Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

BMW 320/6 vs. BMW 320d F30: Prsty jedné ruky

Svezli jsme se

18.01.2014

Od chvíle, kdy bylo v roce 1975 poprvé u mnichovského výrobce pro modely střední třídy použito označení řada 3, ušel tento model dlouhou cestu. Změnilo se toho tolik, že by vám k počítání ani zdaleka nestačily prsty jedné ruky.

Před řadou 3 vyrábělo BMW vozy tzv. nuladvojkové série, ale v polovině 70. let přišel zlom. Po řadě 5 dochází k představení nového sedanu střední třídy (dnes by svými parametry patřil do třídy nižší střední), který logicky nese přídomek řada 3. Jedná se o klasický dvoudveřový sedan, což je typ karoserie, který dnes na trhu vlastně nikdo nenabízí. BMW řady 3 s kódovým označením E21 platilo samozřejmě ve své době za sportovní sedan, jenž řidiči přináší skutečný požitek z jízdy. Vnímáno dnešní optikou má tento model k takovému tvrzení docela daleko – měkké pérování zapříčiňuje náklony v zatáčkách, řízení je sice celkem přesné, ale kvůli velkému tenkému volantu není reakce úplně bezprostřední a také trakčně se auto brzy dostává na limit. Jenže má zase na oplátku něco, co dnešní produkce postrádá. Duši. Charakter. A elementární jednoduchost obsluhy.

Když v roce 1975 vstupovala řada 3 na trh, měla pod kapotou výhradně benzinové čtyřválce, přičemž verze 320 a 320i byly k poznání díky dvěma párům předních světlometů. O dva roky později přichází na scénu zcela nová generace tzv. malých mnichovských šestiválců s kódovým označením M20, která v silnějších verzích nahrazuje zmíněné čtyřválce. Právě řadový šestiválec se zdvihovým objemem 1990 cm³, jehož přípravu směsi má na starosti ještě karburátor, je i pod kapotou mého exempláře z října 1978, původem z dovozu ze Švýcarska.

Nejenže se otevírá obráceně – všechno je jinak. Šest válců v řadě nahradily čtyři a turbo, místo benzinu se spaluje nafta.


Startování i volnoběh doprovází typické karburátorové chrchlání, jinak je ale chod sametový a reakce 122 koní bezprostřední. Éra šestiválců v modelech 320 trvala hodně dlouho, ale doba se změnila. Hodně změnila. U dnešní trojkové generace s kódem F30 nejenže šestiválec téměř nenajdete (pouze vrcholné verze 335i a ActiveHybrid 3), ale dramaticky se změnily i preference zákazníků. Benzinový model 320i (dnes čtyřválcový) potkáte tak maximálně před ruskou ambasádou, všichni ostatní chtějí diesel…

Jízda v nové trojce je výrazně komfortnější, ale zároveň odtažitější. Samozřejmě je i současný mnichovský produkt naladěn spíše do sportovna, ale postrádá ten blízký vztah řidiče a automobilu, který tak rád pokaždé zažívám při cestách se svým youngtimerem. Každá generace má něco, nejlepší by bylo, kdyby mi v garáži stály obě, ale určitě bych neměnil.

Dnes na dvoudveřový hranatý sedan ani nenarazíte. Původní trojka je dlouhá jako dnešní BMW řady 1. Proporčně je ale stále sexy, hlavně díky dlouhé kapotě se „žraločí“ maskou chladiče.

Tagy: BMW, 3, 320d
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: