magazíny

Deštivou Velkou cenu Malajsie vyhrál Pedrosa

Sport

21.10.2012

Velkou cenu Malajsie zásadním způsobem ovlivnilo počasí. Díky silnému dešti byly odloženy a následně předčasně ukončeny závody tříd Moto2 a MotoGP. Z vítězství v nejprestižnější třídě se nakonec radoval Dani Pedrosa, Abraham dojel desátý.

Autor:Ondřej ŠámalFoto:

V nejslabší třídě si již teď titul zajistil německý jezdec Sandro Cortese, který v Malajsii vyhrál. Skvělým výsledkem se blýskl domácí Zulfahmi Khairuddin, který po včerejším vítězství v kvalifikaci dojel na výborném druhém místě. Na třetím místě skončil další závodník z Německa Jonas Folger. Jakub Kornfeil ztratil oproti sobotní kvalifikaci dvě místa a tudíž skončil na 16. místě, Josep Rodriguez z české stáje FGR Honda dojel pětadvacátý.

Již během závodu nejslabší třídy se však nad okruhem v Sepangu začaly tvořit dešťové mraky, které naplno udeřily před následujícím závodem Moto2. Start byl tedy o 30 minut odložen. Mokrá trať si pak během závodu, který byl nakonec ukončen v sedmnáctém kole z celkových devatenácti, vyžádala několik pádů. Mezi jezdci, kteří neviděli cílovou čáru, byl i vedoucí muž šampionátu Marc Márquez. Bodová ztráta ale není tak fatální, jeho nejbližší pronásledovatel Pol Espargaro si nakonec připsal jen 5 bodů za 11. místo. Márquezovi tedy stačí v posledních dvou závodech 2 body a zajistí si titul mistra světa pro rok 2012.

Závod MotoGP byl kvůli nepříznivému počasí odložen o zhruba hodinu. Zhruba v polovině závodu však začala být trať opět nebezpečně mokrá, na což doplatilo hned několik jezdců. Mezi nimi byl například Ben Spies, jenž byl po pádu převezen do Medical centra na vyšetření levého ramene. 4 kola před cílem byl závod přerušen a jezdci tak zamířili do boxů. Vzhledem k neustále zhoršujícím se počasí všichni očekávali ukončení závodu, komisaři ale překvapili a závod měl být nakonec restartován. To už ale o sobě příroda dala pořádně vědět a kromě deště se přidal i silný vítr. Vedení závodu nakonec restart zrušilo a konečné pořadí jezdců určilo 13. kolo. Z vítězství a plného bodového zisku se nakonec radoval Dani Pedrosa, který tak o 5 bodů stáhl náskok Jorge Lorenza, jenž dojel druhý. Ze třetího místa se radoval Casey Stoner. Karel Abraham si nakonec připsal 6 bodů za 10. místo.