Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Ve Velké ceně Abú Zabí zvítězil Räikkönen

Sport

04.11.2012

Průběh závodu v největším z emirátů nabídl velmi napínavou podívanou. Vítěz sobotní kvalifikace Lewis Hamilton odstoupil kvůli technickým problémům, takže z vítězství se radoval Kimi Räikkönen, pro kterého je to první vítězství od Velké ceny Belgie v roce 2009.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

Ještě před samotným startem se třetí z kvalifikace Sebastian Vettel musel se svou pozicí rozloučit, neboť komisaři uznali, že odstavením svého vozu po skončení včerejší kvalifikace porušil pravidla. Do závodu tak odstartoval z boxové uličky, čehož tým Red Bull Racing využil k rozsáhlým úpravám na Vettelově voze. Kromě upravené aerodynamiky byla vyměněna také převodovka. Tyto změny měly Red Bullu zajistit mnohem vyšší maximální rychlost, jelikož v tomto ohledu patří této stáji poslední místo ze všech týmů.

Po startu závodu se na čele držel Hamilton následovaný Räikkönenem. V devátém kole došlo k vážné kolizi mezi Rosbergem a Kartykejanem. Na trať tedy vyjel safety car, který se zde zdržel následujících 6 kol. Další drama přineslo kolo dvacáté. Lewis Hamilton musel z vedoucí pozice odstoupit kvůli technickým potížím a popáté v letošní sezóně neuvidí cílový praporek. Do vedení se tedy dostal do té doby druhý Kimi Räikkönen.

Sebastian Vettel se navzdory startu z boxů probojoval během závodu až na čtvrté místo. Dařilo se také Fernandu Alonsovi, který také neměl zrovna výhodou pozici na startu. Pořadí ke konci závodu vypadalo následovně: první jezdil Räikkönen, druhé místo držel Alonso, na třetím místě se nacházel Jenson Button a čtvrtou pozici držel Vettel. Německému šampionovi se však podařilo dostat před Jensona Buttona a třetí místo udržel až do konce. Závěr závodu přinesl urputnou snahu Fernanda Alonsa, který se rozhodně nechtěl spokojit se druhým místem. Závod se však blížil ke konci a finský pilot Lotusu si první místo nenechal vzít. Pro Kimiho Räikkönena je vítězství v Abú Zabí prvním od triumfu v Belgii v roce 2009. Fernando Alonso díky druhé pozici mírně stáhl náskok celkově vedoucího Vettela, který dojel třetí a dva závody před koncem má náskok deseti bodů. Na čtvrtém místě dojel Jenson Button s McLarenem, body za páté místo si připsal Pastor Maldonado. Desítku bodovaných pak doplnil Kobajaši, Massa, Senna, Paul di Resta a Ricciardo.

Dva závody před koncem letošní sezony tak není ještě rozhodnuto o šampionovi pro rok 2012. Druhý Fernando Alonso neponechá nic náhodě, takže se můžeme těšit na velmi dramatický a napínavý souboj až do úplného konce.  

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: