Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Hamilton vyhrál v Maďarsku

Sport

29.07.2012

Velkou cenu Maďarska vyhrál z pole-position Lewis Hamilton a to i přesto, že se přeci jenom musel bránit soupeřům. Zbylá dvě místa na stupních vítězů patří Lotusům v pořadí Räikkönen, Grosjean.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Velká cena na maďarském Hungaroringu byla asi nejméně dramatickým závodem letošní sezóny. V Maďarsku se špatně předjíždí a ačkoli se to tvrdí i o jiných tratích, které už letos máme za sebou a kde o dramata nebyla nakonec nouze, v Maďarsku byl vcelku klid. Předjížděcích manévrů bylo minimum, DRS na cílové rovince tentokrát mnoho jezdcům nepomáhalo.

Nejdůležitějším výsledkem maďarského závodu je fakt, že v čele zvýšil svůj náskok Fernando Alonso a to i přesto, že dojel až pátý. Jenže jeho nejbližší pronásledovatel Webber byl až osmý.

Start GP Maďarska se vlastně konal nadvakrát. Ten první byl totiž zrušen a jezdci odjeli do druhého zaváděcího kola. Při rozjezdu do něj ale zůstal na  roštu stát Michale Schumacher. Těžko říci, zda byl start odložen právě kvůli jeho potížím.

Druhý pokus už vyšel. Vettel se po vnějšku snažil útočit na Grosjeana, ale nevyšlo mu to a tak jej pro změnu předjel Button. Alonso postoupil na páté místo. Na startu ztratil několik pozic Maldonado, výrazněji postoupil Rosberg.

Schumacher byl po startu z boxů hned po prvním kole v boxech, Räikkonen si stěžoval na nefunkčnost Kers. Schumacher si vybíral smůlu po velkých dávkách, byl komisaři vyšetřován za rychlou jízdu v boxech. A později dostal i trest. Hamilton po dvou kolech už výrazněji Grosjeanovi poodjel.

Pořadí krátce po startu bylo tedy Hamilton, Grosjean, Button, Vettel, Alonso, Räikkönen, Webber, Senna, Massa, Hülkenberg, Rosberg, Maldonado, Pérez, Di Resta, Ricciardo, Vergne, Kovalainen, Petrov, Kobayashi, Pic, Glock, De la Rosa, Karthikeyan a Schumacher.

V pátém kole zajel nejrychlejší čas Grosjean. A o kolo později to opět zopakoval. Rozdíly časů oproti Hamiltonovi ale nebyly příliš výrazné, takže celkový odstup zůstával v podstatě stejný. Kobayashi byl brzy v boxech a nazul tvrdší směs. Vettel začal asi v jedenáctém kole stahovat Buttona, ale opět to bylo jen velmi postupné přibližování.

Button zamířil do boxů v závěru svého 15. kola.Vrátil se těsně před Sauberem Péreze na 10. místě. V boxech byli i Hülkenberg a Maldonado. Kobayashi se tou dobou posunul na 18. místo, Schumacher na 21. O kolo později zamířili do boxů ze 7. pozice Senna, Rosberg a Di Resta. Rosberg se zastávkou dokázal dostat před Hülkenberga. Vettel zamířil do boxů na konci 17. kola, následoval ho Alonso. Vettel Buttona nepřeskočil, Alonso se vrátil za Péreze.

V nájezdu do 19. kola v boxech Hamilton a také Massa, Hamilton vyjel na 4. pozici, jeho zastávka byla trochu pomalejší (4,2 sekundy). Grosjean zamířil do boxů o kolo později, před Hamiltona se nedostal. Alonso se ve 20. kole dostal před Péreze ve výjezdu do kopce. Räikkönen v boxech ve 21. kole a s ním i Webber, ti tedy vyklidili první a druhé místo. Webber se ale nedostal před Alonsa, Räikkönen to dokázal. Jezdci v této fázi přezouvali na tvrdší směs, výjimkou byl Vettel, který měl měkčí gumy a mohl tak tlačit na Buttona. Měkčí měl také Grosjean a Räikkönen. Senna si po vnějšku zatáčky č. 2 poradil s Pérezem, ten pak zamířil na konci kola do boxů.

Webber se dotahoval na Alonsa, Grosjean zajížděl opět pravidelně nejrychlejší kola a dotahoval se na Hamiltona. Podobně Vettel stáhl Buttona. Webberův tlak na Alonsa ale po pár kolech povolil. Pořadí se dlouho nijak neměnilo a to ani na zadních pozicích. Button zamířil do boxů ve 35. kole, přezul z tvrdých pneumatik na měkké a vrátil se za Sennou. Na tvrdých pneumatikách tak vydržel méně než Vettel na měkkých. Touto taktikou asi McLaren Buttonovi zničil závod.

Vettel do boxů ve 39. kole, vrátil se těsně před Sennu, který za sebou vezl Buttona. Grosjean v boxech o kolo později a vrátil se před Vettelem, Webber zajel také a vrátil se desátý. Hamilton byl v boxech ve 41. kole, vrátil se před Alonsem, který ještě v boxech podruhé nebyl. Před ním byl jen Räikkönen, který také v boxech nebyl. Senna zamířil do boxů ve 43. kole, což jistě ulevilo Buttonovi, který před něj nemohl najít cestu a nabral obrovskou ztrátu.

Grosjean tlačil na Alonsa a a sebou už měl Vettela, stíhat se je vydal právě Button. Jenže Alonso zamířil do boxů a ve stejném kole tam zamířil i Massa. Massa se vrátil na devátém místě za Sennou, před ním byl Alonso. Räikkonen se z boxů vrací těsně před Grosjeana a oba týmoví kolegové si to v první zatáčce rozdali o druhé místo. Fin nakonec tento souboj vyhrál. Button byl ve 46. kole v boxech už potřetí. Button tak spadl na sedmé místo za Alonsa.

Pořadí ve 48. kole bylo Hamilton, Räikkönen, Grosjean, Vettel, Webber, Alonso, Button, Senna, Massa, Rosberg, Hülkenberg, Maldonadno, Di Resta, Pérez, Kobayashi, Ricciardo, Vergne, Schumacher, Kovalainen, Petrov, Pic, Glock, De la  Rosa a Karthikeyan.

Räikkönen v tu chvíli poměrně výrazně stahoval Hamiltona, 18 kol před cílem byl mezi nimi rozdíl jen 1,2 sekundy.  Maldonado dostal penalizaci průjezd boxy za kolizi s Di Restou při jeho předjíždění. Tu si odpykal v 53. kole. Webber v boxech v 56. kole, opět nazul měkké pneumatiky. Vrátil se na osmém místě před Massu.

Vettel zamířil do boxů v 59. kole. a vrátil se těsně před Alonsa. Ten se před něj zkoušel dostat z vnějšku vracečky, ale nedokázal to. Schumacher v 60. kole odstoupil z 18. místa. Räikkönen nakonec cestu před Hamiltona nenašel, takže v cíli se mohl těšit z vítězství.

V cíli byl tedy první Hamilton, za ním Räikkönen a s odstupem třetí Grosjean. Vettel byl čtvrtý se ztrátou jen jedné sekundy na Grosjeana, zaútočit už nestihl. Alonso byl pátý, Button šestý, Senna sedmý a Webber, osmý. Devátý byl Massa, bodovanou desítku uzavřel Rosberg.

Mimo desítku byl prvním jezdcem Hülkenberg, následovali Di Resta, Maldonado, Pérez, Ricciardo, Vergne, Kovalainen, Kobayashi, Petrov, Pic, Glock a De la Rosa. Špatný víkend tedy měly Saubery. Kobayashi těsně před koncem závodu odstoupil, ale byl klasifikován a to až za Caterhamem Kovalainena.

V šampionátu nadále vede Alonso, který vlastně v čele ještě navýšil náskok. Druhý Webber totiž dojel až za ním. Posilovali tedy jezdci až na dalších pozicích, ti se k vedoucí dvojici přiblížili, stále ale zůstává Alonso neohrožen. V čele má totiž 164 bodů, druhý Webber jich má o 40 méně, tedy 124. Třetí v pořadí zůstává Vettel (122), za něj se zařadil Hamilton (117), který díky vítězství těsně přeskočil Räikkönena (116). Ze souboje o titul už pomalu vypadávají Rosberg, Button a Grosjean.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: