Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

F1: Renault představil šestiválec o objemu 1,6 litru

Sport

22.06.2013

V rámci nových pravidel budou do seriálu formule 1 zavedeny přeplňované šestiválce o objemu 1,6 litru. Jedním z prvních výrobců, který novou jednotku představil, je francouzský Renault.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Formule 1 je výkladní skříní celého automobilového průmyslu. V posledních letech zde byly nasazovány především atmosférické motory s deseti a později i osmi válci. Od roku 2014 však vejdou v platnost nová pravidla, podle kterých budou muset týmy použít přeplňované šestiválce o objemu 1,6 litru. Celý šampionát se tak svým způsobem vrací do 80. let, tedy do éry přeplňovaných monster s výkonem okolo 1500 koní.

Svou troškou do mlýna nyní přispěl Renault, jehož působení v F1, ať už přímé či nepřímé, je protknuto několika tituly mistra světa. Francouzská automobilka představila na pařížské letecké přehlídce nový přeplňovaný vidlicový šestiválec o objemu 1,6 litru, který disponuje výkonem 447 kW/608 koní. Klasický spalovací motor však doplňují ještě dva generátory. Zatímco první MGU-K o výkonu 120 kW/163 koní je spojen s klikovou hřídelí, druhý MGU-H generuje elektřinu a je spojen s turbodmychadlem, jehož rychlost může ovlivňovat. Kombinovaný výkon celé soustavy je 566 kW/770 koní. Na celý závod o délce zhruba 300 km spotřebuje motor pouze 100 kg paliva.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: