Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Prezident Zeman mluví o zákazu rally

Sport

06.05.2013

Prezident Miloš Zeman by nejraději omezil nebo zrušil všechny nebezpečné sport, rally nevyjímaje. Souhlasíte s ním?

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Asi si všichni pamatujeme loňskou tragickou rallyovou sezonu na našem území. Například na slavné Barum Rally zahynul divák poté, co závodní Subaru Impreza vyletělo z trati a usmrtilo jednoho z přihlížejících. Největší tragédie se ale stala na RallyShow Uherský Brod, kde zemřely čtyři dívky včetně sedmileté školačky. Z nedávných záběrů je nicméně zřejmé, že dívky stály na opačné straně bezpečné zóny. Některé z nich navíc měly dřívější zkušenosti ze závodů jako součást pořadatelské služby, která je vyškolena ohledně bezpečnosti na trati a ve jejím okolí.

Miloš Zeman by nejraději všechny nebezpečné sporty omezil nebo přímo zrušil. Chápeme, že především loňská sezona byla velmi tragická, nicméně zejména nehoda na rally u Uherského Brodu nejde na vrub jen posádce závodního vozu, ale především nerespektování bezpečnostních pravidel. Prezident Zeman navíc použil zcela demagogickou rétoriku, podle jeho slov je rally sportovní odvětví, které vede diváky k přesvědčení, že i oni jsou mistři světa a když si sednou za volant, mohou jezdit jako rallyoví jezdci. Pokud bychom se tedy řídili tímto argumentem, museli by naši legislativci postavit mimo zákon také filmy a seriály, ve kterých se objevují automobilové honičky.

Myslíme si, že podobné uvažování je naprosto hloupé a iracionální. Pokud si někdo skutečně myslí, že po shlédnutí jednoho závodu nějak zázračně nabude řidičských zkušeností, je to spíš případ pro psychiatra. Politici by udělali mnohem lépe, pokud by vyřešili mnohem palčivější otázky, například nový zákon o autoškole, o kterém se mluví již roky. Ruku v ruce by se konečně také mohla změnit role Policie ČR, která by měla působit preventivně, nikoliv represivně. Nějaká změna se v tomto ohledu ale dá těžko očekávat, což dokumentují například slova nového ředitele Dopravní policie ČR, který si z vybírání pokut udělal svou prioritu.

Nemůžeme zpochybňovat fakt, že motoristický sport je podobně bezpečný jako šachy. Nicméně velká část smrtelných nehod, při kterých zemřeli diváci, byla způsobena především absolutním nerepektováním bezpečnostních nařízení ze strany diváků. Z nedávné zkušenosti z letošního ročníku Rallye Šumava však můžeme říci, že bezpečnost byla v tomto případě ukázková, v několika případech stáli diváci snad až příliš daleko od trati, což je ale vlastně v pořádku. Rozhodně souhlasíme s tím, že bezpečnost je na podobných akcích nejvyšší prioritou. Nicméně zejména v případě rally nelze zajistit absolutní bezpečnost po celé délce trati. Nelze ani zaručit to, že nějaký, s prominutím, bezmozek sedne do svého sériového vozu neurčitého stáří a nebude si hrát na závodníka v běžném provozu. Každopádně jak to bývá v ostatních případech, zákaz nic nevyřeší, naopak.

A co myslíte vy? Má podle vás Miloš Zeman pravdu? Nebo jsou jeho argumenty populistické a mimo mísu?

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: