magazíny

Loeb vyhrál Monte Carlo

Sport

22.01.2012

Sébastien Loeb vyhrál první letošní závod seriálu WRC. Už po šesté tak v kariéře zvítězil v Rallye Monte Carlo. Se svým Citroënem DS3 WRC podnik jednoznačně ovládl. Druhé místo patří Danimu Sordó s továrním Mini Countryman WRC.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Posádka Loeb – Elena ovládla letošní úvodní podnik seriálu WRC zcela jednoznačně. Po sobotě odcházela spát s pohodlným náskokem dvou minut a 41,6 sekundy. V neděli už byla na pořadu dne pouze jedna Power Stage s délkou 5,16 kilometru. Loebovi tak prakticky stačilo v této rychlostní zkoušce nehavarovat a dojet, ztrátu už nikdo nemohl dohnat.

Loeb ale své vítězství potvrdil stylově a superspeciálku rovnou vyhrál. Tím si na konto připsal nejen 25 bodů za celkové vítězství v soutěži, ale i tři body navíc za vítězství v tomto závěrečném testu. Z Monte Carla tak Loeb s Elenou odjíždějí s maximálním počtem bodů.

Druhé místo vybojoval po dramatické bitvě Dani Sordó s továrním Mini John Cooper Works WRC. Pro Mini je to mimochodem první pódiové umístění od roku 1967, kdy Rauno Aaltonen dosáhl dokonce na celkové vítězství.

Třetí místo získal pro tovární Ford  Fiesta RS WRC matador Petter Solberg. Ten se k Fordu vrátil po více než deseti letech a výsledek pro něj znamená vůbec první pódium v Monte Carlu v jeho kariéře. Pro Ford i Solberga tak jde o velmi povzbudivý začátek sezóny.

Čtvrtý dojel opět na Citroënu Mikko Hirvonen, který si připsal i dva body za druhé místo v závěrečné superspeciálce. Páté místo získal Rus Evgeny Novikov s Fiestou týmu M-Sport. V bodovém přídělu mu patří i bod za třetí místo v závěrečné superspeciálce.

Šesté místo získal Francois Delecour, opět s Fordem M-Sport. Delecour se k rallye vrátil poprvé od roku 2002 a závěrečnou superspeciálku nechal odřídit svého navigátora Savignoniho, který takto stylově ukončil kariéru. Sedmý dojel Francouz Campana s továrním Mini, osmé místo ukořistil Estonec Tanak s dalším Fordem týmu M-Sport. Devátý skončil po dramatickém souboji náš Martin Prokop se svou soukromou Fiestou. Jen o pouhých 5,9 sekundy překonal desátého Portugalce Arauja na soukromém Mini.