Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Maserati Quattroporte - Lehce otupený trojzubec

Magazín

18.05.2013

Doba je neúprosná, doba je zlá. Byť se nové Maserati Quattroporte může tvářit jako ještě lepší kočár kombinující neslučitelné, těžko poneseme rapidní změnu jeho identity.

Autor:Adam ŠrámekFoto:

Stejně jako Porsche 911, oslavuje i italské Quattroporte (v překladu 4 dveře) v letošním roce 50 let. Že se nejedná o žádného nováčka, ale o zaběhnutý a velmi dobře známý model, který se vždy zaměřoval na pohodlí posádky a zároveň na adrenalinové vyžití svého řidiče, to je na beton jasné. Výročí automobilka oslavuje se zbrusu novou, již 6. generací. Ta se profiluje způsobem, jakým by snad chtěla za každou cenu vyměnit svá kouzla a přednosti za prodejní čárky. A o čem že se tu vlastně bavíme? Například o absenci libozvučného sametového atmosféricky plněného osmiválce pod kapotou, o prostornější kabině a zavazadelníku a také možnosti volby pohonu všech kol.

Opět s Ferrari

Minulá generace vyvíjená designérským studiem Pininfarina byla známa technikou od Ferrari, pod jehož křídla Maserati v rámci Fiat Group spadlo v roce 1997.
Tah to nebyl špatný, neboť Maserati zvýšilo kvalitu svých produktů a pod přední kapotu umístilo skvostný osmiválec od Ferrari, jenž týral zadní pneumatiky. Nejprve to byla 4.2 a později i objemnější 4.7 (440 koní), které uměly s pomocí mistrovsky laděných výfuků nádherně hrát rozmanité kakofonie. Obáváme se, že novinka bude kvůli dvojici turbodmychadel (obě verze) o mnoho tónů chudší. A co teprve V6! Na druhou stranu novinku pohánějí jednotky s daleko vyšším točivým momentem (viz box), které podle zprávy vyvinulo Maserati Powertrain a budou montovány u Ferrari v Modeně. Nový osmiválec twinturbo disponuje na svoji třídu rekordní hodnotou 139 koní na litr a má být o 20 % úspornější než předchozí atmosféra.

Seznam kapitol

Drobeček? Ani náhodou

Italský sedan se nám dle moderních trendů o něco víc rozplácl. Jeho karoserie narostla na délku až na 5,262 met-ru, šířka dosahuje 1948 mm, výška pak 1481 mm. I ta největší 21palcová kola na Quattroporte tedy vypadají jako 15ky na Fabii. Nejpodstatnější změnou je protažení rozvoru o 107 mm na 3170 mm, což se tučně podepsalo na zvětšeném prostoru pro zadní pasažéry a také na zavazadelníku. Ten se nyní pyšní objemem 530 litrů.
Na údajně ještě lepších jízdních vlastnostech, jaké jsou ve spojení se slovem sport pro tento vůz synonymem, se bude podílet v prvé řadě až o 100 kg nižší hmotnost. Přesto nečekejte keňského maratonce lehkého jako pírko, ale minimálně 1860 kg vážícího sprintera. Celkové rozložení hmoty na jednotlivé nápravy v poměru 50:50 ovšem sehraje velmi kladnou roli. Navíc vpředu najdeme dvojité lichoběžníky, vzadu pak údajně nejlepší řešení s pětiprvkem. Komu nebudou stačit standardní brzdy s ocelí, bude moci volit karbon-keramiky. Otravným převodovkám předchůdců už je také konec. Quattroporte se totiž zařadilo do fronty před továrnu ZF, kde v současnosti prodávají 8stupňové automaty s hydrodynamickým měničem jak housky na krámě.

Seznam kapitol

Kanceláři, na okruh ne!

Působí reprezentativněji, mohutněji. Podle masky si ho ale s ničím nespletete. Přes vynikající jízdní vlastnosti Quattroporte po okruhu jezdit nebude, neboť značně „zluxusnělo“. Vzadu dostalo kromě značné porce místa navíc i dvojitá skla pro větší separaci posádky od okolí, volitelnou dvojici obrazovek, celkově kvalitnější materiály, velkou dotykovou obrazovku vpředu, armádu USB portů pro přední i zadní řadu sedadel, WiFi připojení k internetu na palubě, 4zónovou klimatizaci, elektrické nastavení všech sedadel i jejich ventilaci. Lepší audio-aparatura také napovídá, že tady už zvuk motoru nebude tím hlavním tématem konverzace. Budoucí majitel může volit 4 či 5místnou variantu. Díky tomu se
v portfoliu Maserati uvolnilo místo pro menší a mnohem sportovnější vůz. Tipujeme bratříčka pro Alfu Romeo 4C! 

Seznam kapitol

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: