Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Nová zmije: SRT Viper 2013

Magazín

04.04.2012

Na autosalonu v New Yorku představil Chrysler svůj nový supersport Viper. Tvary zůstávají věrné svalnatému provedení s předlouhou kapotou, pod ní zůstal brutální desetiválec. Uvnitř je ale všechno jinak, nový Viper je podstatně luxusnější než předchozí verze.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Jednou z velkých změn je také to, že nový Viper nenese značku Dodge. Bude se prodávat pouze pod značkou SRT – tedy se jménem továrního tunera koncernu. Nová zmije je fascinující automobil, kterých v dnešní době honu za nižší spotřebou vzniká stále méně. Můžeme ho přirovnat k Lamborghini Aventador, které je také jakýmsi dinosaurem v dnešním světě ekologických vozů.

Nový Viper má přepracovaný desetiválec 8,4 litru, nově s výkonem 640 koní a obřím točivým momentem 814 Nm. To je mimochodem rekord mezi nepřeplňovanými zážehovými motory. SRT se také chlubí tím, že nové auto je o zhruba 55 kilogramů lehčí než předchozí verze. Přitom je karosérie o 50 % tužší a vnitřní vybavení se nedá s dosavadním autem ani srovnávat.

Zásadní změnou u nového viperu totiž je, že uvnitř vládne doposud nevídaný luxus. Nejjemnější kůže, maximální bezpečnostní výbava, více prostoru, velký 8,4 palcový dotykový multimediální displej, sedmipalcový konfigurovatelný displej na přístrojovém štítu, zvukový systém Harman Kardon a další vymoženosti jsou tu najednou samozřejmostí.

Automobilka ale tvrdí, že tím rozhodně nový Viper nezměkl. Jen bude přívětivější při každodenním používání. Když to s ním ale řidič pořádně rozparádí, dovede i nová zmije pořádně kousat. Maximální rychlost zatím zveřejněna nebyla, ale už víme, že ji auto dosahuje na šestý (nejvyšší) rychlostní stupeň manuálně řazené převodovky s motorem vytočeným na omezovači (6 200 otáček za minutu). To znamená, že šestka tu není pro snížení spotřeby.

Chrysler zároveň s novým autem ukázal závodní verzi SRT Viper GTS-R, která ještě letos zasáhne do šampionátu American Le Mans Series. Kdo ví, možná se v příštím roce dočkáme i návratu závodních zmijí na slavnou čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: