Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Rolls-Royce Phantom EWB - Natažený aristokrat

Magazín

31.12.2012

Když se v roce 2003 zjevil Phantom, model od britské aristokratické automobilky Rolls-Royce, nevěřili jsme svým očím. Tahle hyperluxusní obří limuzína s jasnými odkazy minulosti nám vyrazila dech. A děje se tak i teď, po dlouhých 9 letech, kdy přišla na řadu jeho první modernizace...

Autor:AutohitFoto:

Phantom se před dlouhými 9 lety začal prodávat jakožto první model značky Rolls-Royce pod křídly BMW. Tehdy šlo o velmi převratný a do té doby zcela nevídaný luxusní koráb s brutální cenovkou, po němž s oblibou sahali nejznámější herci, zpěváci, sportovci, američtí hip-hopeři i méně známá V.I.P. klientela. Phantom již od začátku přitahuje neuvěřitelným luxusem, bezkonkurenčním vnitřním prostorem vzadu, protisměrně otevíranými zadními dveřmi, materiály, vzhledem, rozměry... Zkrátka vším.
Tenhle vůz jako by měl cenovku napsanou na karoserii, přestože se snaží být decentní. Pokud jste ho neviděli naživo, nepochopíte. Je neuvěřitelný. V rodině Rolls-Royce už zdaleka není jediným novodobým modelem. Ostatně vyrábí se hned v několika variantách – od klasické limuzíny přes dvoudveřové kupé až po doslova jachtařský kabriolet (Drophead Coupé).

Také jako dlouhán

Březnový facelift s názvem Series II, kterého se vlajková loď značky dočkala až po téměř dekádě let, byl představen separátně také na verzi Extended Wheelbase, která je určena zejména pro uspokojení zákazníků z USA a stále rostoucí Číny. Ta se chlubí o 250 mm prodlouženým rozvorem, z něho pramenícím přidaným prostorem na zadních křeslech a celkovou délkou karoserie s hodnotou 6092 mm. Přes 6 metrů dlouhá a 1,64 metru vysoká karoserie se dočkala modernizace v podobě modifikovaných nárazníků, LED proužků na denní svícení (nahradily oválné kulaté světlomety) a příď je nyní výraznější díky plně LED adaptivním světlometům se všemi funkcemi, které znáte.

Seznam kapitol

Vypadá prostě úžasně

Přestože nese Phantom klasické tvary a proporce tradičních Rolls-Royců, vypadá moderně a zcela jinak než ostatní vozy. Svou majestátností a velikostí všechny předčí. Na silnici se vyjímá jako palác v zástavbě běžných rodinných domků. Přední „Pantheon“ gril a dlouhý zadní převis si s ničím jiným nelze splést. A ta rekordně velká 21palcová kola na něm vypadají jako 17ky na větším sedanu.

Seznam kapitol

Jen tak ho popsat nelze

Hliníkový prostorový rám a ze stejného materiálu vyrobená karoserie s protisměrně otevíranými zadními dveřmi skrývají neskutečné materiály a technologie, které by při podrobném popisu vydaly na samostatný lexikon. Až na pár výjimek je Phantom sestavován ručně s maximální pečlivostí a při pohledu do kabiny to potvrzují nejvytříbenější materiály a všudypřítomný dojem preciznosti.
Vůz z Goodwoodu zdobí exkluzivní dřevo, chrom a ta nejkvalitnější ručně prošívaná kůže. Přístrojová deska se může zdát strohá, ale obsahuje vše podstatné.
Zákazníci, kteří musejí mít peněz jako želez, si mohou vůz přizpůsobit dle svých představ. Množství barev, laků karoserie a materiálů jako by ani neznalo mezí.
Dvojitá podlaha pokrytá nejčastěji měkounkými koberečky z vlny kaledonských ovcí se stará spolu s obrovským množstvím odhlučňujících materiálů o naprosté ticho na palubě i při maximální rychlosti (240 km/h). Komfort cestování zde dosahuje absolutního vrcholu mezi všemi automobily současnosti.

Seznam kapitol

Oáza klidu

Nejlépe se uvnitř musejí cítit cestující vzadu, na které je celý vůz orientován. Tiše se tedy předpokládá, že najímáte šoféra. Dvojice křesel je vybavena vším, co se dnes nabízí – i masážní funkce je tedy v nabídce. Ani nuda ale není na programu jízdy. Výklopné stolečky v sedadlech jsou zároveň velkými obrazovkami, přes které lze sledovat DVD filmy, ovládat připojený počítač, přehrávat muziku z USB, harddisku či jiného multimediálního zařízení, k dispozici je tu také wi-fi připojení
k internetu nebo libozvučný audiosystém LOGIC7 pocházející od značky Harman. Jsou-li potenciální zákazníci nenasytní, Rolls-Royce jim nabízí i hvězdnou oblohu, kdy je do koženého obložení stropu ručně vetkáno přes 1600 optických vláken.

Seznam kapitol

Řidič nepřijde zkrátka

S modernizací přišla nová navigace s 8,8palcovou obrazovkou, 3D mapovými podklady a zvětšenou databází zajímavých míst a tras. Řidič může s vozem lépe manévrovat díky pětici kamer kolem vozu. Pokud je třeba rychlejšího přesunu, ke slovu přichází takřka neslyšný dvanáctiválec o objemu 6,75 l s přímým vstřikem benzinu a nyní i o 10 % nižší spotřebou. Ten umí se svými 338 kW a 720 N.m pomocí 8stupňového automatu od ZF a zadních poháněných kol rozjet 2,75 tuny vážící kolos z 0 na 100 km/h za 6,1 s.
V zatáčkách k obratnosti přispívá samosvorný diferenciál. Hyperluxusní Phantom stojí minimálně 7,7 milionu Kč, což je opravdový balík. Na druhou stranu, výroba jednoho kusu zabere 60 párům rukou zaměstnanců 450 hodin práce...            

Seznam kapitol
Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: