Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Chevrolet Corvette Stingray - Americké žihadlo

Magazín

30.04.2013

Bývaly doby, kdy evropské automobilky vyrábějící sportovní vozy nebraly Corvette příliš vážně. V sedmé generaci by měly svůj postoj přehodnotit.

Autor:AutohitFoto:

Stingray není pro Chevrolet nový název. Toto označení nesla už druhá generace vozů „Vette“, která přišla na trh přesně před 51 lety. Právě na tomto slavném jméně si chce nejnovější přírůstek „přihřát válce“.

Tradiční i moderní

Nemusíte být nutně odborníkem, abyste ve vozu poznali tradiční Corvette. Designéři se ale nebáli a ostrých linií najdete na karoserii více, než bývá zvykem. Nejen profil vozu je skutečně nádherný a patří ke Corvettám již od nepaměti. Kus odvahy si museli designéři dodat při návrhu zadních světlometů. Konec kruhových světel asi nikdo nečekal.
Vývoj vozu se posunul o značný kus vpřed. To je zřejmé z konstrukce. Pro tu inženýři použili hliníkový rám, který je o 45 kg lehčí, ale torzní tuhost narostla o 57 %. Z obrázků vidíte, že střecha je vyrobena z karbonu, to pro snížení těžiště. Další kilogramy dolů a těžiště posunuté směrem k vozovce jdou na vrub kostrám sedadel, která jsou vyrobena z hořčíku. Vypipláno bylo i rozložení hmotnosti mezi přední a zadní nápravu – činí 50:50. Co víc si přát?

Seznam kapitol

Rejnok

Podvozek a vlastně celá stavba vozu vychází z předchozí generace. Typická je nízká výška vozu – 123,5 cm. Dvojitá lichoběžníková ramena jsou vyrobena z hliníku, k udržení skvělých jízdních vlastností jim ještě pomáhá příčně uložená listová pružina. Díky tomu se podařilo ušetřit 6,4 kg neodpružené hmoty.
To by pro jízdní vlastnosti ale bylo pořád málo. Proto se prodloužil rozvor o jeden palec (2,54 cm), o stejnou velikost narostl rozchod předních a zadních kol. To pomáhá zlepšovat stabilitu jak v přímém směru, tak v zatáčkách. Pro naprosté fajnšmekry jsou k dispozici tlumiče Magnetic Ride Control třetí generace.
Aby byla placička stále přilepená k asfaltu, o to se starají pneumatiky Michelin Pilot Super Sport. Za příplatek je možné pořídit kovaná kola až o velikosti 20”, která nebudou mít problém s příčným zrychlením 1G. Jako ústupek vnímáme elektrický posilovač řízení. Je to samozřejmě ústupek přísně hlídané spotřebě. Chevrolet vsadil na elektrický posilovač  s variabilním převodem EPAS. Precizní kontrola nad vozem by měla být nahrazena jinými vychytávkami.

Seznam kapitol

Karbon, nebo hliník?

V GM se skutečně snažili dát dolů každý přebytečný kilogram váhy, ale posádka by si ničeho všimnout neměla. Provedení kabiny vypadá podle fotografií luxusně.
Z materiálů narazíte na hliník, pokud si připlatíte, tak i na karbon! Na výběr jsou rovněž dvě nová sedadla. O multimédia se postarají dvojité osmipalcové obrazovky, které jsou plně konfigurovatelné. Dále je řidič rozmazlován pětipolohovým Drive Mode Selectorem, s jehož pomocí je možné změnit až 12 parametrů vozu, takže si každý může přizpůsobit auto svým požadavkům a představám. Co si musí řidič rozmyslet před nákupem, to je převodovka. Na výběr jsou manuální převodovka se sedmi stupni s automatickými meziplyny a zdvojenou lamelou nebo šestirychlostní automat s pádly pod volantem. Kdy a za kolik? Počkáte si ještě minimálně půl roku a chystejte téměř 2 miliony. Základ odhadujeme na 1,6. 

Seznam kapitol
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: