Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

MotoGP: Poslední letošní závod vyhrál Pedrosa

Sport

11.11.2012

O všech titulech již bylo rozhodnuto před dnešním závodem, i tak ale průběh všech tří závodů nabídl velmi zajímavý průběh. Dařilo se i českým jezdcům, kdy Kornfeil i Abraham skončili ve svých třídách na skvělém sedmém místě.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Závod třídy Moto3 se odehrával na modré trati, takže o drama nebylo nouze. Do závodu nejlépe odstartoval Luis Salom, jehož následovali Oliveira, Márquez, Rossi a Vazquez. V průběhu prvních kol si vedoucí trojice jezdců odtrhla od zbytku a utvořila si menší náskok. Saloma pak ve vedení na chvíli vystřídal Márquez, jenž však doplatil na přílišnou snahu, upadl a odstoupil ze závodu.

Během závodu se do čela postupně vypracoval Sandro Cortese, který první pozici držel až do posledního kola, kdy ho předjel jeho týmový kolega Danny Kent, který si vítězství udržel až do konce. Na třetím místě nakonec dojel malajský závodník Zulfahmi Khairuddin, pro něhož je to druhé pódiové umístění v kariéře. Skvělým výsledkem se blýskl Jakub Kornfeil, který dojel ve Velké ceně Valencie na výborném sedmém místě.

Celkové pořadí třídy Moto3 tedy ovládl Sandro Cortese, druhé místo si nakonec udržel Luis Salom, který se postupně propadl až na desáté místo. Třetí pak skončil Maverick Viňales. Jakub Kornfeil si obsadil celkové patnácté místo.

I silnější třída Moto2 se jela na mokrém okruhu. Marc Márquez sice obsadil ve včerejší kvalifikaci druhé místo, díky penalizaci ale startoval až z chvostu startovního pole. Nicméně ani tato nepříjemná situace letošního světového šampiona nesrazila na kolena a během závodu se dokázal tento španělský jezdec propracovat až na čelní příčky. Vítěz včerejší kvalifikace však takové štěstí neměl. Po kolizi a propadl se do půlky startovního pole. I přes stíhací jízdu však skončil až na osmém místě.

Naproti tomu Marc Márquez, který startoval až z poslední třiatřicáté pozice, zažil jeden z nejlepších závodů kariéry. I přes to, že titul mistra světa měl již v kapse, se nevzdal a vynikající jízdou se dostal až na první místo, které si udržel až do konce. Na druhé pozici dojel Julian Simon, oba borce pak na stupních vítězů doplnil Nicolas Terol.

Stav po poslední Velké ceně letošního roku zní následovně – první Márquez, druhý Espargaro a třetí Andrea Iannone.

Závod nejprestižnější kategorie MotoGP nebyl jen poslední Velkou cenou letoška, pro Caseyho Stonera také posledním závodem vůbec. Tento australský jezdec a dvojnásobný mistr světa z let 2007 a 2011 se rozhodl, že ve svých 27 letech ukončí závodní kariéru.

Během závodu trať oschla, takže jezdci přešli na motocykly s pneumatikami do sucha. I tak se ale závod neobešel bez pádů. Kolizi se tentokrát nevyhnul ani čerstvý mistr světa Jorge Lorenzo, jenž upadl v sedmnáctém kole. Do čela se tak dostal jeho krajan Dani Pedrosa a ten si první místo pohlídal až do konce. Se ztrátou necelých 38 sekund dojel druhý Japonec Katsuyuki Nakasuga, jenž pro tento závod nahradil Bena Spiese. Zdá se, že tento tah se týmu Yamaha Factory Racing velmi vydařil. Dá se tedy očekávat, že se s tímto jezdcem uvidíme i v roce 2013. Na třetím místě nakonec dojel loučící se Casey Stoner, pro něhož je bronzová příčka jistě důstojným rozloučením. Skvěle zajel také Karel Abraham, jenž sedmým místem vyrovnal svůj nejlepší výsledek ve třídě MotoGP.

I přes Lorenzův pád se na prvních dvou místech nic nezměnilo. Titul tedy patří Lorenzovi, druhý skončil další Španěl Dani Pedrosa a Stonerovi patří celkové třetí místo. Karel Abraham obsadil celkově 14. místo.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: