Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Lincoln MKC concept - Příslib lepších zítřků

Magazín

26.04.2013

Nedávno představeným konceptem MKC ukazuje prestižní divize amerického koncernu Ford, značka Lincoln, svoji představu o luxusním kompaktním SUV.

Autor:AutohitFoto:

Lincoln, patřící do portfolia koncernu Ford, platil po léta spolu s konkurenčním Cadillacem od GM za špičku americké produkce automobilů. Zatímco zmíněný Cadillac dnes nabízí automobily žádané i na náročném evropském trhu, osud Lincolnu je mnohem méně povzbudivý. V Evropě se s těmito vozy vůbec nesetkáte, a dokonce ani v USA nejsou prodeje vozů této značky zrovna zářné. I přes meziroční nárůst prodejů nových aut v USA o 13 procent zaznamenala luxusní divize Ford Motor Company další propad, a to o 4 procenta. Lincolny prostě Američané nějak nechtějí. Snad i proto má být součástí ozdravné kúry Lincolnu i nový Continental, kterého se ale zřejmě nedočkáme dříve než v poměrně vzdáleném roce 2025. Hodně si ale představitelé značky slibují na rychle se rozvíjejícím trhu v Číně.
Dle vyjádření Jima Farleyho, viceprezidenta globálního marketingu Lincolnu, leží největší potenciál v blízké budoucnosti v kompaktních crossoverech, které jsou zejména v USA na vzestupu. A to je jistě hlavní důvod, proč právě sem Lincoln s novým MKC míří.

Součást ofenzivy

Studie MKC si svůj debut odbyla na letošním autosalonu v Detroitu (NAIAS). Poněkud nic neříkající označení zapadá do současného konceptu a je analogií zejména k loni představené druhé generaci 4,9 m dlouhého luxusního sedanu MKZ. Zejména přední část obou vozů si je velice podobná, na evropské zvyklosti ale snad až příliš avantgardní.
Že jde zatím jen o koncept, v této podobě sotva zralý pro sériovou výrobu, dokazuje řada detailů. Třeba tradiční vnější kliky dveří sice technika umí dnes již nahradit, avšak bezpečnostní předpisy jí v tomto směru stavějí hráz. V sázce je možnost vyproštění posádky po havárii. Při pohledu na přední část je jasné, že vůz sází výhradně na světlomety typu LED, ale to už dnes známe i ze sériových vozů, kupříkladu Audi.
Panoramatická střecha nemá na první pohled žádné stínění. Zda je uplatněna technologie samočinného stmívání v závislosti na množství světla, podobně jako u nového Mercedesu- -Benz třídy SLK, není jasné.
Celkový design vozu má vyjadřovat novou firemní identitu, reprezentovanou již zmíněným velkým sedanem MKZ. Naživo jsem MKC samozřejmě neviděl, ale na připojených snímcích vůz působí robustně.

Seznam kapitol

Kuga základem?

Jak je na tom MKC po technické stránce, není zcela jasné. Některé zdroje uvádějí, že základem pro stavbu vozu se stala nová generace Fordu Kuga či přesněji řečeno Ford Escape. V zásadě by tak MKC mělo být jakousi jeho luxusnější variantou, v maximálně možné míře těžící z jeho techniky.
To znamená platformu shodnou s Fordem Focus 3. generace a tomu odpovídající pohonné jednotky. Základem je známá 1.6 EcoBoost. Zda bude nabízena i pro luxusní Lincoln, ale není jasné. Zcela určitě ale bude jeho kola roztáčet větší dvoulitr EcoBoost. Špičkovým agregátem, nabízeným pro Escape, je hybridní 2.5 využívající známý Atkinsonův cyklus pro zajištění maximální úspornosti a příznivých emisí. Samozřejmostí, jak se na správné SUV sluší, bude stálý pohon všech kol, nabízený minimálně u vyšších verzí. Podobně jako u Escapu se ani tady zřejmě nepočítá s manuální převodovkou. Stačit musí samočinná šestistupňová.

Seznam kapitol

Avantgardní i uvnitř

MKC je samozřejmě studie, takže i interiér je pojat dosti nekonvenčně, byť samozřejmě v rámci zvyklostí značky značně luxusně. Zajímavé je uspořádání sedadel, kdy vzadu nenajdete typickou lavici pro trojici cestujících, nýbrž dvě samostatná křesílka po stranách středové konzoly. Toto řešení je známé zejména z luxusních limuzín, případně i z nového Range Roveru, o kterém píšeme jinde v tomto vydání Autohitu.
Přesto je to právě kabina, která ukazuje, že sériová výroba tohoto vozu není nemožná, přičemž k tomu stačí provést jen několik úprav. Zajímavě je vyřešeno ovládání samočinné převodovky. To nepoužívá obvyklou páku, nýbrž tlačítka vpravo na palubní desce. Je zajímavé, že toto řešení měla některá americká auta již od 50. let 20. století. Podobně provedeno to má již zmíněný velký sedan MKZ. 

Seznam kapitol

Nejmenší Lincoln

S délkou 4550 mm půjde nejen o nejmenší SUV Lincolnu, nýbrž pravděpodobně i o nejmenší vůz této značky vůbec. Vzhledem k tomu, jaká auta dříve křižovala ulice Spojených států amerických, asi ani není divu. Vůz je tak spíše evropský než americký, minimálně svými proporcemi. V porovnání s druhou generací Kugy je však studie Lincolnu o něco větší. Zajímavé je, že na výšku měří 1607 mm, a je tedy o nezanedbatelných 103 mm nižší než druhá generace Fordova evropského SUV. Kdy se Lincolnu dočkáme, jak se přesně bude jmenovat a zda jej vůbec někdy uvidíme v Evropě, je zatím nezodpovězenou otázkou.      

Seznam kapitol
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: