Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Škoda VisionC: Řídili jsme škodovku budoucnosti

Svezli jsme se

03.12.2014

Místo: utajená hala na kraji Mladé Boleslavi. Cíl: seznámení se studií VisionC. Otázka dne: jde o budoucí Octavii CC, nebo o předzvěst příštího Superbu?

Byla to hurá akce – žádné extra plánování. Pokud chcete, můžete se v utajené hale seznámit se studií VisionC. Kdo by nechtěl, když kolem tohoto vozu neustávají otázky ohledně jeho budoucnosti. A jak se s nimi vypořádat? Vyzkoušet si unikát na vlastní kůži!

Takových skladů bývá na okrajích měst spousta. Zde však gigantický prostor zeje prázdnotou, jen u stěny tiše stojí neobvyklý vůz. Ač má logistický chrám rozlohu dvou fotbalových hřišť, auto se v něm rozhodně neztratí. Na kilometry svítí jedovatě zelenou barvou. Je to ona: do ostrých hran vypilovaná Škoda VisionC.

Ještě v březnu zářila jako hvězda ženevského autosalonu, teď postává v hale vedle octavie a superbu. Jak sexy modelka ve vyzývavých šatech, která sem zabloudila jaksi nedopatřením, vedle úřednic, které se nestačí divit, jaké události vděčí za toto setkání. Je to prosté: představení hrstce novinářů. Pod taktovkou ho má tajemný muž s ještě tajemnějším iPadem. Bez něj se auto nehne.

Původní záměr byl projet se po hale na sedadle spolujezdce. Aby na auto nepršelo, neprášilo se, neohrozila se přece jen křehká karoserie. Ale po chvilce přemlouvání už sedím za volantem a mířím ven z haly. Ano, opatrně. Veeelmi pomalu. A téměř nedýchám, když přejíždíme drenážní spáru. Ve studii to jemně zaskřípe, jak už to u takových aut postavených pro výstavní účely bývá. Ale i když nepřekonáme snad ani třicetikilometrovou rychlost, je to zážitek.

Už samotné „startování“ je hotová procedura. Lehnout pod auto, restartovat palubní elektroniku. Odpojit od externího zdroje elektřiny a pak otevřít dveře. Kliku vysunou servomotorky, odjistí se samočinné dovírání dveří. Hlavně s nimi nebouchejte, zní instrukce. Stačí je lehce přivřít a podobně jako u Mercedesu třídy S se samy přitáhnou. Spouštění motoru už kupodivu funguje normálním tlačítkem, také volič převodovky se pohybuje v klasické kulise. Jenže i tady je něco extra: místo klasického obložení je hlavním zdobným prvkem český křišťál. A ten je křehký. Takže kolem páky se už najde pár vyštíplých míst. Další důkaz zranitelnosti zelené krásky. A oprávněnosti přísného režimu pro provoz.

iPad bezdrátově ovládá spoustu vychytávek na studii: podsvětlení lišt, spouštění všemožných obrazovek, zobrazení palubního displeje. Podobně jako u Audi TT má VisionC zcela digitální panel. Design je tak ojedinělý a dojem z jízdy natolik výjimečný, že člověk zapomene na techniku. Je fajn vědět, že studie vznikla na platformě MQB, používané golfem či octavií, vozu lze z praktických důvodů upravit světlost, čtrnáctistovka z Octavie G-Tec s 81 kW spaluje CNG a že odpor vzduchu i díky svažující se zádi dosahuje vynikající hodnoty 0,26.

Ale nás nejvíc zajímá, zda řídíme první kousek z budoucí Škody Superb, anebo je to chystaná Octavia CC, o jejímž příchodu se také spekuluje. Šéfdesignér Jozef Kabaň prozradil, že design tohoto vozu uvidíme na budoucích škodovkách. Většinu z přední části (a z boku?) u nového superbu, zadní svítilny zase naznačují tvar těch u nové fabie.

Tedy že bychom z křišťálových komponent mohli věštit, to se říci nedá. Je jisté, že superb mířící na konzervativní zákazníky nebude tak mimořádný. Sériové auto z tohoto vozu nejspíš nebude, ale leccos o superbu i mnohem vzdálenější sportovnější octavii (pokud vůbec, měla by vyjet v roce 2017) říká.

Modelová ofenziva, kterou vyhlásila Škoda, totiž pokračuje: v roce 2015 přijde zcela nový Superb. Výkony motorů od 81 do 220 kW (110 až 300 k), chybět nebude pohon všech kol. Koncept velkého prostoru zůstane zachován, zastínit má i současný passat, více místa ale dostanou cestující vpředu. Zatímco liftback zřejmě přijde o twindoor, kombi dostane samostatně otvírané zadní okno. Design však podle zasvěcených nebude tak výrazný jako u studie VisionC, alespoň zvnějšku ne.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: