístěná nákladová hrana zavazadelníku

Tagy: BMW, 35d, xDrive, X6
Nahoru

Komentáře

Autokatalog
BMW X6 xDrive35d (2007)
Technické informace:
Objem motoru 2993 cm3
Výkon 210 kW
Točivý moment 580 Nm
Zrychlení z 0 - 100 km/h 6,9 s
Spotřeba 8,3 l/100 km
Galerie Podrobné info
Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: