Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Technika: nová pravidla DTM

Sport

11.02.2012

Sezóna 2012 je pro DTM vstupem do další éry. Ke slovu přicházejí nové technické předpisy a do DTM se po dlouhých dvaceti letech vrací značka, která je s DTM silně spjata – BMW!

Autor:AutohitFoto:

Velkým nedostatkem DTM od jeho znovuzrození v roce 2000 byla víceméně jakákoli nepoužitelnost vozů v jiných šampionátech. Pomineme-li české okruhové mistrovství a další podobné anomálie, nebylo se starými auty kde závodit, a automobilky tak přicházely o možnost odprodeje starších aut. Závodění v DTM se stávalo neúměrně drahým špásem, což vyvrcholilo v srpnu 2009 zmrazením jakéhokoli vývoje a až do konce loňské sezony byly používány vozy specifikace 2008 a 2009.

NÁKLADY KLESAJÍ

Nové technické předpisy pro rok 2012 ale spoustu věcí mění, stavbu a provozování závodních vozů v DTM zlevňují a především nacházejí další uplatnění pro starší auta. To je také hlavní důvod, proč se do DTM BMW vrací. Auta postavená podle nové specifi kace bude možno od roku 2013 používat i pro závodění v japonském šampionátu GT a v nově vzniknuvší třídě přidružené k sériím Grand-Am a NASCAR. Takže proč toho nevyužít? Co je ale pro DTM nejdůležitější, to je rozšíření portfolia zúčastněných značek.

MOŽNÉ ROZŠÍŘENÍ

Prozatím na tři, ale to zdaleka nemusí být konečné číslo. Mluví se o možném návratu Opelu s kupé postaveným na podvozku Insignie, který by se dokonce mohl jmenovat Calibra. O možném vstupu do DTM údajně přemýšlejí Nissan a Lexus. Nezbývá než věřit, že po období, kdy od roku 2006 v DTM závodily pouze dvě značky, se konečně blýská na lepší časy. DTM by si to určitě zasloužilo.

MOTOR

Vidlicový osmiválec o objemu čtyři litry s výkonem okolo 500 koní je jedna z mála částí, která zůstává prakticky beze změny a zároveň je to spolu s aerodynamikou jedna z několika mála věcí, kterou si každá automobilka vyvíjí sama.

KAROSERIE

Do DTM se opět vracejí vozy s karoserií kupé – Audi A5 DTM, BMW M3 DTM a AMG Mercedes C Coupé DTM. Nové vozy budou výrazně odolnější proti případným haváriím. Zatímco monokok předchozí generace vozů DTM odolal síle 80 kN v přesně specifikovaném místě, monokok vozů specifikace 2012 vydrží zatížení 360 kN v jakémkoli místě po celé délce. Vozy budou také muset projít crash testy FIA, při kterých budou testovány na náraz absorbující struktury při čelním a zadním nárazu do pevné zdi.

BRZDY, ZAVĚŠENÍ A ŠASI

Všechny automobilky budou používat jednotné brzdiče, destičky a kotouče. ABS není povoleno. Také konstrukce zavěšení a celého šasi vozu je unifikována a všechny automobilky používají jednotnou konstrukci. To přispělo k výraznému snížení nákladů na vývoj a výrobu vozu DTM.

PŘEVODOVKA

Předpisy pro rok 2012 předepisují použití jednotné šestistupňové převodovky. Novinkou je řazení páčkami pod volantem.

PNEUMATIKY

Rok 2012 přináší do DTM větší a širší pneumatiky, než tomu bylo dosud. Všichni budou používat jednotné obutí, jehož dodavatelem bude Hankook. Širší pneumatiky znamenají lepší grip. Nové pneumatiky budou mít rovněž vyšší profil a víceméně se blíží pneumatikám používaným na protypech ve vytrvalostních závodech. Vpředu budou používány pneumatiky o rozměru 300/680 R18, vzadu 310/710 R18. To znamená, že přední pneumatiky u vozů specifikace 2012 budou širší než zadní pneumatiky vozů používaných v loňské sezoně.

AERODYNAMIKA

Nové technické předpisy výrazně omezují použití přídavných aerodynamických prvků. Největší změnou je pak konstrukce zadního křídla, které se z dvoupatrového mění na jednoduché, ovšem s mnohem většími rozměry. Tvar a velikost zadního křídla jsou unifikovány, aerodynamické řešení zbytku karoserie je ale plně v kompetenci každé automobilky. Spolu s motorem je aerodynamika jedna z mála věcí, kterou si každá automobilka vyvíjí vlastními silami.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: