Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Mini vyhrálo Dakar 2012

Sport

17.01.2012

Automobilka Mini opět vítězí v rallye, a to rovnou v té nejnáročnější. Mini se totiž stalo šampiónem letošního ročníku legendární Rallye Dakar. Početná česká účast v kamionech přiváží jen dílčí úspěchy, nejlépe skončila Tatra Martina Kolomného na sedmém místě. Motocykly ovládl Francouz Despres, čtyřkolky pak argentinští bratři Patronelliové.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Další ročník Rallye Dakar je za námi. Soutěž, která se od roku 2009 jezdí v Jižní Americe, opět letos prověřila výdrž strojů i lidí a dovedla být krutá k favoritům. Ostatně, přesvědčil se o tom i Aleš Loprais, jehož Tatra skončila na střeše při přejezdu mezi měřenými úseky v deváté etapě.

Dakar tedy někomu přinesl smůlu, pro jiné ale velké štěstí. Asi nejvíce se raduje samotná automobilka Mini, která po řadě let opět dokázala zvítězit v některém podniku Rallye. Vítězně dovezl vůz Countryman do cíle Francouz Stéphane Peterhansel. Připsal si tak desátý dakarský triumf ve své kariéře, šest jich přitom má z motocyklů. Mini pak přivezl vítězství v premiérové sezóně.

Druhé místo obsadil Peterhanselův stájový kolega, Španěl Joan Roma, takže radost Mini je dvojnásobná. Naopak naštvaní jsou Robby Gordon a vítěz minulého ročníku Nasser al-Attiyah, kteří ve svých Hummerech H3 drželi s Mini krok. Gordon dostal penalizaci kvůli podezření použití nepovoleného systému dofukování pneumatik a al-Attiyah odstoupil kvůli technickým potížím. Třetí místo na letošním Dakaru tak patří Ginielu de Villiers, bývalému pilotu továrního týmu Volkswagenu, který z letošního ročníku vycouval.

De Villiers tak jako náčiní použil Toyotu Hilux, která byla postavena už podle přísnějších pravidel pro příští ročník. Jihoafričan tak doufá, že napřesrok, kdy se Rallye Dakar vrátí na africký kontinent, bude ještě konkurenceschopnější.

Kategorii motocyklů ovládl Francouz Despres na stroji KTM, druhý skončil na stejném stroji Španěl Coma. Třetí místo ukořistil Helder Rodriguez z Portorika s Yamahou. Čech Jan Veselý obsadil 65. pozici. Kategorii čtyřkolek ovládli Argentinci se stroji Yamaha. První a druhé místo patří bratřím Patronelliům, starší Alejandro porazil mladšího Marcose. Třetí byl Tomas Maffei.

V Česku tradičně sledovanou kategorii kamionů ovládl Nizozemec Gerard de Rooy se strojem Iveco. I druhé místo patří stejné značce kamionů, dosáhla na něj opět Nizozemská posádka včele s Hansem Staceym. Ruskému Kamazu patří až třetí místo a to zásluhou nováčka Ardavichuse. Martin Kolomný s Tatrou dojel sedmý, Jaroslav Valtr s Liazkou pak dvanáctý.

Příští rok se Dakar i s upravenými pravidly v některých kategoriích vrací do Afriky. Doufejme, že českým posádkám a pilotům přinese ročník 2013 více štěstí.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: