Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Autohit
Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Morgan přiveze do Ženevy novinky

Magazín

10.02.2012

Britský Morgan patří mezi nejkonzervativnější výrobce automobilů na světě, alespoň na první pohled. Jeho auta prakticky nezměnily tvar po desítky let. V Ženevě představí firma dva nové modely.

Autor:Lukáš NovýFoto:

Morgan vyrábí už několik desítek let prakticky stejná auta, alespoň to tak navenek vypadá. Design jeho roadsterů a kupé stále odkazuje na styl třicátých let a design modelů Plus 4, 4/4 a některých dalších se prakticky nezměnil od padesátých let. Poslední „revoluci“ znamenal pro Morgan model Aero 8 představený v roce 2000. I ten se drží klasických tvarů.

Na letošním autosalonu v Ženevě představí automobilka dva nové modely. Ani ty na první pohled nijak nenaruší designovou tradici. Morgan Aero Coupé bude další karosářskou variantou hliníkového modelu Aero, v podstatě půjde o uzavřenou verzi targa modelu SuperSports. Mimochodem, ano, ta zadní světla jsou z Lancie Thesis.

V Ženevě se také ukáže i nový Morgan Plus 8. Jeho vzhled zůstává stále ve stylu retro, pod karoserií se ale udály doslova revoluční změny. Model Plus 8 se totiž ve svém nejnovějším provedení vzdal podvozkového rámu z jasanového dřeva! To nahradilo hliníkové šasi odvozené od modelu Aero.

Díky tomu je Morgan Plus 8 nejlehčím automobilem s osmiválcovým motorem schváleným pro provoz v Evropské unii. S osmiválcem BMW o objemu 4,8 litru a výkonu 270 kW (370 koní) váží auto pouhých 1 100 kilogramů. Na stovku tak zrychlí za 4,5 sekundy a jede maximálně 250 km/h. Plus 8 bude k dostání s manuální nebo automatickou převodovkou, přítomnost automatu nezmění dynamické parametry. Zajímavé ale je, že verze s automatem má nižší udávanou spotřebu.

Morgan je velmi konzervativní opravdu pouze na první pohled. Jistě, změnu dřevěného šasi na hliníkové po desítkách let existence modelu nemůžeme považovat za kdovíjakou inovaci. Ale Morgan například stále koketuje s vodíkovým pohonem a jeho koncept LifeCar patří mezi nejambicióznější projekty vodíkového automobilismu.

Nově také Morgan oznámil, že v Ženevě ukáže koncept elektrického roadsteru Plus E s manuální převodovkou. Auto bude používat hliníkové šasi modelu Aero, elektrický pohonný systém dodala firma Zytek. V případě zájmu je Morgan připraven auto vyrábět.

Automobilka se také se svými retro-vozy účastní automobilových závodů a například model Aero si v různých závodech GT vozů nevede špatně. Letos se pak Morgan po letech vrátí i do Le Mans, kde naposledy startoval právě s upravenými typy Aero.

Tentokrát se ale vrátí v trochu jiném stylu – firma si v podstatě koupila jméno a pod označením Morgan LMP2 budou startovat prototypy týmu OAK Racing, které by jinak Le Mans vidělo jako OAK-Pescarolo LMP2.

Nahoru

Komentáře

Newsletter
Newsletter - registrujte se pro odběr novinek. Váš e-mail: