Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Peugeot se stahuje z Le Mans

Sport

20.01.2012

Automobilka Peugeot oznámila, že se stahuje z vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans. Letos přitom měly její prototypy opět závodit o vítězství, firma ale celý program zastavila.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Peugeot se se svými dieselovými hybridními speciály nezúčastní letošní čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans. Vozy, které byly podle výsledků v předchozích sezónách opět mezi favority, jsou ze závodu staženy a automobilka se rozhodla ukončit jejich vývojový program.

Tento pro fanoušky značky i Le Mans nemilý krok zdůvodňuje automobilka současnou neutěšenou finanční situací v Evropě. Je pravdou, že mateřský koncern PSA patří vedle Fiatu a Renaultu mezi současnou krizí nejpostiženější automobilky. Prodeje PSA se v Evropě vloni propadly o devět procent (Fiatu o 12 a Renaultu o 8 procent). Francouzský koncern tak zvýšil na druhém místě svou ztrátu na největší evropskou automobilku Volkswagen.

Peugeot se podle vyjádření představitelů automobilky chce v letošním roce soustředit právě na vylepšení prodejů a hodlá k tomu použít i peníze ušetřené právě stažením z Le Mans. Automobilka nenaznačila, kdy by se do Le Mans mohla vrátit. Sesterský Citroën prozatím žádné plány na stažení z Rallye podle všeho nemá.

Pro letošní ročník Le Mans je odstoupení Peugeotu velkou ztrátou. Po dlouhé době se totiž mohly o vítězství v nejprestižnější kategorii prototypů utkat hned tři tovární týmy – Audi, Peugeot a Toyota. Vzhledem k nově ohlášené účasti Toyoty tedy alespoň budou mít tovární prototypy Audi důstojné soupeře, byť je otázkou, jak na tom japonská automobilka při svém návratu výkonnostně bude.

Peugeot naposledy v Le Mans zvítězil v roce 2009, Toyota i přes třináct účastí nikdy. Automobilka ale dodnes drží s typem GT-One rychlostní rekord na jedno kolo.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: