Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Nové cestovní GT od Ferrari – F12berlinetta

Magazín

04.03.2012

Automobilka Ferrari odhalila nástupce svého cestovního supersportu 599 GTB Fiorano. Novinka F12 Berlinetta je nejsilnější silniční Ferrari všech dob. Jeho dvanáctiválec ohromí výkonem 740 koní.

Autor:Lukáš NovýFoto:

U Ferrari si v poslední době libují v malování dlouhých „čumáků“. Už u originálního shooting-brake FF namalovali designéři dlouhatánskou kapotu, nový dvoumístný model F12berlinetta v tomto trendu pokračuje, kapota je snad ještě delší. Design vznikl ve spolupráci vlastních dílen Ferrari a karosárny Pininfarina.

U Ferrari opět vykouzlili nádherné tvary, ty ale přitom nemusí zdaleka být tou hlavní předností novinky. F12berlinetta je totiž vůbec nejsilnější a nejostřejší silniční Ferrari, jaké kdy zatím vzniklo. A to včetně modelu Enzo. Dvanáctiválec z řady F140 dostal objem 6,3 litru a výkon ohromujících 740 koni (544 kW).

Možná je tento motor vůbec jedním z posledních klasických dvanáctiválců pod kapotou Ferrari – pravděpodobně jej ještě uvidíme ve spojení s hybridním ústrojím pod kapotou nástupce Enza a také se jistě během života Berlinetty dočkáme nějaké speciální série po vzoru 599 GTO, pak ale éra velkých atmosférických dvanáctiválců Ferrari pravděpodobně skončí.

Možná i proto je o nové Ferrari obrovský zájem. Podle všeho je na řadě trhů letošní produkce vyprodána a to auto zatím ještě ani nezná svou oficiální cenu. Stát by ale Berlientta měla méně než model FF. Cena ale téměř jistě překročí 200 000 euro bez daně.

Za tyto peníze dostanou zákazníci vůz schopný i díky dvouspojkové převodovce zrychlit na stovku za 3,1 sekundy, na dvoustovku za 8,5 a s maximální rychlostí 340 km/h. F12berlinetta váží 1 525 kilogramů, tedy asi o 70 kilo méně než předchůdce. Díky uložení převodovky systémem transaxle je i přes obří motor vpředu rozložení hmotnosti mírně ve prospěch zadní nápravy – připadá na ní 54 %.

Téměř nadpozemská F12berlinetta vyvolává řadu otázek. Mezi nimi i třeba tu, jak daleko ještě vůbec mohou výrobci zajít s výkonem a hodnotami zrychlení.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: